Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Aydın ilinin zengin tarihi ve benzersiz turistik yerlerini keşfedeceğiz. Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan eşsiz doğal güzelliklere ve tarihi hazinelere sahip bir ilimizdir. Her köşesinde farklı bir hikaye ve doğal güzellik barındıran Aydın, tatilcileri tarihin derinliklerine ve doğanın kucaklayıcı kollarına davet ediyor.

Doğal Güzellikler ve Aktiviteler

Aydın’ın doğal güzellikleri, her mevsim ziyaretçilerine büyülü anlar yaşatmaktadır. Ege Denizi’nin kıyısında yer alan bu il, sahil şeridi boyunca uzanan muhteşem plajları ve kumsallarıyla ünlüdür. Güneşin sıcaklığı ve denizin serinliği arasında geçen keyifli anlar, Aydın’ın tatilcilerine sunduğu en güzel deneyimlerden biridir.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Aydın

Aydın’ın Lezzet Dolu Dünyası: Zengin Yemek Kültürü

Aydın, sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda zengin ve çeşitli yemek kültürüyle de adını duyuruyor. Ege’nin güzellikleriyle bezenmiş bu şehir, kendine özgü tatları ve lezzetleriyle damaklarda unutulmaz izler bırakıyor. Aydın mutfağı, taze malzemeler, yöresel tarifler ve yaratıcı sunumlarıyla her bir lokantada ve ev mutfağında bir şölen sunuyor.

Aydın Yöresel Yemekleri

Bu yazıda, Aydın’ın yemek kültürüne yakından bakarak, bu bölgenin lezzet dolu dünyasını keşfedeceğiz. Geleneksel lezzetlerden modern yorumlara, Aydın’ın damak tadını mercek altına alarak ziyaretçilere unutulmaz bir gastronomik deneyim sunuyoruz.

Aydın Gastronomi Atlası

Aydın Yöresel Pazarlar:

 1. Kemer Köy Pazarı: 2017 yılında Arapapıştı projesi’yle birlikte açılışı yapılan Kemer Köy Pazarı’ında üreticilerimiz kendi bahçelerinde ürettikleri ürünleri her hafta pazar günü ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Pazarda üreticilerimiz kendi ürettikleri sebzelerden yaptıkları yöresel börekler, tatlılar, organik sebze ve meyveler, zeytin ve zeytinyağı gibi yörenin mutfak kültürünün yanı sıra el emeği göz nuru işlemeleri, örme sepetçiliği, tığ oyası gibi birçok üründe de ustalıklarını konuşturuyorlar.
 2. Çakırbeyli Köy Pazarı: Çok köklü ve özel bir tarım kültürü olan Aydın’da haftanın her günü bir yerel pazar bulabilirsiniz. Bunların yanında 2016 yılında Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Çakırbeyli Köy Pazarı ise pazar günleri köylü üreticilerimizin ürünlerini ilk elden satışa çıkardığı özel bir pazardır. Başlangıçta 36 adet yerel üretici ile başlayan Çakırbeyli bugün 200 üreticinin köy ürünlerini satışa çıkardığı özel bir hafta sonu aktivitesine dönüşmüştür. Her pazar günü binlerce vatandaşımız bu pazarı ziyaret etmekte ve yerel ürünleri ilk elden temin etmektedir. Sizlere de Çakırbeyli Köy Pazarında soluklanmayı ve özel ayranının tadına bakmayı tavsiye ederiz.
 3. Tarihî Kavaklı Köyü: Aydın ilinin 30 km doğusunda bulunan Sultanhisar ilçesinin 8 km kuzeybatısında yer almaktadır. Nysa Antik Kenti’ne 5 km mesafede bulunan Kavaklı köyü antik dönemden bu yana kent ile yakın iletişim hâlindedir. Köy civarında bulunan birçok su kaynağı antik dönemlerden izler taşımaktadır.13. yy’de kentte Bizans hâkimiyetine son verilmiş, Türkmen Beylikleri tarafından fethedilmiştir. Nysa Antik Kenti’nin kuzeyinde yer alan eski ismi “Kuvvetli” olarak bilinen, Kavaklı Köyü’ne Sarıtekeli Yörükleri yerleştirilmiştir. Köyün ilk yerleşimi yukarı mezarlık olarak da anılan bölgededir. Daha sonraları salgın hastalıklar nedeniyle köy günümüzdeki yerine taşınmıştır.

