Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Çanakkale, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan büyüleyici bir şehirdir. İlin kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Edirne, güneyinde İzmir ve batısında Ege Denizi bulunmaktadır. İlin yüzölçümü 14.811 km²’dir.

Çanakkale, tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin en önemli illerinden biridir. İlin tarihi, MÖ 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlde, Troya Antik Kenti, Çanakkale Savaşı’nın geçtiği Gelibolu Yarımadası ve Kaz Dağları gibi önemli tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Eceabat Tanıtım

Eceabat Harita

Eceabat: Gelibolu Yarımadası’nın Batı Ucundaki Şirin Bir İlçe

Eceabat, Çanakkale ilinin Trakya topraklarında yer alan iki ilçesinden biridir. İlçe, Trakya’ nın güneybatısında, Çanakkale Savaşları ile adını tarihe yazdırdığı mekanı olan Gelibolu yarımadasının ise güney ve güneybatı kısmında bulunmaktadır.

Eceabat Gezilecek Tarihi Mekanlar

Eceabat, Çanakkale’nin batı ucunda yer alır ve sizi tarih, doğa ve kültürle dolu bir maceraya davet ediyor. Bu güzel ilçenin keşfedilmeyi bekleyen önemli mekanlarını tanıyalım.

Çanakkale Savaşları

Sestos

Akbaş Limanı’nın hemen üzerinde ve Eceabat’a 4 km. uzaklıkta olup Yalova Köyü sınırları içindedir. Şehir M.Ö. 650 yıllarında Aioller tarafından bir Yunan kolonisi olarak kurulmuş ve değişik toplulukların egemenliğinde kalmıştır.

Kilisetepe/Maydos Yerleşimi

Eceabat’ın merkezinde yer alan Kilisetepe Höyüğü, 2010’dan beri devam eden arkeolojik kazılarla ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Bu özel yer, Gelibolu Yarımadası’nın en büyük Erken Tunç Çağı yerleşimi olduğunu gösteriyor. Tam konum için tıklayınız.

Kalelerin Büyüsü: Tarihi Kalıntılar

 • Kilitbahir Kalesi: İstanbul’un güvenliği için Fatih Sultan Mehmed tarafından 1462 yılında inşa edilen bu kale, Osmanlı dönemi kaleleri arasında özel bir yere sahiptir.
 • Seddülbahir Kalesi: 1659 yılında inşa edilen Seddülbahir Kalesi, Ege Denizi’ne açılan kısmında bulunur ve Osmanlı’nın boğaz savunmasında önemli bir rol oynamıştır.
 • Bigalı Kalesi: Eceabat-Gelibolu karayolu üzerinde bulunan Bigalı Kalesi, 1820 yılında tamamlanmıştır ve tarihi bir güzellik sunar.

Doğanın Görkemi: Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Eceabat ilçesi sınırları içinde yer almasına rağmen bölgenin büyük bir kısmını kaplar. Bu milli park, Birinci Dünya Savaşı sırasında çatışmaların yaşandığı bölgeyi içerir. Burada savaş mezarları, anıtlar ve tarihi kalıntılar bulunur. Tam konum için tıklayınız.

Atatürk’ün Anıları: Bigalı Atatürk Evi Müzesi

Yarbay Mustafa Kemal, 19. Tümen’in karargahını Bigalı köyüne taşıdığında bu evi kullanmıştır. Şimdi Bigalı Atatürk Evi Müzesi olarak ziyaretçilere açılmıştır ve Mustafa Kemal’e ait kişisel eşyaları ve üniformaları sergilenir. Tam konum için tıklayınız.

Eceabat Barış Müzesi

Eceabat Barış Müzesi, Çanakkale Savaşları’nın ardından yaşanan barış ve dostluğu anlatan bir müzedir. Müze, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisindeki Büyük Anafarta Köyü’nde yer almaktadır. Müze, 2010 yılında açılmıştır. Müzede, Çanakkale Savaşları’nın ardından yaşanan barış ve dostluğu anlatan fotoğraflar, belgeler, objeler ve videolar bulunmaktadır. Müzede ayrıca, Çanakkale Savaşları’nın ardından imzalanan antlaşmalar ve barış anlaşmaları hakkında bilgi verilmektedir.

Müze, Çanakkale Savaşları’nın ardından yaşanan barış ve dostluğu anlamak için önemli bir yerdir. Müze, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tam konum için tıklayınız.

Metmetçiğe Saygı Anıtı

Metmetçiğe Saygı Anıtı

Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan bir anıttır. 1997 yılında Tankut Öktem tarafından tasarlanan anıt, Çanakkale Savaşı sırasında yaralı bir Avustralya subayını kucağında taşıyan bir Türk askerini tasvir etmektedir.

