Outdoor bıçakları tanıttığımız yazı dizimizin sonuncu yazısıyla karşınızdayız. Türkiye’nin Outdoor Sayfası outdoor sektöründe yer alan firmaların ve doğada vakit geçirmeyi seven kişilerin outdoor ile ilgili bilgi ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Outdoor Bıçakları tanıttığımız serimize devam ediyoruz. Bu yazımızda hayatta kalma bıçaklarını detaylı olarak tanıtmaya devam ediyoruz. Outdoor bıçak çeşitleri ve bıçak tavsiyeleri ile ilgili olarak aşağıda bağlantıları verilen yazılarımıza da göz atmanızı öneriyoruz. Bu yazımızda outdoor ve doğa aktivitelerinde kullanılan bıçakların hukuki olarak suç olup olmadığını açıklıyoruz.

başlıklı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan yerli ve yabancı bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz. Aşağıdaki yazıyı (https://modernsurvivalonline.com) sitesinden tercüme ettik. Yazının İngilizce orijinalini (https://modernsurvivalonline.com/difference-between-camping-and-survival-knives/) adresinden okuyabilirsiniz.

Kamp ve Hayatta Kalma Bıçakları Arasındaki Fark Nedir?

Muhtemelen herhangi bir yerde, herhangi bir hazırlayıcının sahadayken kullanacağı en yaygın kullanılan araç, güvenilir bıçaklarıdır. Yürüyüş parkurunda, kampta veya ciddi, şakası olmayan bir SHTF durumunun ortasında olsun, bıçak insanlığın en iyilerinden biridir, en eski aletlerden bahsetmiyorum bile.

(What is SHTF? SHTF has multiple survival meanings, but the acronym itself means Shit Hits The Fan.

SHTF nedir? SHTF’nin birden fazla hayatta kalma anlamı vardır, ancak kısaltmanın kendisi Shit Hits The Fan anlamına gelir. Anlamı oldukça açık, ama temel olarak, uzun vadeli bir hayatta kalma krizi veya toplumun çöküşü sırasında işlerin kötüye gideceğini, gerçekten kötüye gideceğini söyleyen bir hazırlayıcı/hayatta kalma uzmanının yolu!)

Ama ortalama hazırlayıcı için ne tür bir bıçak en iyisidir? Bir kampa mı yoksa hayatta kalma bıçağına mı yatırım yapmalısınız? Hiç fark eder mi?

Survival Knives

Kamp ve Hayatta Kalma Bıçakları

Kamp ve hayatta kalma bıçakları (Survival Knives) arasındaki fark nedir? Genel olarak, bir hayatta kalma bıçağının uygun bir bushcraft bıçağıyla çok ortak yanı vardır; bu, ağır hizmet tipi, aşırı inşa edilmiş ve tipik olarak ahşap üzerinde çalışmayı içeren en kötü kötüye kullanımın üstesinden gelmek için tasarlanmış bir bıçak anlamına gelir. Bir kamp bıçak olan bushcrafting bıçak daha küçük bir türü, aynı görevlerin çoğunu yeteneğine, adil değil gibi büyük bir, bir d genel amaçlı uygulamalar için daha optimize.

Bu bıçaklardan herhangi biriyle çoğu durumda muhtemelen sorun yaşamazsınız, ancak her zaman olduğu gibi bu araçlardan hangisinin sizin için mükemmel olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için buradayız. Bir kamp ve bir hayatta kalma bıçağı arasında seçim yapmak için ek hususları tazelemek için okumaya devam edin.

Survival Knives

Hayatta Kalma Bıçağının Tipik Unsurları

Genel olarak, herhangi bir hayatta kalma bıçağı, ağır hizmet tipi, etli bir araç olacaktır.

Bir hayatta kalma bıçağı, ne tür bir kesme görevine maruz kalırsa kalsın kenarını korumak için optimize edilmiş kalın bir bıçağa sahip olmalıdır. Omurga geniş ve düz olmalı, inatçı ahşabın üzerine basmak için mükemmel olmalıdır.

Bunlar, hayatta kalma durumunda maruz kalabilecekleri en kötü niyetli görevler için tasarlanmış bıçaklardır. Tipik olarak tüyleri diken diken edecek şekilde tasarlanmamışlardır; uzun süre eldeki iş için yeterince keskin kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Bir hayatta kalma bıçağının amacı, birçok farklı tarza sahip olmalarına rağmen, amaca yöneliktir. Bir hayatta kalma bıçağı, kaplama, çentik açma ve delme gibi hassas görevler için iyi çalışmasına izin veren hassas bir noktaya sahip olabilir veya kazıma, dağlama ve diğer faydalı işler için mükemmel olan güçlü ancak daha az çevik bir noktaya sahip olabilir.

Survival Knives

Bunlar, onları mahvedeceğinizden korkmadan doğrayabilen, coplayabilen, vurabilen, kazabilen, kazıyabilen ve kaldırabilen bıçaklardır.

Hayatta kalma bıçakları, kenarlarında tırtıklı veya tırtıksız gelebilir, ancak bunlar dahil edildiyse, bu tırtıklar genellikle hayatta kalma işiyle tipik olarak ilişkili malzemelerin içinden geçmek için optimize edilmiştir. İp, kordon, dokuma ve diğer son derece sert, lifli malzemeleri düşünün.

Hayatta kalma bıçakları ayrıca periyodik olarak bıçağın omurgasında çentikler veya hatta tam teşekküllü testere dişleri içerir, ancak her ikisi de omurgada bulunduğunda, batonlama için faydasını azaltacaktır.

Bir hayatta kalma bıçak kolu da p urpose d ayırdığı . Genellikle, bir hayatta kalma bıçağının sapı, ahşabın işlenmesiyle geçen bir akşamdan sonra kesinlikle ağrılı kaynaklara ve kabarcıklara neden olacak herhangi bir agresif, keskin dokuya güvenmeden bıçağı ele sabitlemeye yetecek kadar hafif ergonomik şekillendirme özelliğine sahip olacaktır.

Modern hayatta kalma bıçakları, genellikle bir veya daha fazla derin parmak bobini ve eldeki göreve bağlı olarak çeşitli tutuşlara izin vermek ve ayrıca en sert işler sırasında elin bıçak üzerinde kaymasını önlemek için bir başparmak rampasına sahiptir.

Kamp Bıçağının Tipik Unsurları

Camping Knives

Bir kamp bıçağını, yukarıda okuduğunuz hayatta kalma bıçağının daha küçük bir versiyonu olarak düşünüyorsanız, fazla yanlış yapmış olmazsınız.

Bununla birlikte, genel olarak bir kamp bıçağı, meşru bir hayatta kalma bıçağı ile aynı mega görev derecesinde yapılmayacaktır. Muhtemelen hiç görmeyeceğiniz bir özellik, önemli tırtıklar ve kesinlikle düzgün testere dişleri değildir.

Ancak kamp bıçağının daha hafif yapısı başlı başına bir güçtür. Daha hafif, daha kullanışlı ve daha az hacimlidir. Uygun bir hayatta kalma bıçağının aksine, bir kamp bıçağını geride bırakma olasılığınız çok daha düşüktür.

Kamp bıçağınızla patikada veya kamp çevresinde halledemeyeceğiniz çok az şey var. Düzgün yapılmış ve tasarlanmış iyi bir kamp bıçağı, ahşabı, dalları ve diğer tüm iyi hayatta kalma malzemelerini hala basabilecektir.

Kamp bıçağının daha hafif, daha ince yapısı, onları daha faydacı görevler için çok daha uygun hale getirir. Yemek pişirme, kendini savunma, yontma ve daha fazlası kamp bıçağının “tekerlek yuvasında”.

Survival Knives

Hayatta kalma bıçakları ve kamp bıçakları aynı değildir, ancak aynı görevlerin çoğunu halletmeleri amaçlanmıştır. Genel olarak, bir kamp bıçağını hayatta kalma bıçağının daha küçük bir versiyonu olarak düşünmek yanlış olmaz.

Hayatta kalma bıçağı tipik olarak fazla inşa edilmiş, çok daha büyük ve daha küçük kuzenine kıyasla biraz daha ağır olacaktır, ancak her ikisi de işi, eğlence amaçlı uğraşlar veya meşru SHTF senaryoları gibi çeşitli dış mekan senaryolarında yapabilir.

Kampçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kamp yapmadan önce, seçtiğiniz bölgenin kurallarını ve yönergelerini dikkatlice okumak önemlidir. Ayrıca, çevreye saygılı bir şekilde kamp yapmak, doğayı koruma ve gelecek nesiller için bırakma sorumluluğunu içerir.

TurkeyOutdoor Kampçılık Rehberi

Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu kampçılık rehberi tüm yazılar

Özellikle kamp alanları başta olmak üzere bütün turizm aktivitelerinde yapılan yorumların kişiye ve zamana göre değişen “normatif olmayan, göreceli” yorumlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bir kişinin çok beğendiği ve tavsiye ettiği bir turizm tesisi / doğa aktivitesinin başka bir kişi hiç beğenmeyebilir. Listemizi yaparken olabildiğince nesnel olmaya çalışsak da bazı tesisler hakkında yapılan yorumları da eklemek zorunda kaldık.

Kamp yapmadan, tatile gitmeden önce plan yapmanızı, kalacak yer ayarlamanızı son güne bırakmamanızı, internet yorumlarının yanıltıcı olabileceğinin aklınızda bulundurmanızı, gideceğiniz tesisin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarından detaylı bilgi almanız gerektiğini unutmayın.


  • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
  • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
  • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
  • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
  • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
  • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
  • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
  • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu