T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi yayınlarında 350’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebildiğimiz kart için MüzeKart kelimesi kullanılmaktadır. Dolayısıyla biz de yazımızda yaygın olarak kullanılan “müze kart, müze kartı” veya buna benzer tabirlerin yanında MüzeKart kelimesini kullanacağız.

Bu yazımızda MüzeKart hakkında bilmek isteyeceğiniz bütün bilgileri bulacaksınız. Müze Kart öğrenci, Müze Kart başvuru, Müze Kart Öğrenci başvuru, Online Müze Kart, Müze Kart Basım İstasyonları, Müze Kart nerelerde Geçerli, Müze Kart Öğretmen, Sınırsız Müze Kart gibi başlıklarda geniş bilgiler aşağıda detaylı olarak sunulmuştur.

9 soruda MüzeKart

MüzeKart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MüzeKart

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve ören yerleri için MüzeKart uygulamasını ziyaretçilere sunuyor. Peki, MüzeKart nasıl alınır, fiyatları nelerdir? MüzeKart ile ilgili detayları sizler için derledik.

Müze Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye, tarihi, kültürü ve coğrafi özellikleriyle tüm dünya için oldukça kıymetli bir ülke. Bunlar da ülkemizin kültürel varlıklarından sadece birkaçı. Türkiye’de bulunan yüzlerce müze ve ören yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunulan MüzeKart ile ziyaret edilebiliyor.

MüzeKart Hakkında Her Şey

MüzeKart

Türkiye, tarihi, kültürü ve coğrafi özellikleriyle tüm dünya için oldukça kıymetli bir ülke. Bunlar da ülkemizin kültürel varlıklarından sadece birkaçı. Türkiye’de bulunan yüzlerce müze ve ören yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunulan MüzeKart ile ziyaret edilebiliyor.

MüzeKart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığına bağlı 350’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Cmtın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan MüzeKart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir.

Türkiye’nin Müzeleri uygulaması ile üyelik oluşturarak, müze ve örenyeri girişinde oluşturacağınız kod ile kartınızı anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Üyelik oluşturulmayan durumlarda MüzeKart’ınızın kargo ile size ulaşmasını beklemeniz gerekecektir.

NOT: MüzeKart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Beykoz Cam Müzesi, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler , Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise, Sedir Adası ve İstanbul Sinema Müzesi geçerli değildir. Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet almanız gerekmektedir.

MüzeKart’ı kimler alabiliyor?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 5203 Sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri, KKTC vatandaşları ile Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından bu kart kullanılabiliyor.

MüzeKart nasıl alınıyor?

MüzeKart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından, fotoğraflı T.C. kimlik kartı, pasaport ya da sürücü belgesi ile MüzeKartlarını alabiliyor.

Ayrıca isteyenler, “https://muze.gov.tr/” adresine talep edilen bilgileri girerek kredi kartıyla MüzeKart alabiliyor. Sistem onay verdikten sonra internet başvuruları 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderiliyor.

MüzeKart çeşitleri ve fiyatları neler?

MüzeKart

Kültür ve Turizm Bakanlığı, MüzeKart sahibi olmak isteyenlere alternatif imkanlar sunuyor. 

Museum Pass Türkiye, Müze KartMüze Kart+, Museum Pass İstanbul (mobil), Museum Pass Cappadocia (mobil), Museum Pass Akdeniz (Mobil) ve Museum Pass Ege (mobil) olmak üzere toplam 7 farklı Müze Kartı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satışa sunuluyor.

MuseumPass Türkiye Nedir ?

Museum Pass Türkiye ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Saraylar’a bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini 15 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İlk müze ve örenyeri girişinizden itibaren 15 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Türkiye’nin fiyatı 800 TL’dir.

MuseumPass Türkiye, her müzeye bir geçiş hakkı sağlar.

Museum Pass İstanbul Nedir ?

Museum Pass İstanbul ile İstanbul’daki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Saraylar’a bağlı 13 müzeyi 5 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 5 gün boyunca geçerli olan Museum Pass İstanbul ‘un fiyatı 550 TL’dir.

Museum Pass Cappadocıa Nedir ?

Museum Pass Cappadocia ile Nevşehir ve Aksaray illerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 10’dan fazla müze ve örenyerini 3 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 3 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Cappadocia’nın fiyatı 320 TL’dir.

MüzeKart
Museum Pass Akdeniz (Mobil) Nedir ?

Museum Pass The Mediterranean ile Antalya, Mersin, Adana ve Denizli illerindeki, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 40’dan fazla müze ve örenyerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Mediterranean’in fiyatı 500 TL’dir.

2022 Yılı Müze Kart Museumpass fiyatları
Museum Pass Ege (Mobil) Nedir ?

Museum Pass The Aegean ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli illerindeki 40’dan fazla müze ve örenyerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Aegean’in fiyatı 500 TL’dir.

MüzeKart Çoklu Geçiş fiyatları 2022
MüzeKart+

MüzeKart+ ile Kültür ve Turizm Bakanlığına ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve ören yerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

İlk müze ve ören yeri girişinden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan MüzeKart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 70 lira.

MüzeKart 15 Temmuz
MüzeKart kimlere ücretsiz?

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde şehitler anısına düzenlenen MüzeKart ile 300’den fazla müze ve ören yerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

İlk müze ve ören yeri girişinden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan 15 Temmuz Anı MüzeKart’ın fiyatı MüzeKart+ ile aynı.

MüzeKart kimlere ücretsiz?

MüzeKartlar aşağıdaki kişiler için ücretsizdir.

 1. 18 yaşın üzerindeki öğrencilere,
 2. Engelli vatandaşlara,
 3. Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerine, 
 4. Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yükseköğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere ve KKTC vatandaşı öğrencilere,
 5. Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan MüzeKart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz.
 6. Müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş yapabilecekler, gişelerde sıra beklememek adına istedikleri takdirde 10 lira kart bedeli ödeyerek MüzeKart edinebiliyor.

MüzeKart ile Müzeye nasıl girilir?

MüzeKart

MüzeKart ile Kültür Bakanlığı’na bağlı yüzlerce müzeye ücretsiz girebilirsiniz. MüzeKart geçen yerlerin ve MüzeKart ile ücretsiz girilen müzelerin güncel tam listesi için MüzeKart‘ın resmi sitesini ziyaret edin.

MüzeKart nerelerde geçerli?

Belediyelere bağlı sitelerde çoğunlukla MüzeKart geçmiyor. Özel müzelerin bazılarına Müze Kart ile indirimli veya ücretsiz giriş mümkün olabiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerin neredeyse tamamında MüzeKart geçerli. Ancak müzelerin belli bölümleri için ödenen ekstra ücretler kartın kapsamı dışında kalabiliyor ya da indirimli de olsa bir ücret ödemek gerekebiliyor.

Müze Kartı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı çoğu müzede geçerli. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olmasına rağmen MüzeKartın geçmediği yerler de bulunuyor. Bu yerler genelde müzelerin belirli bazı kısımları oluyor. Bu kısımlara girmek için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

MüzeKart’ın geçmediği müzeler ve tarihi yapılar hangileri?

MüzeKart ile girilebilen yerler

Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde geçerli olan MüzeKart, sadece 4 yerde geçersiz. Bu yerler ise; Topkapı Sarayı Müzesi içerisindeki Harem Bölümü, Göreme Açık Hava Müzesi içerisindeki Karanlık Kilise, Efes Ören Yeri Yamaç Evleri ile İstanbul Aya İrini Kilisesi.

MüzeKart, taşıma kapasitesi düşük olan ve aşırı ziyaretçi yüklenmesi sonucunda tarihi dokunun muhafaza edilemeyeceği düşünülen yerlerde geçmiyor. Bu belirtilen 4 müze ve ören yeri ekstra ücret ile gezilebiliyor.

MüzeKart her yerde geçerli mi?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerin neredeyse tamamında MüzeKart geçerli. Ancak müzelerin belli bölümleri için ödenen ekstra ücretler kartın kapsamı dışında kalabiliyor ya da indirimli de olsa bir ücret ödemek gerekebiliyor.

MüzeKart geçen şehirler neler? 

Müze kart

MüzeKart uygulaması şimdilik 43 ilde kullanılıyor. Bu iller ise şöyle:

“Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.”

MüzeKart’ın avantajları neler?

Müze Kartı oldukça avantajlı bir karttır. Az önce de bahsettiğim üzere yıllık 1 kere ödeme yaptıktan sonra istediğiniz kadar müzeye giriş sağlayabiliyorsunuz. Devamlı gezen birisi iseniz verdiğiniz yıllık ücreti çok rahat çıkarabilirsiniz.

Vatandaşlar, bu uygulama ile gişelerde sıra beklemeden ve her ziyaret ettikleri müze ve ören yerine ayrı ayrı ücret ödemek zorunda kalmadan kartlarıyla geçiş yapabiliyor. 

MüzeKartın en önemli avantajlarından biri de müzeye gittiğinizde, bilet sırasında beklememeniz. Bazı müzelerin önünde yüzlerce metre sıra olabiliyor ve eğer Müze Kartınız yoksa saatlerce sırada beklemeniz gerekebilir. Özellikle yabancı turistler tarafından da ilgi gören tarihi yerlere gittiğinizde, sırada beklemek çok yorucu olacaktır. MüzeKart, Devlet Opera ve Balesinin yerleşik sahnelerinde sergilenen tüm gösterilerine indirim sağlıyor. Bunun dışında İstanbul Şehir Hatları’na bağlı Boğaz turlarında da indirim fırsatı sunabiliyor.

MüzeKart’ın geçerlilik süresi ne kadar?

MüzeKart

Türkiye’nin müze gezdiren, tarih ve kültür alışverişi yaptıran ilk kartı “MüzeKart”, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 323 müze ve ören yerine, alındığı tarihten itibaren 1 yıl sınırsız giriş imkanı sağlıyor. 

MüzeKart süresi nasıl uzatılır?

Süresi biten MüzeKartların süresinin uzatılması mümkün olmadığından kişiler tarafından yeniden başvuru yapılmalıdır.

MüzeKart indirimli nasıl alınır?

MüzeKart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde MüzeKartlarını alabilirler. Ayrıca “www.muzekart.com” adresine istenen bilgileri girerek kredi kartıyla MüzeKart alabilirler.

Öğrenci Müze Kartı nasıl alınır?

Müze Kart

MüzeKart akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için indirimli olarak 30 TL. İndirimli MüzeKarttan faydalanmanız için öğrenci kimlik kartınız, e-devlet aktif öğrencilik durumunu gösteren belge ve nüfus kimliğiniz ile birlikte en yakın müze ya da örenyerine başvurabilirsiniz.

Ülkemizdeki ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilereöğrenci kimliği ibrazı şartı ile indirimli MüzeKart düzenlenir.

Müzeler üniversite öğrencilerine ücretsiz mi?

Öğrenci ve öğretmenleri sevindirecek bir haber, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi: Eğer 18 yaş altı veya 65 yaş üstü iseniz veya öğretmenseniz tüm müzelere ücretsiz olarak giriş yapabileceksiniz. MüzeKartın diğer vatandaşlar için yıllık ziyaret bedeli ise 60 TL olarak belirtiliyor.

18 Yaş Altı müzeler ücretsiz mi?

Müze Kart Ücretleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm müzelerin, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarla öğretmenler için ücretsiz olduğunu duyurdu. MüzeKart‘ın diğer tüm vatandaşlar için yıllık bedeli 60 lira.

Müze girişleri kimlere ücretsiz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm müzelerin, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile öğretmenler için ücretsiz olduğunu duyurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm müzelerin, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile öğretmenler için ücretsiz, diğer vatandaşları için de yıllık ziyaret bedelinin 60 TL olduğunu duyurdu.

Müzeler ne zamana kadar ücretsiz?

Hafta boyunca konferanslar, paneller ve müzecilik üzerine eğitimler düzenleniyor. Türkiye’de 1982’den beri 18-24 Mayıs tarihleri “Müzeler Haftası” olarak kutlanıyor. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeleri ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün.

Müze Kart Nasıl Alınır 2022? 

En çok ziyaret edilen müzeler

MüzeKart almak istiyorsanız, MüzeKart başvuru birimlerine ulaşmanız gerekiyor. Müze Kart satış noktalarına giderek ve online satış sistemine girerek başvuru yapabilirsiniz. Size tavsiyem satış noktalarına gitmeden internet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

İnternetten MüzeKart nasıl alınır?

MüzeKart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde MüzeKartlarını alabilirler. Ayrıca “www.muzekart.com” adresine istenen bilgileri girerek kredi kartıyla MüzeKart alabilirler. https://muze.gov.tr/urun-ekle adresinden internet üzerinden müzekart başvurusu yapabilirsiniz.

MüzeKart nasıl alınır ücreti?

Cmtın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart‘ın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir. 

MüzeKart kimlere ücretsiz?

Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan MüzeKart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz.

MüzeKart alınca ne olur?

MüzeKart sayesinde tarihin yaşanmışlıklarını, önemli yapıları ve geçmiş uygarlıkları ücretsiz olarak görebilir ve tanıyabilirsiniz. 1 yıl boyunca geçerliliği olan Müze Kart ile pek çok yeri sınırsız şekilde hiçbir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

MüzeKart kişiye özel mi?

MüzeKart sadece türk vatandaşları içindir. bir yıl geçerlidir. yıl sonunda yenilenebilir. kişiye özeldir, sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz.

Müzelerin ziyaretçi sayıları

MüzeKart Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Müze Kartı geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren 1 yıldır. Kartı aldıktan 1 yıl sonra sürese dolar ve kartınızı yenilemeniz gerekir. Bunun için yine başvuru yapmanız ve ücretini ödemeniz gerekir.

MüzeKart kim alabilir?

MüzeKart‘ı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 5203 Sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından alınabilir.

Müze Kart Çeşitleri ve Müze Kart Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

2022 yılı Kombine MüzeKart Fiyatları

Müze Kart 2022 fiyatları ve çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Alabileceğiniz tüm MüzeKartların fiyatları aşağıda yer alıyor.

MüzeKart+ 1 yıllık olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınabilen ve tam MüzeKart olarak bilinen kartın ücreti, 60 TL’dir.

MüzeKart Öğrenci 18 yaşından büyük öğrenci ve öğretmenler Müze Kartından indirimli olarak yararlanabiliyor. MüzeKart öğrenci 2022 fiyatı 30 TL’dir. Müze Kart fiyatı her yıl güncellenmekte. Siz de öğrenciyseniz, Müze Kart öğrenci indiriminden yararlanabilirsiniz.

MüzeKart’ta Hızlı Geçiş Sistemi (fast track) nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve örenyerlerinde ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle ortaya çıkan bilet kuyruklarının ziyaretçi memnuniyetsizliğine sebep olmasını engellemek, hizmet ve ziyaret kalitesini arttırmak amacıyla Ayasofya Müzesi, Efes Örenyeri, Pamukkale Örenyeri ve Arkeoloji Müzesi, Göreme Örenyeri ve Karanlık Kilise’de hızlı geçiş sistemi (fast track) uygulamasına da başlandı.

Hızlı geçiş sistemi (fast track) fiyatları 2022

MüzeKart İçin Gerekli Belgeler Neler?

MüzeKart başvurusu için satış noktalarına gittiğinizde yanınızda kimlik kartınızın olması yeterli. Önceden fotoğraf istenebiliyordu ancak günümüzde kimliğinizdeki fotoğraf ile kartınızı çıkarabiliyorsunuz. İnternette yapılan başvurularda fotoğraf istenebiliyor.

Müze Kart

Müze Kart Cmtış Noktaları Nereler?

Müze Kart satış noktalarından kartınızı hızlı şekilde alabilirsiniz. Aşağıda Müze Kart satış yerlerini görebilirsiniz. Müze Kart nereden alınır sorusunun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

İstanbul Müze Kart Cmtış Noktaları

 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri
 • Kariye Müzesi
 • Topkapı Sarayı Müzesi
 • Ayasofya Müzesi
 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 • Hisarlar Müzesi (Rumel Hisarı)
 • Aya İrini Anıt Müzesi

Ankara Müze Kart Cmtış Noktaları

 • Cumhuriyet Müzesi
 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi

İzmir Müze Kart Cmtış Noktaları

 • Bergama Asklepion Örenyeri
 • Bergama Akropol Örenyeri
 • Efes Örenyeri
 • Efes Müzesi
 • Efes Yamaçevler
 • Çeşme Müzesi
 • Jean Örenyeri
 • İzmir Arkeoloji Müzesi

Antalya Müze Kart Cmtış Noktaları

 • Antalya Müzesi
 • Alanya Kalesi
 • Aspendos Örenyeri
 • Aziz Nikolaos Anıt Müzesi
 • Olympos Örenyeri
 • Simena Örenyeri
 • Termessos Örenyeri
 • Phaselis Örenyeri
 • Side Müzesi
 • Perge Örenyeri
 • Patara Örenyeri
 • Side Tiyatrosu
 • Myra Örenyeri

Çanakkale Müze Kart Cmtış Noktaları

 • Troya Müzesi
 • Assos Örenyeri
 • Troya Örenyeri

Muğla Müze Kart Cmtış Noktaları

 • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
 • Kaunos Örenyeri
 • Bodrum Mausoleion Anıt Müzesi
 • Datça Knidos Örenyeri
 • Kayaköy Örenyer
 • Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi
 • Fethiye Kaunos Örenyeri
 • Fethiye Kayaköy Örenyeri
 • Sedir Adası Örenyeri

Şanlıurfa Müze Kart Cmtış Noktaları

 • Haleplibahçe Mozaik Müzesi
 • Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
 • Göbeklitepe Örenyeri

MüzeKart İle Bedava Girilebilecek Yerler

Müze ve örenyerlerinde uygulanan giriş ücretleri aşağıdaki siteden alınmıştır. (http://dosim.kulturturizm.gov.tr/giris-ucretleri)