Anıt, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde, muharebe alanına 2 km uzaklıkta bulunan Kalatepe’deki Albayrak Sırtında yer almaktadır. Anıtın altında, Avustralya Genel Valisi Lord Casey’e ait, Mehmetçiğe ithafen söylediği bir sözü vardır. Anıt, Çanakkale Savaşı’nda şehit olan Mehmetçiklere saygı ve minnetin bir simgesidir. Anıt, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tam konum için tıklayınız.

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi

Ahmet Uslu Müzesi

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi, Eceabat’ın güney ucunda konumlanmış bir müze olarak tarihi ve askeri önemi ile öne çıkar. İlçe merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunan bu müze, Çanakkale Savaşı’na dair çok değerli eserleri sergilemektedir.

Müzede savaş sırasında kullanılan mermiler, askeri malzemeler ve dönemin günlük yaşamında kullanılan nesneler gibi tarihi parçalar görülebilir. Ahmet Uslu’nun adını taşıyan bu müze, geçmişin izlerini sürmek ve savaşın etkilerini daha yakından incelemek isteyen ziyaretçiler için zengin bir kaynaktır.

Eceabat’taki bu müze, Çanakkale Savaşı’nın önemini anlamak ve tarihle iç içe olmak isteyenler için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Tam konum için tıklayınız.

Kabatepe Tanıtma Merkezi ve Müzesi

Kabatepe Tanıtma Merkezi Ve Müzesi

Çanakkale Savaşı’na dair kapsamlı bir koleksiyona ev sahipliği yapan Kabatepe Tanıtma Merkezi ve Müzesi, ziyaretçilere savaşın derinliklerine inme fırsatı sunar. Müze, silahlar, mermiler, teçhizatlar, fotoğraflar ve giysiler gibi döneme ait birçok önemli eseri sergiler. Bu müze, dönemin koşullarını ve savaşın yıkıcı etkilerini anlama açısından zengin bir deneyim sunar. Tam konum için tıklayınız.

Çanakkale Şehitler Abidesi: Tarihi ve Anlamı

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitler Abidesi, Türk milletinin kahramanlık destanını sembolize eden bir anıttır. Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’nın ucunda, Hisarlık Tepe’nin üzerinde yükselen bu anıt, 1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayları ve bu topraklarda şehit düşenlerin anısını yaşatmak amacıyla inşa edilmiştir.

Çanakkale Şehitler Abidesi Tarihçesi

Çanakkale Şehitler Abidesi’nin yapımına karar verilmesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün bölgeyi ziyareti sırasında başlamıştır. Atatürk, Fransız ve İngiliz anıtlarını gördükten sonra bölge halkından şehitler için bir anıt talep etmiş ve en az 40 metre yüksekliğinde bir anıt yapılacağına dair söz vermiştir. Ancak Atatürk’ün sağlığının bozulması nedeniyle proje ertelenmiş ve Atatürk’ün ölümünden sonra İsmet İnönü tarafından Çanakkale Şehitler Anıtı projesi başlatılmıştır.

Resmi karar, Çanakkale Şehitler Abidesi’nin yapımına 1942 yılında verilmiştir. Projeyi kazanan ekip, Feridun Kip, Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve mühendis Ertuğrul Barla tarafından tasarlanmıştır. Ancak 2. Dünya Savaşı dönemindeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle inşaat ara vermek zorunda kalmıştır. İnşaat, 1958 yılına kadar tamamlanamamış ve maddi sıkıntılar nedeniyle tekrar durdurulmuştur. Bu noktada Milliyet Gazetesi, ulusal çapta bir bağış kampanyası başlatmış ve halkın desteğiyle Çanakkale Şehitler Abidesi tamamlanmıştır.

Çanakkale Şehitler Abidesi

Anıtın Yapısı ve Detayları

Çanakkale Şehitler Abidesi, yaklaşık 4 milyon liraya mal olmuş ve inşaatında 3800 ton granit taşı, 285 ton demir, 630 metreküp kereste, 1275 ton çimento, 4400 ton çakıl kullanılmıştır. Anıtın temeli, 850 metreküp yani 2125 ton betonla inşa edilmiştir. Abide, dört ayaktan ve bir kubbeden oluşmaktadır. İnşaat, 21 Ağustos 1960 tarihinde resmi olarak açılmıştır.

Çanakkale Şehitler Abidesi, toplam 62.5 metrekarelik bir alanı kapsar ve dört ayakta sekiz rölyef bulunur. Denize bakan ayaklar deniz savaşlarını, karaya bakan ayaklar ise kara savaşlarını temsil eder.

Sonuç ve Anlamları

Çanakkale Şehitler Abidesi, Türk milletinin bağımsızlık ve vatanseverlik duygularının bir sembolüdür. Şehitlerimizin anısını yaşatmak, I. Dünya Savaşı sırasında bu coğrafyada yaşananları hatırlamak için inşa edilmiştir. Çanakkale Şehitler Abidesi, Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu yansıtan bir eserdir ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu anıt, Türk tarihindeki önemli bir dönemi ve mücadelenin sembolü olarak varlığını sürdürmektedir.

Çanakkale Tanıtımı ve Gezi Rehberi Bütün Yazılar

Çanakkale hakkında merak ettiğiniz bütün konular hakkında aşağıdaki yazılarımızda cevaplar bulabilirsiniz.

Çanakkale’de Gezilecek Bütün Yerlerin Listesi
 1. Çanakkale Gezilecek Yerler
 2. Çanakkale Gezilecek Yerler – 57. Piyade Alayı Şehitliği
 3. Çanakkale Gezilecek Yerler – Adatepe Koyu ve Zeytinyağı Müzesi
 4. Çanakkale Gezilecek Yerler – Alexandria Troas Antik Kenti
 5. Çanakkale Gezilecek Yerler – Anadolu Hamidiye Tabyası
 6. Çanakkale Gezilecek Yerler – Anzak Koyu
 7. Çanakkale Gezilecek Yerler – Assos Antik Kenti
 8. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayazma Pınarı Tabiat Parkı
 9. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bozcaada Ayazma Plajı
 10. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayvacık
 11. Çanakkale Gezilecek Yerler – Babakale
 12. Çanakkale Gezilecek Yerler – Balıkkaya Tepesi ve Mesire Yeri
 13. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bayramiç
 14. Çanakkale Gezilecek Yerler – Biga
 15. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bigalı Koyu ve Bigalı Kalesi
 16. Çanakkale Gezilecek Yerler – Büyük Kemikli Burnu
 17. Çanakkale Gezilecek Yerler – Conkbayırı
 18. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Aqualand
 19. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Arkeoloji Müzesi
 20. Çanakkale Gezilecek Yerler – Aynalı Çarşı
 21. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Deniz Müzesi
 22. Çanakkale Gezilecek Yerler – İskele Meydanı
 23. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Kent Müzesi
 24. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Kordon
 25. Çanakkale Gezilecek Yerler – Biga Nilüfer Gölü
 26. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Özgürlük Parkı
 27. Çanakkale Gezilecek Yerler – Tarihi Saat Kulesi
 28. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Seramik Müzesi
 29. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi
 30. Çanakkale Gezilecek Yerler – Dardanos Plajı
 31. Çanakkale Gezilecek Yerler – Eceabat
 32. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ezine
 33. Çanakkale Gezilecek Yerler – Çamlıca Şelalesi
 34. Çanakkale Gezilecek Yerler – Geyikli Plajı
 35. Çanakkale Gezilecek Yerler – Gökçeada (İmroz)
 36. Çanakkale Gezilecek Yerler – Gökçeada Sualtı Milli Parkı
 37. Çanakkale Gezilecek Yerler – Saros Güneyli Koyu Plajları
 38. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bozcaada Habbele Koyu
 39. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayvacık Kadirga Koyu ve Plajı
 40. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kepez Halk Plajı
 41. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kestanbol Kaplıcaları
 42. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kilitbahir Kalesi
 43. Çanakkale Gezilecek Yerler – Kilye Koyu ve Kalesi
 44. Çanakkale Gezilecek Yerler – Saros Kömür Limanı Koyu
 45. Çanakkale Gezilecek Yerler – Lapseki Kum Adası
 46. Çanakkale Gezilecek Yerler – Küçükkuyu ve Limanı
 47. Çanakkale Gezilecek Yerler – Lapseki
 48. Çanakkale Gezilecek Yerler – Tavşan Adası
 49. Çanakkale Gezilecek Yerler – Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi
 50. Çanakkale Gezilecek Yerler – Bozcaada Mermer Burnu
 51. Çanakkale Gezilecek Yerler – Namazgah Tabyası