Aydın Yöresel Hamur İşi:

 1. Efeler Merkez: Efeler merkezinde bulunan birbirinden farklı lokanta ve restoranların yanı sıra tarihî Zincirli Han Oteli’nden Aydın’a özgü tüm yöresel lezzetlere ve dünya mutfaklarından birçok farklı lezzete ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aydın’ın kendisine has ünlü salçalı tostunu da deneyebilirsiniz.
 2. Söke: Milas-Bodrum üzerinde yer alan restoranlardan kendine has lezzeti olan meşhur çöp şişi tadabilir ve Söke’ye özgü “Tatlı Maya Ekmeği”ni alabilirsiniz. Meşhur kıymalı yumurtalı pidesini deneyebilirsiniz.
 3. Karacasu: Karacasu’dan geçerken odun ateşinde incecik hamuru, kendine has türleri ve lezzetiyle “Karacasu Pidesi”ni tadabilir, ayrıca testide güveçi deneyenilirsiniz. Bölgede yapılan dericilik ve seramik ürünlerini satın alabilirisiniz.
 4. Bozdoğan: Bozdoğan’dan geçerken odun ateşinde incecik hamuru, kendine has türleri ve lezzetiyle manda kaymağı kullanılarak tatlandırılan “Bozdoğan Pidesi”ni ve bölgede yetiştirilen alabalık ve yayın balığı gibi lezzetleri tadabilirsiniz.
 5. Ağaçlı: Kuşadası Körfezi ve Samos Adası manzarasında köylü kadınların odun ateşinde yaptığı bazlama ve gözlemeleri; birçok farklı çeşitte yapılmış zeytin ve zeytinyağını tadabilir, köy ürünleriyle hazırlanmış muhteşem kahvaltıyla kendinizi şımartabilirsiniz.
 6. Yenipazar: Yenipazar’dan geçerken lezzetiyle dillere destan olan ve odun ateşinde incecik hamuru, kendine has türleriyle meşhur “Yenipazar Pidesi”yle birlikte çok özel “Yenipazar Tandırı”nı da tadabilirsiniz.
 7. Koçarlı: Aydın’ın meşhur keşkeğinin en güzel yapıldığı yerlerin başında gelen Koçarlı’da keşkek ve Koçarlı Pidesi gibi yöresel lezzetlere ulaşabilir, Ege’de yetişen otlardan satın alabilirsiniz. Mayıs ayında Koçarlı’yı ziyaret ederseniz Çam Fıstığı Festivali’ne katılabilirsiniz. Çam fıstığından elde edilen künarı ve ballı künarı da satın alabilirsiniz.
 8. Kirazlı: Kuşadası ilçesinde yer alan ve bölgenin ilk organik tarım uygulamasının yapıldığı Kirazlı’da organik ürünler satın alabilir, organik ürünler ile geniş köy kahvaltısı yapabilirsiniz.
 9. Nazilli: Nazilli merkezde bulunan restoranlarda Aydın’a özgü birçok yöresel lezzeti tadabilirsiniz. “Meşhur Nazilli Pidesi”ni deneyebilir ve birbirinden farklı birçok tada ulaşabilirsiniz.
Aydın Yöresel Yemekleri

Aydın Yöresel Et Lezzetleri:

 1. Çine: Çine yolundan geçerken, ilki 1930’da açılmış yol üzerindeki restoranlarda bölgeye has etler ve baharatlardan yapılan “Çine Köftesi”ni tadabilirsiniz.
 2. Dalama: Dalama’da yerel halkın gözdesi olan meşhur “Dalama Tandırı”nın keyfini çıkarabilir ve yöresel lezzetleri deneyimleyerek satın alabilirsiniz.
 3. Germencik-Ortaklar: Germencik-Ortaklar yol üzerinde bulunan birçok restoranda bölge halkı tarafından yetiştirilen hayvanlardan yapılan meşhur çöp şişi tadabilirsiniz.
 4. Yaylaköy: Kuşadası-Yaylaköy’de eşsiz deniz ve Samos manzarasıyla gün batımını izleyerek kırmızı et ağırlıklı yöresel lezzetlerden tadabilir, geniş ızgara menüsünden yararlanabilirsiniz.
 5. Sultanhisar: Osmanlı Dönemi’nde saray mutfağının zeytinyağı ihtiyacını karşılayan Sultanhisar’da özellikle oğlak ve tavuk tandırını deneyebilirsiniz. Aynı zamanda pidesini tadabilir ve yöresel ürünleri tadarak satın alabilirsiniz. Eğer mart ve haziran ayları arasında Sultanhisar’ı ziyaret ederseniz eşsiz çileklerini tadabilir ve tarladan satın alabilirsiniz.
 6. Kuyucak:
 7. Kuyucak’ta meşhur Kuyu Tandırı”nı ve pide çeşitlerini deneyebilir, yöresel lezzetlere ulaşarak satın alabilirsiniz
 8. Karpuzlu: Karpuzlu’ya geldiğinizde bölgede yetişen yöresel ürünleri tadabilir, sunumuyla ünlü köftesini deneyebilirsiniz. Ayrıca, Alinda Antik Kenti’ni gezebilirsiniz. Karpuzlu’da yetişen taze meyveleri ve yaz döneminde şeker mısırını satın alabilirsiniz.
 9. Buharkent: Buharkent’e geldiğinizde kentin meşhur tandırını tadabilir yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Bölgede yetişen ürünleri satın alabilirsiniz. Kentin ünlü kaplıcalarında dinlenebilir ve yöresel tatları deneyebilirsiniz.
 10. İncirliova: İncirliova ziyaretinizde meşhur deve sucuklarından satın alabilir ve tadabilirsiniz. Bölgede yetişen yöresel ürünler ve kentin ünlü incirini satın alabilir, çeşitli Ege otlarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda buradaki lokantalarda özenle yapılan yöresel yemekleri yiyebilirsiniz.
 11. Yenipazar: Yenipazar’dan geçerken lezzetiyle dillere destan olan ve odun ateşinde incecik hamuru, kendine has türleriyle meşhur “Yenipazar Pidesi”yle birlikte çok özel “Yenipazar Tandırı”nı da tadabilirsiniz.