ADANAADANA ANAVARZA ÖRENYERİÜCRETSİZAÇIK /  KAPALI DURUMU
ADANAADANA  ARKEOLOJİ MÜZESİ17.50 
ADANAADANA ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
ADANAADANA KURUKÖPRÜ  ANIT MÜZESİ VE GELENEKSEL ADANA EVİÜCRETSİZ 
ADANASÜLEYMAN KULESİÜCRETSİZ 
ADIYAMANADIYAMAN ARSEMİA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
ADIYAMANADIYAMAN MÜZESİÜCRETSİZ 
ADIYAMANADIYAMAN NEMRUT ÖRENYERİ40 
ADIYAMANADIYAMAN PİRİN (PERRE) ÖRENYERİ15.00 
ADIYAMANADIYAMAN SOFRAZ ANIT MEZARIÜCRETSİZ 
ADIYAMANADIYAMAN KAHTA  YENİKALE ÜCRETSİZKAPALI
AFYONKARAHİSARAFYONKARAHİSAR MÜZESİ15.00KAPALI
AĞRIAĞRI İSHAKPAŞA SARAYI15.00 
AKSARAYAKSARAY IHLARA VADİSİ ÖRENYERİ70.00 
AKSARAYAKSARAY MANASTIR VADİSİ ÖRENYERİ15.00KAPALI
AKSARAYAKSARAY MÜZESİÜCRETSİZPazartesi ve haftasonları kapalı
AKSARAYAKSARAY AZİZ MERCURİUS  YERALTI ŞEHRİ17,5Pazartesi ve haftasonları kapalı
AKSARAYAKSARAY SARATLI KIRKGÖZ YERALTI ŞEHRİ17.50 
AKSARAYAŞIKLI HÖYÜKÜCRETSİZ 
AMASYAAMASYA MÜZESİ15.00 
AMASYAAMASYA HAZERANLAR KONAĞI15.00 
ANKARAANKARA ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ60 
ANKARAANKARA GORDİON MÜZESİ VE TÜMÜLÜS ÖRENYERİ15.00 
ANKARAANKARA ROMA HAMAMI ÖRENYERİ15.00KAPALI
ANKARAANKARA CUMHURİYET MÜZESİ 25 
ANKARAANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ20.00KAPALI
ANKARA15 TEMMUZ  DEMOKRASİ MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
ANKARAKAHRAMANKAZAN 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ VE DEMOKRASİ MÜZESİÜCRETSİZ 
ANKARAANKARA RESİM HEYKEL MÜZESİ25.00 
ANTALYAALANYA ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ KAPALI
ANTALYAALANYA KALESİ50.00 
ANTALYAALANYA MÜZESİ15.00KAPALI
ANTALYAALANYA SYEDRA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
ANTALYAANTALYA ARYKANDA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
ANTALYAANTALYA ASPENDOS ÖRENYERİ75.00 
ANTALYAANTALYA ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
ANTALYAANTALYA KARAİN MAĞARASI15.00 
ANTALYAANTALYA LYMRA ÖRENYERİ15.00 
ANTALYAANTALYA MÜZESİ70.00 
ANTALYAANTALYA OLYMPOS ÖRENYERİ70.00 
ANTALYAANTALYA PERGE ÖRENYERİ75.00 
ANTALYAANTALYA PHASELİS ÖRENYERİ70 
ANTALYAANTALYA TERMESSOS ÖRENYERİ 15.00 
ANTALYAANTALYA AZİZ (St.) NİKOLAOS ANIT MÜZESİ100 
ANTALYAANTALYA DEMRE ANDRİAKE ÖRENYERİ VE LİKYA UYGARLIKLARI MÜZESİ15.00 
ANTALYAANTALYA MYRA ÖRENYERİ70.00 
ANTALYAANTALYA PATARA ÖRENYERİ70.00 
ANTALYAANTALYA SİMENA ÖRENYERİ20.00 
ANTALYAANTALYA XANTHOS ÖRENYERİ20.00 
ANTALYAANTALYA ELMALI MÜZESİÜCRETSİZ 
ANTALYAMEVLEVİHANE MÜZESİÜCRETSİZ 
ANTALYAANTALYA SİDE MÜZESİ40.00 
ANTALYAANTALYA SİDE ÖRENYERİ70 
AYDINAYDIN AFRODİSYAS MÜZESİ VE ÖRENYERİ55.00 
AYDINAYDIN KARACASU ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
AYDINAYDIN ALABANDA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
AYDINAYDIN ALİNDA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
AYDINAYDIN ARKEOLOJİ MÜZESİ17.50 
AYDINAYDIN ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
AYDINAYDIN MAGNESİA ÖRENYERİ15.00 
AYDINAYDIN NYSA (SULTANHİSAR) ÖRENYERİ15.00 
AYDINAYDIN YÖRÜK ALİ EFE EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
AYDINDİDİM APOLLON TAPINAĞI40.00 
AYDINAYDIN MİLET MÜZESİ VE ÖRENYERİ40.00 
AYDINAYDIN KADIKALESİ ÖRENYERİÜCRETSİZKAPALI
AYDINAYDIN PRİENE ÖRENYERİ15.00 
BALIKESİRBALIKESİR KUVA-Yİ MİLLİYE MÜZESİÜCRETSİZ 
BALIKESİRBALIKESİR TAKSİYARHİS ANIT MÜZESİ15.00Pazartesi günü kapalıdır.
BALIKESİRBANDIRMA MÜZESİÜCRETSİZ 
BARTINBARTIN AMASRA MÜZESİ15.00 
BATMANBATMAN HASANKEYF ÖRENYERİÜCRETSİZKAPALI
BATMANBATMAN MÜZESİÜCRETSİZ 
BİLECİKBİLECİK MÜZESİÜCRETSİZ 
BİLECİKBİLECİK SÖĞÜT ERTUĞRUL GAZİ MÜZESİÜCRETSİZHafta sonları kapalıdır.
BİTLİSBİTLİS AHLAT MÜZESİ15.00 
BİTLİSBİTLİS ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
BİTLİSAHLAT SELÇUKLU MEZARLARIÜCRETSİZ 
BOLUBOLU MÜZESİ10 
BURDURBURDUR DOĞA TARİHİ MÜZESİ15.00 
BURDURKİBRYA ÖRENYERİ15.00 
BURDURBURDUR MÜZESİ15.00 
BURDURBURDUR SAGALASSOS ÖRENYERİ20.00 
BURSABURSA ARKEOLOJİ MÜZESİÜCRETSİZ 
BURSABURSA ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ Pazartesi günleri kapalıdır. (16.05.2022 – 16.09.2022) tarihleri arası kapalıdır.
BURSABURSA MUDANYA MÜTAREKE EVİ MÜZESİ15.00Pazartesi günleri kapalıdır. (27/06/2022 tarihleri araso kapalıdır.)
BURSABURSA OSMANLI EVİ MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalıdır.
BURSABURSA TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ15.00 
BURSABURSA YENİŞEHİR ŞEMAKİ EVİ MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
BURSANİLÜFER HATUN İMARETİ TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ15.00Pazartesi günleri kapalıdır.
BURSABURSA İZNİK MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
