Türkiye’nin outdoor sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Kamp İpuçları: Doğru Kamp Yerini Bulma

İyi bir kamp yeri ararken, göz önünde bulundurulması gereken birçok farklı faktör vardır. “Ailem ne tür tesislere ihtiyaç duyacak?” gibi sorular. ve “Özel bir kamp yeri için para ödemeye hazır mıyım?” hepsi geçerlidir ve karar verme sürecinde dikkate alınmalıdır. Bunları dikkate almamanın sonuçları, kamp partinizdeki herkes için rahatsız edici, tatsız bir yolculuk olabilir. Aşağıda kalacak bir kamp yeri bulmanın bazı yönleri ve ihtiyaçlarınıza uygun bir kamp yeri bulmak için bazı temel kurallar verilmiştir.

Herkese Açık ve Özel

Kamp Yemeği

Kamp yaparken “zorlama” hissini tercih eden bir açık hava aşığıysanız, halk neredeyse her zaman gitmeniz gereken yoldur. Bazı önceden temizlenmiş halka açık kamp alanları mevcut olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ulusal Parkların çoğu, belirtilen “kamp alanı olmayan bölgeler” dışında tüm alanlarda kamp yapılmasına izin verir. Halka açık kamp alanlarının avantajları, genellikle düşük maliyetli olmaları, gecelik ortalama 20$ olmaları ve size kendinizi diğer kampçılardan gerçekten soyutlama fırsatı sunmalarıdır – yani bu gerçekten sadece sizin partiniz ve Great Outdoors. Öte yandan, belirlenmemiş halka açık kamp alanlarında sıfır tesis bulunmaktadır. Bu, kamp geziniz boyunca kendi suyunuzu, banyo malzemelerinizi getirmeniz ve banyo rahatlığı olmadan yaşamanız gerektiği anlamına gelir.

Bu arada özel kamp alanları, açık havada evde bulacağınız birçok olanak sağlar. Örneğin, büyük şirketler tarafından finanse edilenler, elektrik de dahil olmak üzere isteyebileceğiniz hemen hemen her şeyi sağlar. Genellikle golf, yüzme ve tenis gibi aktiviteler için rekreasyon alanlarına sahiptirler ve genellikle gecelik 30 ila 60 dolar arasında değişir. Kamp partiniz tam olarak açık hava meraklılarından oluşmuyorsa, o zaman özel kamp alanları, tabiri caizse, dışarıda ayaklarını ıslatmak için genellikle iyi bir yerdir.

Aranacak Özellikler

Çoğu kamp partisi, iyi bir kamp yeri ararken bir tür orta yol bulmayı tercih eder. Gerçek bir açık hava deneyimi yaşamayı tercih ederler (yani, elektrik veya diğer “lüks” olanaklar yoktur), ancak ormanda yalnız olmak istemezler. Bu insanlar için orta menzilli kamu ve özel kamp alanları genellikle onlara uygundur.

Kamp yeri seçimi

Her iki tür için de tuvaletler, temel akan su, piknik masaları ve eski moda kömür ızgaraları gibi özellikleri içeren bir kamp alanı için gecelik yaklaşık 20 dolar ücret bekleyebilirsiniz. Ek olarak, bu kamp alanları genellikle yürüyüş parkurları ve balık tutma erişimi gibi açık hava ilgi noktalarının yakınında elverişli bir konuma sahiptir.

Ne tür bir kamp alanı aradığınız önemli değil, yakınlarda ihtiyaçlarınıza uygun bir kamp yeri olma ihtimali var. Genel bir kural olarak, kamp alanları, olanakları ve fiyatları hakkında bilgi almak için yerel park hizmetleri ve/veya özel kamp alanı sağlayıcıları ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Ne kadar çok planlama ve araştırma yaparsanız, bulduğunuz kamp alanından o kadar memnun kalırsınız.

Kampçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kamp yapmadan önce, seçtiğiniz bölgenin kurallarını ve yönergelerini dikkatlice okumak önemlidir. Ayrıca, çevreye saygılı bir şekilde kamp yapmak, doğayı koruma ve gelecek nesiller için bırakma sorumluluğunu içerir.

TurkeyOutdoor Kampçılık Rehberi

Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu kampçılık rehberi tüm yazılar

Özellikle kamp alanları başta olmak üzere bütün turizm aktivitelerinde yapılan yorumların kişiye ve zamana göre değişen “normatif olmayan, göreceli” yorumlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bir kişinin çok beğendiği ve tavsiye ettiği bir turizm tesisi / doğa aktivitesinin başka bir kişi hiç beğenmeyebilir. Listemizi yaparken olabildiğince nesnel olmaya çalışsak da bazı tesisler hakkında yapılan yorumları da eklemek zorunda kaldık.

Kamp yapmadan, tatile gitmeden önce plan yapmanızı, kalacak yer ayarlamanızı son güne bırakmamanızı, internet yorumlarının yanıltıcı olabileceğinin aklınızda bulundurmanızı, gideceğiniz tesisin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarından detaylı bilgi almanız gerektiğini unutmayın.


  • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
  • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
  • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
  • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
  • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
  • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
  • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
  • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu