Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Bolu ilinin benzersiz doğal güzelliklerini ve zengin turistik yerlerini keşfedeceğiz. Bolu, Karadeniz’in etkisi altında bulunan bir coğrafyada yer almasıyla birlikte doğanın büyülü dokusunu en iyi yansıtan destinasyonlardan biridir. İçinde barındırdığı doğal zenginlikler, tarihi mekanlar ve etkileyici manzaralarıyla Bolu, hem dinlendirici hem de keşif dolu bir tatil deneyimi sunuyor.

Bolu Harita

Bolu‘nun göz alıcı doğal güzellikleri, özellikle Abant Gölü ve Gölcük Tabiat Parkı gibi noktalarla kendini gösteriyor. Bu bölgeler, doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelmiş durumdadır.

Seben Gezilecek Yerler: Doğanın ve Tarihin Kucaklaştığı İlçe

Bolu ilinin büyülü güzelliklerle süslenmiş ilçesi Seben, hem tarihi zenginlikleri hem de doğal güzellikleriyle sizi karşılıyor. Seben‘de keşfedilecek yerler ve keyif alacağınız aktivitelerle dolu bir gezi deneyimi sizi bekliyor.

Bolu Seben Ulaşım:

54 km’lik asfalt yolla Bolu‘ya ve 42 km’lik asfalt yolla Nallıhan‘a bağlıdır. Stabilize yolla Kıbrıscık, Beypazarı ve Mudurnu‘ya bağlantısı vardır. Ankara’ya uzaklığı 200 km’dir. İlçeden her gün düzenli olarak Bolu’ya ve belirli günlerde Ankara ile Nallıhan’a yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

Seben İlçesi Tarihi ve Turistik Yerler:

Kuzeyindeki Kartalkaya Kayak Merkezi, 78 ºC sıcaklığındaki şifalı sularıyla Kesenözü Köyü’ndeki Pavlu Kaplıcaları, Firigyalılardan kalma kaya evleri, Çeltikdere Köyü çevresindeki kilise kalıntısı, peri bacaları ile en önemlisi yayla turizmi başlıca turizm potansiyelimizdir. Haziran – Temmuz aylarında her köy hacet bayramları düzenlemektedir. Ayrıca her yıl Ekim ayında Seben Panayırı ve Elma Festivali yapılmaktadır.

Kiraz Dağı çevresinde toplanmış, ortalama 1400 m yükseklikte olan Seben yaylalarının en önemlileri Gerenözü ve Kızık yaylalarıdır.

Bolu Seben

Seben Kaya Evleri: Çeltik Deresi, Hocaş, Kaşbıyıklar, Yuva, Solaklar ve Alpağut Köyleri‘nde derin vadiler içinde yükselen kayalar içine oyulmuş 3-4 katlı kaya evlerine rastlanmaktadır.

Seben Gezisi: Tarih ve Doğa İç İçe

Seben ilçesi, hem tarihi dokusuyla hem de doğal güzellikleriyle size unutulmaz bir gezi sunuyor. Tarihin izlerini süzerek, şifalı suların tadını çıkararak, doğanın kucaklayıcı atmosferinde huzur bulabilirsiniz. Seben‘e gelerek, tarihi ve doğanın kucaklaştığı bu eşsiz deneyimi yaşayın.

Bolu Seben Yaylaları

Seben’in Yaylaları

Kiraz Dağı çevresinde toplanmış, ortalama 1400 m yükseklikte olan bu yaylaların en önemlileri Gerenözü, Taşlıyayla ve Kızık yaylalarıdır. Taşlıyayla Bölgesi‘nde yapılan Taşlıyayla Göleti çevresinde turistik tesisler yapıldığında, bölgede büyük bir turizm hareketliliğinin olması beklenmektedir.

Bolu Seben

Seben Doğa Yürüyüşü Rotaları

Seben, büyük ölçüde ormanlarla kaplı dağları, sıradağları, zengin flora ve fauna çeşitliliği ile ünlü bir ilçedir. Bu nedenle doğayla iç içe yürüyüş yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir destinasyondur. Seben ilçesi sınırları içinde bulunan önemli doğa yürüyüşü parkurları, doğaseverler için unutulmaz deneyimler sunar.