ÇANAKKALEÇANAKKALE ALEXANDRİA TROİAS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
ÇANAKKALEÇANAKKALE APOLLON SYMİNTHEİON ÖRENYERİ15.00 
ÇANAKKALEÇANAKKALE ASSOS ÖRENYERİ40.00 
ÇANAKKALEÇANAKKALE TROİA MÜZESİ75.00 
ÇANAKKALEÇANAKKALE TROİA ÖRENYERİ75.00 
ÇANKIRIÇANKIRI MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
ÇORUMÇORUM ALACAHÖYÜK MÜZESİ VE ÖRENYERİ15.00 
ÇORUMÇORUM BOĞAZKÖY MÜZESİ15.00 
ÇORUMÇORUM BOĞAZKÖY HATTUŞA ÖRENYERİ15.00 
ÇORUMÇORUM MÜZESİ17.50 
DENİZLİDENİZLİ ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZPazartesi ve haftasonları kapalı
DENİZLİDENİZLİ HİERAPOLİS (PAMUKKALE) ARKEOLOJİ MÜZESİ150.00TEK BİLETLE GEZİLEBİLİR
DENİZLİDENİZLİ HİERAPOLİS (PAMUKKALE) ÖRENYERİ150.00TEK BİLETLE GEZİLEBİLİR
DENİZLİTRİPOLİS ÖRENYERİÜCRETSİZKAPALI
DENİZLİDENİZLİ LAODİKEİA ÖRENYERİ55.00 
DİYARBAKIRDİYARBAKIR CAHİT SITKI TARANCI EVİ ETNOĞTAFYA MÜZESİ15.00 
DİYARBAKIRDİYARBAKIR ARKEOLOJİ MÜZESİ15.00 
DİYARBAKIRSİLVAN ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
DİYARBAKIRDİYARBAKIR  ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
DİYARBAKIRDİYARBAKIR ZİYA GÖKALP MÜZESİ15.00 
DÜZCEDÜZCE KONURALP MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
EDİRNEEDİRNE MÜZESİ15.00 
EDİRNEHIDIRLIK TABYA BALKAN TARİHİ MÜZESİ15.00 
EDİRNEYENİSARAY ÖRENYERİÜCRETSİZKAPALI
EDİRNEEDİRNE TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ15.00 
ELAZIĞELAZIĞ MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
ELAZIĞHARPUT KALESİÜCRETSİZ 
ERZURUMERZURUM ARKEOLOJİ MÜZESİ15.00KAPALI
ERZURUMERZURUM ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
ERZURUMRESİM HEYKEL MÜZESİ15 
ERZURUMERZURUM KALESİ15.00 
ERZURUMERZURUM TÜRK İSLAM ESERLERİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ15.00 
ESKİŞEHİRESKİŞEHİR ETİ ARKEOLOJİ MÜZESİ15.00 
ESKİŞEHİRESKİŞEHİR MİDAS (YAZILIKAYA) ÖRENYERİÜCRETSİZ 
ESKİŞEHİRESKİŞEHİR PESSİNUS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
GAZİANTEPGAZİANTEP ARKEOLOJİ MÜZESİ15.00 
GAZİANTEPRUMKALE ÖRENYERİÜCRETSİZ KAPALI
GAZİANTEPGAZİANTEP HASAN SÜZER ETNOGRAFYA MÜZESİ15.00KAPALI
GAZİANTEPGAZİANTEP YESEMEK ÖRENYERİÜCRETSİZ 
GAZİANTEPGAZİANTEP ZEUGMA ÖRENYERİ15.00 
GAZİANTEPGAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ50.00 
GİRESUNGİRESUN MERYEM ANA MANASTIRIÜCRETSİZ 
GİRESUNGİRESUN MÜZESİÜCRETSİZ 
GÜMÜŞHANEGÜMÜŞHANE MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
HATAYHATAY ÇEVLİK ÖRENYERİ17.50 
HATAYNECMİ ASFUROĞLU ARKEOLOJİ MÜZESİ50.00 
HATAYHATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ50.00 
HATAYHATAY ŞEHİR MÜZESİ17.50 
HATAYHATAY ST. PİERRE ANIT MÜZESİ50.00 
HATAYHATAY ST. SİMON MANASTIRIÜCRETSİZ 
ISPARTAISPARTA MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
ISPARTAISPARTA ULUBORLU MÜZESİÜCRETSİZ 
ISPARTAISPARTA ANTİOCHEİA ÖRENYERİ15.00 
ISPARTAISPARTA YALVAÇ MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
İSTANBULİSTANBUL HAVALİMANI MÜZESİ10 EURO 
İSTANBULİSTANBUL BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ45.00 
İSTANBULİSTANBUL FETHİYE MÜZESİ15.00KAPALI
İSTANBULGALATA KULESİ120.00 
İSTANBULKIZ KULESİÜCRETSİZKAPALI
İSTANBULMEHMET AKİF ERSOY HATIRA EVİÜCRETSİZ 
İSTANBULHAFIZA 15 TEMMUZ MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
İSTANBULİSTANBUL GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ40.00Pazartesi günleri kapalı
İSTANBULİSTANBUL HİSARLAR MÜZESİ (RUMELİ HİSARI)40.00Pazartesi günleri kapalı
İSTANBULİSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ40.00 
İSTANBULİSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ- ESKİ ŞARK ESERLERİ MÜZESİ-ÇİNİLİ KÖŞK  
İSTANBULİSTANBUL ADAM MİCKİEWİCZ MÜZESİÜCRETSİZ 
İSTANBULİSTANBUL TÜRK ve İSLAM ESERLERİ MÜZESİ75.00 
İZMİRİZMİR BERGAMA AKROPOL ÖRENYERİ75.00 
İZMİRİZMİR BERGAMA ASKLEPİON ÖRENYERİ70.00 
İZMİRİZMİR BERGAMA KIZILAVLU       15.00 
İZMİRİZMİR BERGAMA MÜZESİ15.00 
İZMİRİZMİR ÇEŞME MÜZESİ40.00 
İZMİRİZMİR EFES MÜZESİ40.00 
İZMİRİZMİR EFES ÖRENYERİ150.00 
İZMİRİZMİR EFES YAMAÇ EVLER65.00 
İZMİRİZMİR AYASULUK ÖRENYERİ- ST.JEAN ÖRENYERİ40.00 
İZMİRİZMİR AGORA ÖRENYERİ40.00 
İZMİRİZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ20.00 
İZMİRİZMİR ATATÜRK MÜZESİÜCRETSİZ 
İZMİRİZMİR ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
İZMİRİZMİR KLAROS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
İZMİRİZMİR KLAZOMENAİ ÖRENYERİÜCRETSİZ 
İZMİRİZMİR METROPOLİS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
İZMİRİZMİR TARİH SANAT MÜZESİ15.00 
İZMİRİZMİR TEOS ÖRENYERİ15.00 
İZMİRİZMİR BİRGİ ÇAKIRAĞA KONAĞI15.00KAPALI
İZMİRRESİM HEYKEL MÜZESİ17.50 
İZMİRİZMİR ÖDEMİŞ MÜZESİ15.00 
İZMİRİZMİR TİRE MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
KAHRAMANMARAŞKAHRAMANMARAŞ MÜZESİ15.00 
KAHRAMANMARAŞGERMANİCİA MOZAİKLİ ALANÜCRETSİZ 
