Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Aydın ilinin zengin tarihi ve benzersiz turistik yerlerini keşfedeceğiz. Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan eşsiz doğal güzelliklere ve tarihi hazinelere sahip bir ilimizdir. Her köşesinde farklı bir hikaye ve doğal güzellik barındıran Aydın, tatilcileri tarihin derinliklerine ve doğanın kucaklayıcı kollarına davet ediyor.

Doğal Güzellikler ve Aktiviteler

Aydın’ın doğal güzellikleri, her mevsim ziyaretçilerine büyülü anlar yaşatmaktadır. Ege Denizi’nin kıyısında yer alan bu il, sahil şeridi boyunca uzanan muhteşem plajları ve kumsallarıyla ünlüdür. Güneşin sıcaklığı ve denizin serinliği arasında geçen keyifli anlar, Aydın’ın tatilcilerine sunduğu en güzel deneyimlerden biridir.

Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Aydın

Aydın ilçelerindeki gezilecek yerlerin alfabetik sıralı bir listesi:

 1. Afrodisias Antik Kenti
 2. Afrodisias Müzesi
 3. Akbük Plajı
 4. Akvaryum Koyu
 5. Alabanda Antik Kenti
 6. Alangüllü Kaplıcası
 7. Alinda Antik Kenti
 8. Altınkum Plajı
 9. Apollon Tapınağı
 10. Arapapıştı Kanyonu
 11. Arpaz Beyler Konağı
 12. Arpaz Kalesi
 13. Atça Merkez Parkı
 14. Aydın Arkeoloji Müzesi
 15. Aydın Müzesi
 16. Aydın Nasuhpaşa Külliyesi
 17. Aydınlık Koyu
 18. Bafa Gölü
 19. Bey Camii
 20. Beyazkum Halk Plajı
 21. Cennet Koyu
 22. Çavuş Köprüsü
 23. Çine Vadisi
 24. Club Tarhan Beach
 25. Culin Mağarası
 26. Çavuş Köprüsü
 27. Davutlar Termal Kaplıcası
 28. Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
 29. El Heykeli
 30. Güvercinada
 31. Güzelçamlı Milli Park
 32. Güzelçamlı Plajı
 33. Gümrükönü Hamamı
 34. Herakleia Latmos Antik Kent
 35. Karabağlar Kanyonu
 36. Karacasu Etnografya Müzesi
 37. Karasu Koyu
 38. Kahvederesi Yaylası
 39. Kadınlar Plajı
 40. Karacasu Cihanoğlu Külliyesi
 41. Koçarlı Cihanoğlu Külliyesi
 42. KUAKMER – F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi
 43. Kuştur Plajı
 44. Küçük Menderes Delta Sulak Alanı
 45. Latmos Beşparmak Dağları
 46. Long Beach
 47. Madran Dağı
 48. Manastır Koyu
 49. Martı Koyu (Martı Sitesi)
 50. Mesut Tatil Köyü
 51. Milet Antik Kenti
 52. Milet Müzesi
 53. Nysa Antik Kenti
 54. Papaz Hamamı Plajı
 55. Panayır Adası
 56. Priene Antik Kenti
 57. Ramazan Paşa Camii
 58. Radon Termal Kaplıca Kür Merkezi
 59. Saplı Ada
 60. Sırtlanini Mağarası
 61. Tavşanburnu Tabiat Parkı
 62. Tralleis Antik Kenti
 63. Yörük Ali Efe Müzesi
 64. Zeus Mağarası

Bu liste, Aydın ilçelerindeki gezilecek yerleri alfabetik sırayla sıralamaktadır. Her bir yer, tarihi, doğal güzellikleri veya kültürel zenginlikleriyle ziyaretçilere unutulmaz deneyimler sunmaktadır.

Aydın’da Gezilebilecek Tarihi Kaleler

Aydın’da bulunan tarihi kaleler şunlardır:

 • Güvercinada Kalesi
 • Küçükada Kalesi
 • Kuşadası Kalesi
 • Nazilli Kalesi
 • Arpaz Kalesi
 • Körteke Kalesi
 • Cin Cin Kalesi

1- Güvercinada Kalesi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan bir kaledir. Kale, 15. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Kale, Ege Denizi’nin kıyısında yer almaktadır ve Kuşadası’nın en önemli sembollerinden biridir.

2- Küçükada Kalesi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan bir kaledir. Kale, 15. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Kale, Küçükada’nın üzerinde yer almaktadır ve Kuşadası’nın en önemli turistik yerlerinden biridir.

3- Kuşadası Kalesi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan bir kaledir. Kale, 15. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Kale, Kuşadası’nın merkezinde yer almaktadır ve Kuşadası’nın en önemli tarihi mekanlarından biridir.

4- Nazilli Kalesi, Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan bir kaledir. Kale, 15. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Kale, Nazilli’nin merkezinde yer almaktadır ve Nazilli’nin en önemli tarihi mekanlarından biridir.

5- Arpaz Kalesi, Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan bir kaledir. Kale, 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Kale, Nazilli’nin Arpaz Köyü’nde yer almaktadır ve Nazilli’nin en önemli tarihi mekanlarından biridir.

6- Körteke Kalesi, Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde bulunan bir kaledir. Kale, 15. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Kale, Bozdoğan’ın Körteke Köyü’nde yer almaktadır ve Bozdoğan’ın en önemli tarihi mekanlarından biridir.

7- Cin Cin Kalesi, Aydın’ın Koçarlı ilçesinde bulunan bir kaledir. Kale, 18. yüzyılda Cin Bey tarafından inşa edilmiştir. Kale, Koçarlı’nın Cin Cin Köyü’nde yer almaktadır ve Koçarlı’nın en önemli tarihi mekanlarından biridir.


Bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Aydın

https://turkeyoutdoor.org/