 52. Çanakkale Gezilecek Yerler – Neandria Antik Kenti
 53. Çanakkale Gezilecek Yerler – Parion Antik Kenti
 54. Çanakkale Gezilecek Yerler – Pembe Göl (Kalpli Göl)
 55. Çanakkale Gezilecek Yerler – Gökçeada Peynir Kayalıkları
 56. Çanakkale Gezilecek Yerler – Priapos Antik Kenti
 57. Çanakkale Gezilecek Yerler – Rhapsodos Mozaik Atölyesi
 58. Çanakkale Gezilecek Yerler – Skepsis Antik Kenti
 59. Çanakkale Gezilecek Yerler – Assos Sokakağzı Plajı
 60. Çanakkale Gezilecek Yerler – Şahmelek Koyu ve Plajı
 61. Çanakkale Gezilecek Yerler – Tarihe Saygı Parkı
 62. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ezine Taşkapı Koyu
 63. Çanakkale Gezilecek Yerler – Troya Müzesi
 64. Çanakkale Gezilecek Yerler – Truva (Troya) Antik Kenti
 65. Çanakkale Gezilecek Yerler – İskele Meydanı Truva Atı Heykeli
 66. Çanakkale Gezilecek Yerler – Yedi Taşlar
 67. Çanakkale Gezilecek Yerler – Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı
 68. Çanakkale Gezilecek Yerler – Ayvacık Zeus Altarı (Bergama Zeus Pazağı)
 69. Çanakkale Gezilecek Yerler – Zargana Plajı
Çanakkale Kamp ve Karavan Alanları
 1. Çanakkale Kamp ve Karavan Alanları Tam Liste
 2. Bozcaada’nın Saklı Cenneti: Akvaryum Koyu Kamp Alanı
 3. Anzak Koyu: Çanakkale’nin Tarihi ve Doğal Güzelliklerle Dolu Kamp Cenneti
 4. Assos Antik Kenti’nde Unutulmaz Bir Tatil Deneyimi: Antique Beach Bungalow
 5. Assos Club Beyaz Kamp Alanı: Denizle Buluşan Huzurlu Bir Mola
 6. Assos Kamp Alanları
 7. Çanakkale’nin Huzurlu Sığınağı: Athena Camping, Kadirga Koyu
 8. Atıkhisar Barajı Kamp Alanı: Doğanın Kucağında Ücretsiz Kamp Deneyimi
 9. Ayazma Pınarı Tabiat Parkı Kamp Alanı: Kaz Dağları’nın Huzurlu Cenneti
 10. Bozcaada Ayılar Piknik ve Kamp Alanı: Doğal Huzurun Adresi
 11. Bozcaada Beylik Koyu Batık Gemi Koyu Kamp Alanı: Doğa ve Deniz Tutkunlarının Cenneti
 12. Bozcaada Camping: Bozcaada’nın Keyifli Kamp Alanı
 13. Dardanos Plajı Kamp Alanı: Doğal ve Sakin Bir Kamp Deneyimi
 14. Geyikli Dolmuş Camping: Doğa ve Denizin İç İçe Geçtiği Bir Kamp Deneyimi
 15. Evrese Plajı: Non-stop Kamp Alanı, Huzur Dolu Bir Deniz Kaçamağı
 16. Gelibolu Fatma Kadın Plajı Kamp Alanı: Huzur Dolu Bir Köy Kaçamağı
 17. Assos Gargara Kamp Alanı: Denizin Tadını Çıkarmanın Mükemmel Yolu
 18. Assos Gözde Camping: Doğanın ve Denizin Uyum İçinde
 19. Çanakkale Güzel Yalı Park Kamp Alanı: Doğa ve Deniz Tutkunları İçin Mükemmel Bir Seçenek
 20. Ayvacık İlyada Motel Camping: Doğayla İç İçe Huzurlu Bir Konaklama Deneyimi
 21. Gökçeada Kamp Alanları
 22. Kabatepe Plajı Mesire ve Orman Kamp Alanı
 23. Saros Körfezi – Karaağaç Koyu Kamp Alanı: Doğayla Baş Başa Ücretsiz Kamp Deneyimi
 24. Kaz Dağları Kamp Alanları
 25. Gökçeada Kefalos Plajı Kamp Alanı
 26. Kepez Halk Plajı Kamp Alanı
 27. Gelibolu Kocadere Plajı Kamp Alanı
 28. Gelibolu Kömür Limanı Kamp Alanı
 29. Gökçeada Marmaros Plajı Kamp Alanı
 30. Saros Körfezi Kamp Alanları
 31. Gökçeada Sualtı Milli Parkı Kamp Alanı
 32. Gökçeada Uğurlu Koyu Plajı Kamp Alanı

https://turkeyoutdoor.org/, Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan bir web sitesidir. Site, yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Site, Türkiye’nin dört bir yanındaki açık hava etkinlikleri için kapsamlı bir bilgi kaynağıdır. Sitede, her etkinlik için detaylı bilgiler, rotalar, fotoğraflar ve videolar bulunmaktadır. Site ayrıca, Türkiye’deki açık hava etkinlikleri hakkında güncel haberler ve etkinlikler hakkında bilgi vermektedir.

Sitenin hedef kitlesi, açık hava etkinliklerine ilgi duyan herkestir. Site, hem deneyimli hem de yeni başlayanlar için faydalı bilgiler sunmaktadır. Site, Türkiye’de açık hava etkinlikleri hakkında bilgi edinmek ve bu etkinliklere katılmak isteyenler için ideal bir kaynaktır

https://turkeyoutdoor.org/