Daha Çevre Dostu Bir Kampçı Olmanın Kolay Yolları

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek başladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Önceki yayınlarda kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek kampçılığın tanımını yapmış, kampçılık eğitimi ve kamp ekipmanları üzerine bilgi vermiştik. Üçüncü yazımızda ise kamp türlerini açıklamıştık. Kampçılık ve doğada hayatta kalma üzerine yazmaya devam ediyoruz. Kamp nasıl yapılır, kampçılık nedir, kamp ekipmanları nelerdir, temel outdoor ve dağcılık eğitimi yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Kamp Çadırı Seçmek

Kamp Çadırı Seçimi

Kamp çadırı seçme konusundaki ilk yazımızda genel olarak çadır türlerini tanıtmıştık. Kamp Çadırı Almadan Önce Yapılması Gerekenler noktasında Kamp Çadırı Seçimi sorusunun cevabını vermeden önce Çadır Nedir ve Çadır ne işe yarar? sorularının cevaplarını vermiştik.  Bu soruları cevapladıktan ve kamp çadırı seçimi konusunda gerekli bilgileri verdikten sonra En iyi Çadır markaları hangisi? 4 mevsim çadır ne demek? gibi soruların cevaplarını her okuyucunun kendisinin bulabileceğine inanıyoruz. Kamp çadırı seçimi konulu ikinci yazımızda ise kamp çadırı almadan önce dikkat edilmesi gereken bütün noktaları detaylı şekilde incelemiştik.

Kampçılık ile İlgili Yazılarımız

Kamp Çadırı

Bu yazımızda (https://www.campingwithstyle.co.uk/) adresinden çeviri yoluyla elde ettiğimiz "DAHA ÇEVRE DOSTU BİR KAMPÇI OLMANIN KOLAY YOLLARI" (EASY WAYS TO BE A MORE ECO-FRIENDLY CAMPER) başlıklı yazıyı okuyucumuzla buluşturuyoruz.

Yazının orijinalini (https://www.campingwithstyle.co.uk/be-more-eco-friendly-camper/4/) adresinde bulabilirsiniz.

Not: Yazıyı çeviri programı aracılığıyla birebir çeviri yöntemiyle çevirip yayınladığımız için bazı kavram ve terimlerde tam Türkçe karşılık bulunmayabilir, bu hususu okuyucunun dikkate alması gerekir.


Daha Çevre Dostu Bir Kampçı Olmanın Kolay Yolları

Çöp Atmayın

Çevre dostu olmak, çevreye zarar vermeden yaşamak demektir. Gezegen için üzerimize düşeni yapmaya gelince, her zaman yapabileceğimiz küçük iyileştirmeler vardır. 2022 için konaklama rezervasyonu yapmaya başladığımızda, tatilimizin tadını çıkarırken gezegen üzerinde nasıl daha az olumsuz etki yaratabileceğimizi düşünmenin zamanı geldi.

Değişikliklerin büyük veya pahalı olması gerekmez, sadece bir sonraki kamp gezinizden önce biraz daha düşünmeyi içerir. 

Bir sonraki kamp gezinizde çevre üzerindeki etkinizi en aza indirerek ve 'iz bırakma' ilkesine göre yaşayarak, gelecek yıllar boyunca doğanın korunmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Yakıt Verimliliğine Odaklanma

Bir sonraki kamp gezinizi daha çevre dostu hale getirmek için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri, yakıt verimliliğini optimize etmek için gerekli önlemleri almaktır. Yükünüzü hafifleterek başlayın, yalnızca temel ihtiyaçlarınızı toplayın ve karavanınız veya karavanınızdaki gereksiz ağırlıkları ortadan kaldırın.

Karavanınızın ağırlığının yakıt tüketimi üzerinde büyük etkisi vardır, bu nedenle yakıtınızın mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak için ağırlığı mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. 

Ayrıca, lastik basıncını düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve üreticinizin önerdiği bakım programına uyduğunuzdan emin olun. Bir lastik doğru şekilde şişirilmediğinde, aracın hareket etmek için daha fazla çalışmasına neden olur, bu da daha fazla yakıt yaktığı anlamına gelir.

Seyahate çıkmadan önce lastik basıncının optimum seviyede olmasını sağlayarak, gezegende daha iyi olan yakıtı ve cüzdanınızı daha az kullanacaksınız!

Enerji Verimliliğine Öncelik Verin

Akıllı sayaçlarımıza dikkat ederek evde enerji tüketimini düşük tutmaya çalıştığımız gibi, kampçınızı daha enerji verimli hale getirmenin birkaç farklı yolu vardır: 

 • Normal ampullerinizi ve aydınlatma şeritlerinizi LED'lerle değiştirmek, enerji tasarrufu yapmanın harika bir yoludur. LED'ler, geleneksel bir ampule kıyasla aynı ışık çıkışı için daha az elektrik kullandıkları için çok daha sürdürülebilir bir aydınlatma seçeneğidir. Basitçe söylemek gerekirse, LED'ler daha düşük maliyetle daha az ısı ve daha fazla ışık üretir. 
 • Mikrodalga fırın ve ocak gibi cihazlarınızın enerji açısından en verimli versiyonları olduğundan emin olun ve kullanmadığınız zamanlarda cihazı şalterden kapatın.
 • Sıcak yaz günlerinde klimayı açmak yerine gölgede bir park yeri bulmaya çalışın. Benzer şekilde, daha soğuk günlerde, ısıtıcınızı sık sık kullanmak zorunda kalmamak için doğrudan güneş ışığı alan bir park yeri bulmaya çalışın veya güneş enerjisi gibi alternatif bir enerji kaynağı kullanan bir karavan ısıtıcısı düşünün.
 • Bir sonraki kamp geziniz için diğer güneş enerjili ekipmanları düşünün. Bu, güneş enerjili meşaleler kadar küçük veya onları kampçınıza monte etmek kadar büyük olabilir. Güneş enerjisi, tamamen ücretsiz, yenilenebilir, yeşil bir elektrik kaynağıdır. Bu sadece daha çevre dostu olduğunuz anlamına gelmez, aynı zamanda paradan tasarruf edebilir ve elektriğe sınırlı erişimin olabileceği yerlerde seyahat etmenize izin verebilirsiniz. Tam güneş enerjisi kullanmak istiyorsanız, o zaman iki seçeneğiniz var, panelleri kampçınızın çatısına monte edebilir veya en fazla güneş ışığını emmek için gerektiğinde yerleştirebileceğiniz mobil paneller/roll-up güneş battaniyeleri kullanabilirsiniz.

Ne Kadar Atık Ürettiğinize Dikkat Edin

Bazen hareket halindeyken ve daha küçük bir alanda tüm atık ve çöplerinizi takip etmek zor olabilir. Bir yerden diğerine geçerken 'iz bırakma' ilkesini deneyin ve her zaman benimseyin. 

Çevrenizi inceleyin, tüm eşyalarınızın olup olmadığını iki kez kontrol edin ve tüm atıklarınızın uygun şekilde tutulduğundan veya bertaraf edildiğinden emin olun. İşte bunu kolaylaştırmak için bazı ipuçları. 

 • Yiyeceklerin boşa gitmemesini sağlamak için artıkları saklamak için yeniden kullanılabilir kaplar getirin. 
 • Daha az paketlenmiş süpermarket ürünleri ve bakkaliye satın alın. Bu şekilde atmak için daha az ambalajınız olacak. 
 • Yeniden doldurulabilir bir su şişesi almayı unutmayın, böylece çok sayıda plastik su şişesi almak zorunda kalmazsınız. Pek çok kamp yeri plastik su şişeleriyle ya da daha kötüsüyle dolup taşıyor, çoğu insan onları gerektiği gibi geri dönüştüremediği için okyanusa düşüyor. Yeniden doldurulabilir bir su şişesine sahip olmak, genellikle kamp alanlarında veya karavanınızda su doldurabileceğiniz için paradan tasarruf etmenizi sağlar. 
 • Plastik çatal bıçak takımı, bardak ve tek kullanımlık mutfak eşyaları gibi tek kullanımlık malzemeleri ortadan kaldırmaya çalışın. Plastik kullanılması gerekiyorsa, bu öğeleri doğru şekilde geri dönüştürmeyi unutmayın. 

Atık aynı zamanda insan atıklarını da içerir. İnsan atıklarını bertaraf etmenin en etkili yolu, ister bir minibüsteki tuvalet olsun, isterse bir kamp alanındaki su tesisatlı tuvalet tesisleri olsun, gerçek bir tuvalet kullanmaktır. Bununla birlikte, bu olanaklara erişiminiz yoksa, insan atıklarını vahşi doğada uygun şekilde ve önemli ölçüde bertaraf etmenin yollarını öğrenmeniz önemlidir.

İnsan atıkları her zaman sudan uzağa (yaklaşık 30 metre) atılmalı ve kamp alanlarından ve patikalardan uzağa, yerdeki bir deliğe zorlanmalıdır. Küçük bir bahçe malası ile 6-8 inç derinliğinde ve 4-6 inç çapında bir delik açın. Delik, bittiğinde doğal malzemelerle örtülmeli ve gizlenmelidir. Grup halinde veya aynı yerde birden fazla gece kamp yapıyorsanız, delikleri geniş bir alana yayın. 