KAHRAMANMARAŞELBİSTAN ŞEHİR MÜZESİ15.00 
KARAMANKARAMAN MÜZESİÜCRETSİZ 
KARSKARS ANİ ÖRENYERİ40.00 
KARSKARS KAFKAS CEPHESİ HARP TARİHİ MÜZESİ15.00Pazartesi günleri kapalı
KARSKARS MÜZESİÜCRETSİZ 
KASTAMONUKASTAMONU LİVAPAŞA KONAĞI ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
KASTAMONUKASTAMONU MÜZESİÜCRETSİZ 
KAYSERİKAYSERİ ARKEOLOJİ MÜZESİ15.00 
KAYSERİKAYSERİ ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
KAYSERİKAYSERİ GÜPGÜPOĞLU KONAĞI ETNOGRAFYA MÜZESİ15.00Pazartesi günleri kapalı
KAYSERİKAYSERİ KÜLTEPE ÖRENYERİÜCRETSİZ 
KAYSERİKAYSERİ YEŞİLHİSAR SOĞANLI ÖRENYERİ15.00 
KIRIKKALEKIRIKKALE KESKİN SULU MAĞARA ÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
KIRKLARELİKIRKLARELİ MÜZESİÜCRETSİZ 
KIRŞEHİRKIRŞEHİR KAMAN KALEHÖYÜK ARKEOLOJİ MÜZESİ15.00 
KIRŞEHİRKIRŞEHİR MUCUR YERALTI ŞEHRİÜCRETSİZ 
KIRŞEHİRKIRŞEHİR MÜZESİ15.00KAPALI
KİLİSAİDESİM ÖRENYERİÜCRETSİZKAPALI
KİLİSKİLİS MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
KOCAELİKOCAELİ ATATÜRK VE REDİF  MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
KOCAELİKOCAELİ AV KÖŞKÜ SARAY MÜZESİ15.00KAPALI
KOCAELİOSMAN HAMDİ BEY MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
KOCAELİKOCAELİ ARKEOLOJİ MÜZESİ15.00 
KONYAKONYA AKŞEHİR BATI CEPHESİ KARARGAHI MÜZESİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA AKŞEHİR N.HOCA ARK.VE ETN.MÜZESİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA AKŞEHİR TAŞ ESERLER MÜZESİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA EREĞLİ MÜZESİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA ARKEOLOJİ MÜZESİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA ÇATALHÖYÜK ÖRENYERİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
KONYAKONYA TAŞ VE AHŞAP ESERLERİ MÜZESİ  (İNCE MİNARE )15.00KAPALI
KONYAKONYA ÇİNİ ESERLERİ (KARATAY MÜZESİ)15.00 
KONYAKONYA MEVLANA MÜZESİÜCRETSİZ 
KÜTAHYAKÜTAHYA AİZONAİ ÖRENYERİ15.00 
KÜTAHYAKÜTAHYA ÇİNİ MÜZESİÜCRETSİZ 
KÜTAHYAKÜTAHYA KOSSOUTH EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
KÜTAHYAKÜTAHYA MÜZESİ15.00 
MALATYAMALATYA ASLANTEPE ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MALATYAMALATYA ATATÜRK ANI EVİ VE ETNOĞRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
MALATYAMALATYA BEŞKONAKLAR ETNOGRAFYA MÜZESİ VE GELENEKSEL MALATYA EVİÜCRETSİZ 
MALATYAMALATYA MÜZESİ15.00 
MANİSAMANİSA AİGAİ ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MANİSAMANİSA AKHİSAR MÜZESİ VE AKHİSAR TEPE MEZARLIĞI15.00Pazartesi günleri kapalı
MANİSAMANİSA ALAŞEHİR ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MANİSAMANİSA MÜZESİ15.00 KAPALI
MANİSAMANİSA SARDES ÖRENYERİ 20.00 
MARDİNDARA ÖRENYERİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı.
MARDİNMARDİN MÜZESİ20.00 
MERSİNMERSİN ANEMURİUM ÖRENYERİ15Haftasonu kapalı
MERSİNMERSİN ANAMUR MÜZESİ15.00KAPALI
MERSİNMERSİN MAMURE KALESİ15.00KAPALI
MERSİNMERSİN ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
MERSİNMERSİN GÖZNE KALESİ15 
MERSİNMERSİN KANLI DİVANE ÖRENYERİ15.00 
MERSİNMERSİN KIZ KALESİ (DENİZ KALESİ, KARA KALESİ, PLAJ)15.00 
MERSİNMERSİN MÜZESİ15.00 
MERSİNMERSİN SİLİFKE ALAHAN MANASTIRIÜCRETSİZ 
MERSİNMERSİN SİLİFKE MÜZESİ15.00 
MERSİNMERSİN SİLİFKE ATATÜRK EVİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
MERSİNMERSİN SİLİFKE AYATEKLA ÖRENYERİ ÜCRETSİZ 
MERSİNMERSİN SİLİFKE CENNET CEHENNEM OBRUKLARI TEK BİLETLE GEZİLEBİLİR
MERSİN MERSİN SİLİFKE ASTIM MAĞARASI60.00TEK BİLETLE GEZİLEBİLİR
MERSİNMERSİN SİLİFKE NARLIKUYU MOZAİK MÜZESİ15.00 
MERSİNMERSİN SİLİFKE UZUNCABURÇ ÖRENYERİ15.00Temenos Duvarı,Tiyatro, Helenistik Kule ve Zeus Olbios Tapınağı Kısımları ziyarete kapalıdır.
MERSİNMERSİN TARSUS MÜZESİ15.00 
MERSİNMERSİN TARSUS ST.PAUL ANIT MÜZESİ15.00 
MERSİNMERSİN TARSUS ST.PAUL KUYUSU15.00 
MUĞLAMUĞLA BODRUM ANTİK TİYATROSUÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
MUĞLAMUĞLA BODRUM MAUSOLEİUM ANIT MÜZESİ20.00Pazartesi günleri kapalı
MUĞLAMUĞLA BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ120.00 
MUĞLAMUĞLA BODRUM ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ15.00Pazartesi günleri kapalı
MUĞLAMUĞLA FETHİYE AMİNTAS KAYA MEZARI15.00 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE GEMİLER ADASI17,5 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE KADYANDA ANTİK KENTİÜCRETSİZ 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE KAUNOS ÖRENYERİ 20.00 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE KAYAKÖY ÖRENYERİ15.00 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE LETOON ÖRENYERİ17.50 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE MÜZESİÜCRETSİZ 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE PINARA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MUĞLAMUĞLA FETHİYE TLOS ÖRENYERİ15.00 