Aydın Yöresel Deniz Mahsulleri:

 1. Kuşadası: Kuşadası ilçesinde bulunan birçok restoranda yöresel lezzetleri tadabilir, dünya mutfağına ait birçok lezzete ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ege Denizi’ne ait çok sayıda balık ve deniz ürününü bulabilirsiniz.
 2. Karina: Dilek Yarımadası Millî Parkı içerisinde Karina Koyu’nda bulunan tarihî gümrük binaları, restoranları ile doğa ve denizin keyfini çıkarabilir, birçok balık ve deniz ürününü tadabilirsiniz.
 3. Didim: Didim ilçesinde bulunan birçok restoranda yöresel lezzetler yanında dünya mutfağına ait birçok lezzete ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ege Denizi’ne ait çok sayıda balık ve deniz ürününü bulabilirsiniz.
 4. Güllübahçe: Güllübahçe’de bulunan restoranlarda yöresel kahvaltı yapabilir, tarihî Rum Mahallesi olan Gelebeç’i ve Aziz Nicolaus Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Priene Antik Kenti’nde gezinizi tamamladıktan sonra çevrede bulunan restoranlarda yöresel yemeklere ve balık çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanında çevrede yöre halkının yaptığı bez bebeklerden de satın alabilirsiniz.
 5. Köşk: Köşk’e ulaştığınızda Başdeğirmen bölgesinde alabalık tadabilir, yerel ürünlerle oluşturulan kahvaltısından yapabilirsiniz. Bölgede bulunan restoranlardan yöresel tatlara ulaşabilir, meşhur kestanesinden satın alabilirsiniz.
 6. Bafa Gölü – Serçin: Bafa Gölü kıyısında bulunan Serçin, her yıl Meksika’nın Saragossa Körfezi’nden göç ederek gelen yılan balıklarına ev sahipliği yapar. Serçin’e geldiğinizde burada Bafa Gölü’nden tutulan yılan balığının yanı sıra levrek, kefal gibi balık türlerini yiyebilir ya da satın alabilirsiniz. Marine edilerek ızgarada pişirilen yılan balıklarını ve sazan balığından yapılan “Kılçık Seçmesi” gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Aydın Yemek Rehberi: Lezzetli Bir Tadım

Büyük Menderes Irmağı’nın bereketli toprakları üzerine kurulan Aydın, Ege’nin incisi olarak turizm harikalarını ve zengin tarihi dokusunu içinde barındıran bir il. Antik dönemin ünlü filozoflarına ev sahipliği yapmış olan Aydın, eski çağların izlerini taşıyan tarihi dokuları ile size geçmişin büyüsünü yaşatıyor. Hem deniz hem de kara yolları açısından ulaşımın kolaylığı ile tanınan bu sıcak şehir, Ege’nin serin sularına kıyısı sayesinde tatil ve keşif meraklıları için ideal bir nokta.

Aydın Yöresel Yemekleri

Ancak Aydın sadece turistik cazibesiyle değil, aynı zamanda zengin yemek kültürüyle de adını duyuruyor. Bu yazıda, Aydın’ın lezzet dolu dünyasına yakından bakarak, geleneksel tatları ve enfes yemekleri keşfedeceğiz. Organik reçellerden enfes hamur işlerine, Aydın’ın mutfak hazinelerine göz atarak bu lezzet yolculuğunda size rehberlik edeceğiz.

Aydın’ın Eşsiz Tadları: Doğadan Sofralara

Aydın, kendine has tatları ve yerel lezzetleriyle dikkat çeken bir gastronomi destinasyonu. İncir, kestane, zeytin, zeytinyağı, taze meyveler ve Ege otları gibi doğanın cömertliği, Aydın mutfağının temel taşlarını oluşturuyor. Burası, çantanızı taze ürünlerle doldurup eve dönmek isteyeceğiniz bir yer. İşte Aydın mutfağının meşhur tatları arasında yer alan bazı lezzetler:

Aydın Yöresel Yemekleri
 • Organik reçeller: Aydın’ın doğal ürünleri ile yapılan organik reçeller, kahvaltı sofralarınıza renk ve lezzet katıyor.
 • İncirli cevizli sarmalar: İncirin tadını ceviz ile buluşturan bu lezzet, Aydın’ın enfes atıştırmalıklarından biri.
 • Doğal zeytinler: Ege’nin zeytinyağıyla ünlü topraklarında yetişen zeytinler, Aydın mutfağının vazgeçilmezlerinden.
 • Cevizli kabak tatlısı: Aydın’a özgü bu tatlı, ceviz ve kabakla hazırlanarak tatlının doyumsuz tadını sunuyor.
 • Pervize tatlısı: Yöresel bir tatlı olan pervize tatlısı, hafif ve lezzetli bir alternatif.

Aydın’ın meşhur yemekleri:

 • Acılı Güveç
 • Arapsaçı
 • Ayran Böreği
 • Aydın Çorbası
 • Börülce
 • Çingene Pilavı
 • Çine Köftesi
 • Deve Sucuğu
 • Enginar Yemeği
 • Etli Enginar
 • Etli Nohut Yahnisi
 • Gelin Turşusu
 • İmambayıldı
 • Isırganotu Böreği
 • Kedirgen Kavurma
 • Keşkek
 • Kırlı Kızartma
 • Nohutlu Kereviz
 • Paşa Böreği
 • Pelvize Tatlısı
 • Tahinli Pide
 • Turunç Reçeli
 • Yuvarlama
 • Zerde
 • Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Aydın Tanıtımı ve Aydın’da Gezilecek Yerler Tam Liste

Sıra NoBaşlık
1Aydın Tanıtımı ve Gerekli Bilgiler
2Aydın Gezilecek Yerler
3Aydın’da Kültür ve Sanat
4Aydın Kamp ve Karavan Alanları Listesi
5Aydın Outdoor ve Doğa Aktiviteleri
6Aydın Yemek Rehberi
7Aydın İlçelerinin Tanıtımları – 1
8Aydın Buharkent İlçesi Tanıtımı
9Aydın Çine İlçesi Tanıtımı
10Aydın Didim İlçesi Tanıtımı
11Aydın Germencik İlçesi Tanıtımı
12Aydın İncirliova İlçesi Tanıtımı
13Aydın Karacasu İlçesi Tanıtımı
14Aydın Karpuzlu İlçesi Tanıtımı
15Aydın Koçarlı İlçesi Tanıtımı
16Aydın Köşk İlçesi Tanıtımı
17Aydın Kuşadası İlçesi Tanıtımı
18Aydın Kuyucak İlçesi Tanıtımı
19Aydın Nazilli İlçesi Tanıtımı
20Aydın Söke İlçesi Tanıtımı
21Aydın Sultanhisar İlçesi Tanıtımı
22Aydın Yenipazar İlçesi Tanıtımı
23Aydın’da Bulunan Müzeler
24Aydın Gezilecek Yerler Tam Liste
25Aydın’da Bulunan Müzeler: Afrodisias
26Aydın’da Bulunan Müzeler: Afrodisias Müzesi Tanıtımı
27Aydın’da Bulunan Müzeler: Alabanda Araphisar Antik Kent Tanıtımı
28Aydın’da Bulunan Müzeler: Alinda Ören Yeri Tanıtımı
29Aydın’da Bulunan Müzeler: Apollon Tapınağı Tanıtımı
30Aydın’da Bulunan Müzeler: Aydın Arkeoloji Müzesi Tanıtımı
31Aydın’da Bulunan Müzeler: Çine Arıcılık Müzesi Tanıtımı
32Aydın’da Bulunan Müzeler: Gerga Antik Kenti Tanıtımı
33Aydın’da Bulunan Müzeler: Harpasa Arpasa Antik Kenti Tanıtımı
34Aydın’da Bulunan Müzeler: Karacasu Etnografya Müzesi Tanıtımı
35Aydın’da Bulunan Müzeler: Magnesia Antik Kenti Tanıtımı
36Aydın’da Bulunan Müzeler: Mastaura Antik Kenti Tanıtımı
37Aydın’da Bulunan Müzeler: Milet Antik Kenti Tanıtımı
38Aydın’da Bulunan Müzeler: Milet Müzesi Tanıtımı
39Aydın’da Bulunan Müzeler: Nysa Antik Kenti Tanıtımı
40Aydın’da Bulunan Müzeler: Priene Antik Kenti Tanıtımı
41Aydın’da Bulunan Müzeler: Tralleis Antik Kenti Tanıtımı
42Aydın’da Bulunan Müzeler: Yörük Ali Efe Müzesi Tanıtımı
43Aydın’da Bulunan Müzeler: Çine Tepecik Höyüğü Tanıtımı
44Aydın Gezi Rehberi – 1 Aydın’da Bulunan Tarihi Kaleler
45Aydın Gezi Rehberi – 3: Aydın’da Bulunan Mağaralar
46Aydın Gezi Rehberi – 3: Aydın’da Bulunan Korunan Alanlar, Milli Parklar ve Tabiat Parkları
47Aydın Gezi Rehberi – 4: Aydın’da Bulunan Kaplıcalar
48Aydın Gezi Rehberi – 5: Aydın’da Bulunan Plaj ve Koylar
49Aydın Gezi Rehberi – 5: Aydın’da Bulunan Yaylalar
50Aydın Gezi Rehberi – 7: Aydın’da Outdoor Doğa Aktiviteleri
51Aydın Akkum Şağtur Plajı Kamp Alanı Tanıtımı
52Aydın Akbük Koyu Kamp Alanı Tanıtımı
53Aydın Alinda Antik Kenti Kamp Alanı Tanıtımı
54Aydın Arapasta Kanyonu Kamp Alanı Tanıtımı
55Aydın Bağarcık Kamp Alanı Tanıtımı
56Aydın Bafa Gölü Kamp Alanı Tanıtımı
57Aydın Çine Vadisi Kamp Alanı Tanıtımı
58Aydın Çamlıtepe Çamlık Tabiat Parkı Kamp Alanı Tanıtımı
59Aydın Cennet Koyu Kamp Alanı Tanıtımı
60Aydın Danişment Tepeler Kamp Alanı Tanıtımı
61Aydın Davutlar Kamp Alanı Tanıtımı
62Aydın Dilek Yarımadası Milli Parkı Kamp Alanı Tanıtımı
63Aydın İçmeler Koyu Kamp Alanı Tanıtımı – 2
64Aydın Lazoglu Camping Kamp Alanı Tanıtımı
65Aydın Madran Dağı Kamp Alanı Tanıtımı
66Aydın Mursel Camping Kamp Alanı Tanıtımı
67Aydın Mustafa Dayının Kamp Alanı Tanıtımı
68Aydın Nazilli Sümer Park Kamp Alanı Tanıtımı
69Aydın Önder Camping Kamp Alanı Tanıtımı
70Aydın Paşa Yaylası Kamp Alanı Tanıtımı
71Aydın Pınarbaşı Mesire ve Kamp Alanı Tanıtımı
72Aydın Sarıkum Plajı Kamp Alanı Tanıtımı
73Aydın Sevgi Plajı (Love Beach) Kamp Alanı Tanıtımı
74Aydın Serçin Koyu Kamp Alanı Tanıtımı
75Aydın Sarlan Tabiat Parkı Kamp Alanı Tanıtımı
76Aydın Tavşanburnu Tabiat Parkı Kamp Alanı Tanıtımı
77Aydın Yat Camping Kamp Alanı Tanıtımı
78Aydın Kuşadası Ada Camping Kamp Alanı Tanıtımı
79Aydın Doğa Yürüyüşü ve Yeşil Gezi Rotaları
80Aydın’ın Muhteşem Denizleri ve Plajları
81Aydın Bisiklet Rotaları
82Aydın Doğa Yürüyüşü Rotaları
83Aydın Kültür Yolları ve Kültür Gezisi Rotaları
84Aydın Kültür Yolları 1: Heredotos Yolu
85Aydın Kültür Yolları 2: Meandros Yolu
86Aydın Kültür Yolları 3: Kanuni Rodos Rotası
87Aydın Kültür Yolları 4: Kuvâ-yi Milliye Rotaları
88Aydın Kültür Yolları 5: Tarihi Kutsal Rotalar
Aydın Gezilecek Yerler

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Aydın

https://turkeyoutdoor.org/