Aynısı köpek atıkları için de geçerlidir, kamp alanlarında kullanmanız için köpek kutuları olabilir. Bununla birlikte, bir yürüyüşte dayak yolu dışındaysanız, onu yolun kenarında torbaya koymanın veya bir ağaca asmanın birkaç alternatifi vardır. Sırt çantanıza takılan köpek kakası geçirmez, sert kenarlı bir kap satın alabilir veya alternatif olarak köpeğiniz yürüyüş yaparken bir çanta giyiyorsa, çantayı yan ceplerden birine sokarak köpeğinizin taşımasını sağlayabilirsiniz. Son olarak, insan atıkları gibi köpek atıkları da aynı kurallar izlenerek gömülebilir.

Geri Dönüşüm 

Giderken ayırabilmeniz için çöpler ve geri dönüştürülebilirler için ayrı temiz çöp torbaları getirin. Ayrıca kamp alanı geri dönüşüm tesislerinde kolay sıralama yapılmasına olanak tanır.  

Her kamp alanı farklı olabileceğinden, neleri geri dönüştürebileceğinizi ve neleri geri dönüştüremeyeceğinizi bilmek için, seyahat ettiğiniz alanlardaki düzenlemelere dikkat ettiğinizden emin olun. Tüm kamp alanları doğru tesislere sahip olmayacağından, geri dönüşümü eve götürmeye hazır olun.

Yerel yaban hayatı ve habitatları konusunda düşünceli olun

Kamp yaparken vahşi hayata ve çevresine saygı göstermek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Onlara müdahale etmeyin ve daima güvenli bir mesafeden gözlemleyin. Yiyecek artıklarınız olsa ve boşa gideceğini düşünseniz bile onlara insan yemi vermeyin. Bu, hayvanların beslenmeye bağımlı hale gelmesine ve doğal yiyecek arama davranışlarına müdahale etmesine yol açacaktır. Hayvanların kamp alanlarından yiyecek çalmasına neden olabilir ve daha ciddi olarak hayvanlar için sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Daha çevre dostu bir kampçı olmak için belirlenmiş alanlarda kalmak da önemlidir. Gidilen yoldan ayrılmanın cazibesine direnmeli ve her zaman belirlenmiş kamp alanlarında ve onaylanmış yürüyüş yollarında kalmalısınız. Sadece alanın bozulmasını ve doğaya zarar vermesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda kendinizi olası tehlikelerden koruyorsunuz.

Gerektiğinden Fazla Tüketmeyin

İster taze çilek ister toprak mantarı arıyor olun, uymanız gereken birkaç kural ve düzenleme vardır. 

 • Tüm ürünün tüm yerini soymayın, tüketmeyi planladığınızdan fazlasını almayın. Yabani yiyecekler, Birleşik Krallık'ın vahşi yaşamının hayatta kalması için hayati öneme sahiptir, bu nedenle bol miktarda yiyecek bıraktığınızdan emin olun. Bitkiler ve mantarlar, bir sonraki nesle büyümek için tohum ve spor üretmelidir. Yiyecek arayan tek kişi olmayabilirsiniz, bu nedenle vahşi yaşamın hayatta kalması için yeterli olduğundan ve bitkilerin yenilenip çoğalabileceğinden emin olun.
 • Ezilmemek veya alanlara zarar vermemek için ayrılmış yollara bağlı kaldığınızdan emin olun. Sadece bu değil, yaprak veya meyveleri toplarken bitki köklerine zarar vermemeye dikkat edin, kökten sökmek bitkilere zarar verebilir. 
 • Birçok bitki ve mantar türü tehlikede ve nadirdir, bu nedenle yiyecek aramadan önce nesli tükenmekte olan türlere aşina olmalısınız. Bazı bitki ve mantar türleri yasalarla korunmaktadır ve onları toplamak yasa dışıdır. 
 • Her zaman gittiğiniz alanlarda yiyecek aramaya izin verildiğinden emin olun. Sahibi olmadığınız özel araziye gitmek için onay gereklidir. Kamusal geçiş haklarından uzakta bulunan bir araziden bitki topluyorsanız, izin alınması gerekir, aksi takdirde başkasının arazisine izinsiz girmiş olursunuz. Toplayıcılığa sadece yabani bitkiler için izin verilir, ekilen her şeyden uzak durun. 

Yazının orijinalini (https://www.campingwithstyle.co.uk/be-more-eco-friendly-camper/4/) adresinde bulabilirsiniz.

Not: Yazıyı çeviri programı aracılığıyla birebir çeviri yöntemiyle çevirip yayınladığımız için bazı kavram ve terimlerde tam Türkçe karşılık bulunmayabilir, bu hususu okuyucunun dikkate alması gerekir.


Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!