MUĞLAMUĞLA MARMARİS KNİDOS ÖRENYERİ20.00 
MUĞLAMUĞLA MARMARİS MÜZESİ40.00 
MUĞLAMUĞLA MİLAS BEÇİN KALESİ 15.00 
MUĞLAMUĞLA MİLAS UZUNYUVA ANIT MEZARI15.00Pazartesi günleri kapalı
MUĞLAMUĞLA MİLAS EUROMOS ÖRENYERİ15.00 
MUĞLAMUĞLA MİLAS HERAKLEİA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MUĞLAMUĞLA MİLAS İASSOS BALIK PAZARI MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
MUĞLAMUĞLA MİLAS İASSOS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MUĞLAMUĞLA MİLAS LABRAUNDA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MUĞLAMUĞLA LAGİNA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
MUĞLAMUĞLA MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
MUĞLAMUĞLA SEDİR ADASI ÖRENYERİ100.00 
MUĞLAMUĞLA STRATONİKEİA ÖRENYERİ15.00 
MUŞMUŞ MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
MUŞMUŞ MALAZGİRT MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
NEVŞEHİRNEVŞEHİR HACIBEKTAŞ ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR HACIBEKTAŞ ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR HACIBEKTAŞ MÜZESİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR ÇAVUŞİN ÖREYERİ (ÇAVUŞİN KİLİSESİ)15.00KAPALI
NEVŞEHİRNEVŞEHİR DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ75.00 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR EL NAZAR KİLİSESİ15.00 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR GÖREME ÖRENYERİ125.00 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR GÜLŞEHİR AÇIK SARAY ÖRENYERİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR GÜLŞEHİR-ST.JEAN KİLİSESİ15.00 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR KARANLIK KİLİSE (GÖREME)40.00 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR KAYMAKLI YERALTI ŞEHRİ75.00 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR MAZI YERALTI ŞEHRİ17.50 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR MÜZESİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR ÖZKONAK YERALTI ŞEHRİ40.00 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR TATLARİN YERALTI ŞEHRİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR ÜRGÜP MÜZESİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR SOBESSOS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
NEVŞEHİRNEVŞEHİR ZELVE-PAŞABAĞLAR ÖRENYERİ50.00TEK BİLETLE 2 ÖRENYERİ GEZİLEBİLİR.
NİĞDENİĞDE GÜMÜŞLER MANASTIRI VE YERALTI ŞEHRİ 15.00 
NİĞDEANDAVAL ÖRENYERİ15.00 
NİĞDENİĞDE MÜZESİ15.00 
ORDUORDU MÜZESİÜCRETSİZ 
OSMANİYEOSMANİYE KARATEPE ASLANTAŞ MÜZESİ VE ÖRENYERİ15.00 
OSMANİYEOSMANİYE MÜZESİÜCRETSİZKAPALI
OSMANİYEOSMANİYE KASTABALA ÖRENYERİÜCRETSİZ 
RİZERİZE ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
RİZERİZE MÜZESİÜCRETSİZ 
SAKARYASAKARYA MÜZESİÜCRETSİZPazartesi günleri kapalı
SAMSUNSAMSUN BAFRA MÜZESİÜCRETSİZ 
SAMSUNSAMSUN GAZİ MÜZESİÜCRETSİZ 
SAMSUNSAMSUN MÜZESİ15.00KAPALI
SİNOPSİNOP ARSLANTORUNLAR ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
SİNOPSİNOP MÜZESİ17.50 
SİNOPSİNOP TARİHİ CEZAEVİ25.00KAPALI
SİVASSİVAS ARKEOLOJİ MÜZESİÜCRETSİZ 
SİVASATATÜRK VE KONGRE MÜZESİÜCRETSİZ 
SİVASSİVAS AŞIK VEYSEL MÜZESİÜCRETSİZ 
ŞANLIURFAŞANLIURFA GÖBEKLİTEPE ÖRENYERİ70.00 
ŞANLIURFAŞANLIURFA HARRAN ÖRENYERİÜCRETSİZ 
ŞANLIURFAŞANLIURFA KALESİ15.00KAPALI
ŞANLIURFAŞANLIURFA MÜZESİ VE HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ40.00 
TEKİRDAĞTEKİRDAĞ MURATLI ATATÜRK EVİ MÜZESİÜCRETSİZ 
TEKİRDAĞTEKİRDAĞ MÜZESİÜCRETSİZ 
TUNCELİTUNCELİ MÜZESİ15.00 
TOKATTOKAT ATATÜRK EVİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
TOKATTOKAT LATİFOĞLU KONAĞIÜCRETSİZ 
TOKATTOKAT MÜZESİÜCRETSİZ 
TRABZONTRABZON KÜÇÜK AYVASIL (ST. ANNA) KİLİSESİÜCRETSİZ 
TRABZONTRABZON MÜZESİ 15.00 KAPALI
TRABZONTRABZON SÜMELA MANASTIRI100.00 
UŞAKUŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİÜCRETSİZ 
UŞAKUŞAK BLAUNDOS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
UŞAKUŞAK MÜZESİ 15.00 
VANVAN AKDAMAR ANIT MÜZESİ45.00 
VANVAN ÇAVUŞTEPE KALESİÜCRETSİZ 
VANVAN HOŞAP KALESİÜCRETSİZ 
VANVAN KALESİ15.00 
VANVAN MÜZESİ15.00 
YALOVAYALOVA ATATÜRK VE ÇOCUK MÜZESİÜCRETSİZ 
YOZGATYOZGAT MÜZESİÜCRETSİZ 
YOZGATSARIKAYA ROMA HAMAMIÜCRETSİZKAPALI
ZONGULDAKFİLYOS TİOS ÖRENYERİÜCRETSİZ 
ZONGULDAKZONGULDAK CEHENNEMAĞZI MAĞARASI15.00 
ZONGULDAKKDZ. EREĞLİ MÜZESİÜCRETSİZ 
ZONGULDAKMADEN MÜZESİ15.00 
Müze Kart ile girilebilecek yerler listesi

 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. 
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. 
 • Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. 
 • Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.
 • Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

http://www.turkeyoutdoor.org