Adana Yemek Rehberi

ADANA GEZİ REHBERİ 8

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle yaz aylarında tatilcilerkampçılardoğa severler, karavancılar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz. Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Adana’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Adana mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Bu yazımızda Adana’da yenilebilecek yemekleri, Adana’nın yemek kültürünü tanıtıyoruz.

Adana Mutfağı

Adana Mutfağı

Türkiye’nin mutfak kültürü baharatla en fazla yoğrulmuş kentlerinden biri olan Adana’ya özgü, tadı damağınızda kalan lezzetlerin tariflerini sizler için derledik.

Adana Mutfağı ve Yemekleri

Adana Yemekleri

Adana tarihi ve kültürü kadar zengin bir mutfağa da sahiptir. Kendine has yemek kültürüne sahip birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin yemeklerini kendi damak zevkine uygun olarak birleştirmeyi ve günümüze taşımayı başarmıştır.

Tarih akışı içinde Adana mutfağı Batı’nın, Yakın Doğu’nun, Arap kültürünün ve hepsinin üstünde de Anadolu ve Türk mutfağının etkisi altında kalarak kendine özgü bir lezzet sentezi oluşturmuştur.

Adana yöresine baktığımızda yağlı, acılı, hamurlu ve et ağırlıklı yemeklerin ön plana çıktığı görülmektedir. Bu yemeklerin en büyük özelliği bolca et, un, bulgur, sebze, baharat ve yağlı malzemelerin kullanılmasıdır.

Adana Mutfağı ve Yemekleri

Adana Ev Yemekleri

Adana’da hemen hemen her evde bir et kütüğü ile tokmağı, hamur tahtası ve sac gibi araç gerekçeler ve çeşitli acılı baharatlar, tahin, pekmez gibi tamamlayıcı tatlar muhakkak bulunmaktadır. Aynı zamanda süt, yoğurt, peynir, çökelek de mutfaklarda bol miktarda yer alan ürünlerdir. Bakliyat türleri de sebze yemekleri ve çorbalarda genellikle et ile birlikte bol miktarda kullanılmaktadır.

Adana yemekleri arasında en ünlüsü elde zırh ile kıyılan özel etten yapılan Adana kebabıdır. Adana kebabının yanında servis edilen bol yeşillik ve yöreye özgü sebzelerle yapılan salatalara ek olarak pancar ve siyah havuçtan yapılan şalgam suyu ikram edilmektedir. Özellikle turunç mevsiminde kebap ve salataları tatlandırmak amacıyla ekşi bir aroması olan olarak turunç suyu kullanılır.

Adana’nın zengin mutfak kültüründe yer alan çorbalar; yüksük çorbası, tirşik çorbası, dul avrat çorbası, ıspanak başı çorbası, para para çorbası ve analı-kızlıdır. Şırdan dolması, mumbar, kelle paça- çürük gibi yemekler sadece Adana bölgesine özgü tatlardır.

Adana Ev Yemekleri

Adana Mutfak Kültürü

Adana; içli köftesinden kısırına, fellah köftesinden sıkmasına, patlıcan tavasından muammarasına, karın dolmasından babagannuşuna, vardabitten ciğer kebabına, bici bicisinden karşambaçına, halka tatlısından, ince yufkadan yapılan çıtır çıtır karakuş tatlısına, sıcak yaz aylarında buz gibi bici bicisine, şalgamından aşlamasına yüzlerce lezzeti içinde yaşatır.

Kökleşmiş mutfak kültürüne sahip Adana yemekleri envanteri asırlardır bir zaman tüneli içinde birçok aşçı, lokantacı, ev hanımı tarafından elden ele dilden dile aktarılarak bugünlere getirilmiştir.

Adana’da yemek yemek bir kültürdür, özellikle de Adana yemekleri, Türk yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçasını oluşturmaktadır.

Adana Mutfak Kültürü

Adana’nın Yöresel Yemekleri

Adana mutfağının en önemli özelliği; yemeklerde, un, bulgur, et ve birçok değişik baharat türü ve süt, yoğurt, peynir ve çökelek gibi hayvansal ürünlerin kullanılıyor olmasıdır. Peki coğrafi şartlar ve tarihsel etkileşimler sonucunda oluşmuş olan zengin Adana mutfağında ne yenir?

Adana Mutfağı

Adana mutfak kültürü kuşaktan kuşağa aktarılmış olan bilgiler ve içerisine aldığı göçlerle harmanlanmış geleneksel bir mutfaktır.

Adana, Akdeniz’in doğusunda yer alan lezzetli yemekleri ile her mevsim insanların ilgisini çeken güzel illerimizden birisidir. Kebabı, şalgamı, soğuk ve sıcak mezeleri ile insanlara farklı yemekler sunma konusunda ideal noktalardandır.

Adana Mutfağı

Türkiye’nin en özgün ve en lezzetli mutfaklarından biri Adana’ya aittir. Adana mutfağı ülkemizde et ve kebap kültürünün en iyi temsilcilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Medeniyetlerin beşiği olması ile farklı kültürlerden de izler taşıyan Adana mutfağında birbirinden lezzetli yemeklerin yanında baharat kullanımı da yaygındır. Dünyaya nam salmış lezzetleri ile Adana’ya yolunuz düşerse bu damak çatlatan tarifleri mutlaka tadın.

Adana Yemekleri

 Adana yemekleri hem Akdeniz hem Doğu Anadolu mutfağının leziz yanlarını bir araya getiren tatlara sahiptir. Aynı zamanda Adana kendi yöresine has kebabını tüm ülkeye hatta ülke sınırları dışına taşımış da bir yöredir.

Adana kebabı denince etin ateşle buluştuğu bazen tırnaklı pide bazen lavaş üzerinde servis edilen enfes tadı hatırlanır. Her ne kadar adı çorba olsa da çok doyurucu bir öğün olan yüksük çorbası, ıspanak başı çorbası, yolu Adana’ya düşüp sakatat yemeyenlerin bile tatmaya ikna olduğu şırdan ve mumbar dolması, artık herkesin tadını bildiği Adana böreği Adana’da denenebilecek tatlardandır.

Adana Yemekleri

Adana’ya uğradığınızda denemeniz gereken lezzetler arasında Adana Kebabı ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca lahmacun, içli köfte, çiğ köfte, humus, şırdan, çorba, bici bici, şalgam ve sakatat yemekleri de denenebilecek lezzetler arasındadır.

Adana mutfağında birbirinden farklı tatlar, lezzetler, birbirinden farklı yemekler ile büyüleyen birçok çeşide sahiptir. Yörelerin adetleri, kültürleri, coğrafyaları her şey gibi mutfak kültürünü de etkilemiştir. Bu faktörler Adana’nın yöresel lezzetlerini etkilemiş ve kendisine has tatları ortaya çıkartmıştır. Adana et ve kebap kültürü olarak birbirinden lezzetli yemeklerin yanında baharat kullanımının da en yoğun olduğu alandır. Adana’nın birçok yemeği de el beceresi ve uğraş gerektiren lezzetlerdir.

Adana’da Ne Yenir?

Adana’da ne yenir sorusuna cevap sabah ciğer öğlen kebap akşam ise şırdan oluyor. Muhteşem yemek şöleni sunan illerimizden biri Adana’da ne yenir, ne içilir?

Adana Kebabı

Her yörenin kendine has lezzetleri olmasında kültürün, coğrafyanın ve tarihin büyük etkileri vardır, Adana’nın yöresel lezzetlerini ortaya çıkaran faktörler de bunlardır.

Dağlık alanlarının yanı sıra deniz ile bağdaşan coğrafyası, geçmişten bugüne göç dalgalarının bir merkezi olması gibi faktörler Adana mutfağını zenginleştirmiştir. Adana yöresel yemekleri ise hala günümüzde sıkça tüketilen, Türkiye’nin birçok bölgesine tarifleri yayılan lezzetlerdir.

Adana Lezzet Festivali

Adana’da 2017 yılında başlayan Adana Lezzet Festivali yapılmaktadır. 2021 yılında 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, “Coğrafya Lezzettir” temasıyla 8-10 Ekim tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Coğrafya Lezzettir!

Coğrafya Lezzettir teması altında bir araya gelen onlarca isim dünü, bugünü ve Adana mutfağının sürdürülebilirliği için geleceği inşa edecek konuları özgün bir yaklaşımla ele alacak. Bu kapsamda, Adana Lezzet Festivali Gastronomi Konferansı’nda ev sahibi konuşmacılar arasında yer alan Tasarımcı ve Araştırmacı Gönül Paksoy ve Şef Murat Deniz Temel “Özgünlük, Hafıza, Gelecek” başlığında ilhamını bu topraklardan alan ve dünyaya taşıyanların hikayesini aktaracak.

Adana Lezzet Festivali

Festival hakkında detaylı bilgiler için https://www.adanalezzetfestivali.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda aşağıda listelenen Adana mutfağına ait 51 yemek, atıştırmalık, içecek ve tatlının tanıtımını yapacağız.

1Adana KebapAdana Yemekleri
2Adana TavaAdana Yemekleri
3Adana Usulü LahmacunAdana Yemekleri
4Analıkızlı Ekşili YuvarlamaAdana Yemekleri
5Avgan PilavıAdana Yemekleri
6Bamya DolmasıAdana Yemekleri
7Biberli Ekmek (Acılı Ekmek)Adana Yemekleri
8CiğerAdana Yemekleri
9Deniz MahsulleriAdana Yemekleri
10Dul Avrat ÇorbasıAdana Yemekleri
11Eşkili TopalakAdana Yemekleri
12Fellah KöftesiAdana Yemekleri
13Fıstıklı KebapAdana Yemekleri
14Gül MantıAdana Yemekleri
15Hamur ÇorbasıAdana Yemekleri
16Ispanak BaşıAdana Yemekleri
17İşkembe DolmasıAdana Yemekleri
18Kabak ÇintmesiAdana Yemekleri
19Kamhi ÇorbasıAdana Yemekleri
20Kaz BaşıAdana Yemekleri
21KırkkatAdana Yemekleri
22Mahluta çorbasıAdana Yemekleri
23MansafAdana Yemekleri
24Mumbar – Mumbar DolmasıAdana Yemekleri
25Pişirim PideAdana Yemekleri
26Sarımsaklı Fıstık KöfteAdana Yemekleri
27Şırdan DolmasıAdana Yemekleri
28Tırşik çorbasıAdana Yemekleri
29Vardabit PaçasıAdana Yemekleri
30Yüksük ÇorbasıAdana Yemekleri
31Acebek TeratorAtıştırma, Salata ve Mezeler
32Adana İçli Köfte (Kibbe)Atıştırma, Salata ve Mezeler
33Adana KısırıAtıştırma, Salata ve Mezeler
34Adana SimidiAtıştırma, Salata ve Mezeler
35Adana Usulü Soğan SalatasıAtıştırma, Salata ve Mezeler
36Adana Usulü Su BöreğiAtıştırma, Salata ve Mezeler
37AşlamaAtıştırma, Salata ve Mezeler
38BabagannuşAtıştırma, Salata ve Mezeler
39Bici BiciAtıştırma, Salata ve Mezeler
40Ebegümecili Lepe (Kömeç)Atıştırma, Salata ve Mezeler
41FatuşAtıştırma, Salata ve Mezeler
42Misis ayranıAtıştırma, Salata ve Mezeler
43Muzlu Süt Atıştırma, Salata ve Mezeler
44Peynirli Sıkma veya SıkmaAtıştırma, Salata ve Mezeler
45SüllümAtıştırma, Salata ve Mezeler
46Tezgah Kebapçısı Salatası Atıştırma, Salata ve Mezeler
47Karakuş (Taş Kadayıf)Adana Tatlıları
48KarsambaçAdana Tatlıları
49Kaynar (Lohusa şerbeti)Adana Tatlıları
50Pekmezli Kedi BatmazAdana Tatlıları
51Sarı burmaAdana Tatlıları
Adana Mutfağı Yemekleri Tam Liste

Adana’nın damak çatlatan muhteşem leziz yemeklerini, mezelerini, yöresel içeceklerini, çorbalarını ve tatlılarını tanımak ve tatmak, Adana mutfağını görmek istiyorsanız sonraki sayfayı tıklayınız.

error: Content is protected !!