Seben Kınıkçı Kanyonu (Çeltikdere-Yaylaçayı-Köroğlu) Hiking Rotası

38 kilometrelik bu parkur, el değmemiş doğası ile Bolu’nun en çok tercih edilen yürüyüş parkurlarından biridir. Çok sayıda doğasever burada yürüyüş yapmanın keyfini çıkarır. Bu parkurda, doğanın sürprizleri ile karşılaşabilirsiniz.

Seben Uludere Vadisi-Çeltikdere-Şadıman Köprüsü-Cumaderesi-Sakal Yaylası Hiking Rotası

47 kilometrelik bu parkur, vadi içindeki mağaralar ve peribacaları ile ilginç görüntüler sunar. Doğa tutkunları için tam anlamıyla bir cennet olan bu rota, keşfedilmeyi bekliyor.

Seben Kuzdere Kanyonu (Musasofular Yaylası-Solaklar Kayaevleri) Hiking Rotası

12 kilometrelik bu parkur, dört mevsim yürüyüş yapma fırsatı sunar. Doğanın huzur verici atmosferinde yürüyüş yaparak stres atabilirsiniz.

Seben Gölü-Avudan Yaylası-Seben Hiking Rotası

20 kilometrelik bu yürüyüş parkuru, görsel açıdan büyüleyici manzaralar sunar ve yaban hayatıyla karşılaşma şansı verir. Her mevsimde bu rotayı keşfetmek mümkün.

Seben Yaylaçayı-Köroğlu Zirvesi Hiking Rotası

Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu 18 kilometrelik parkur, büyük bir bölümü orman içi toprak yollarından oluşur. Doğanın içindeki huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Seben Muslar Kayaevleri-Nevruz Tepesi-Solaklar Kayaevleri Hiking Rotası

5 kilometrelik bu parkur, arkeolojik değere sahip kaya evlerini görmek isteyenler için idealdir. Tarih ve doğa bir arada.

Kuzdere

Seben Kartalkaya-Gökhaliler-Bıyıklar Yaylası Hiking Rotası

Kolay yürünebilen 12 kilometrelik bu parkur, büyük ölçüde orman içinden geçer ve doğayla iç içe olmanın keyfini yaşatır.

Seben doğa yürüyüşü

Seben Kartalkaya-Haydar-Haccağız Yaylası Hiking Rotası

13 kilometrelik parkur, orman içinden geçen büyüleyici bir rota sunar. Haydar’da sizi bekleyen eşsiz bir su kaynağının tadını çıkarabilirsiniz.

Seben Doğa Yürüyüşü, doğanın güzelliklerini keşfetmek isteyenler için harika bir fırsattır. Bu muhteşem rotaları takip ederek, Seben’in doğal cennetini keşfetmek için harekete geçin. Doğa tutkunlarını bekliyor!

Bolu Gezi Rehberi Tam Liste

Bolu Gezilecek YerlerBolu Gezilecek YerlerBolu Gezilecek Yerler
Bolu Tanıtımı ve Gerekli BilgilerBolu İlinin Coğrafi YapısıBolu Tarihi
Boluda Bulunan DağlarBoluda Bulunan Ova ve YaylalarBoluda Bulunan Akarsular
Boluda Bulunan GöllerBoluda Düzenlenen Festival ve EtkinliklerBolu Dörtdivan İlçesi Tanıtımı
Bolu Gerede İlçesi TanıtımıBolu Gerede’nin Gezilebilecek Tarihi YerleriBolu Gerede’nin Zengin Tarih ve Turizm Hazineleri
Bolu Gerede’nin Gezilebilecek Doğal GüzellikleriBolu Göynük İlçesi TanıtımıBolu Göynük Gezi Rehberi
Bolu Göynük Gezilebilecek Yerler RehberiBolu Kıbrıscık İlçesi TanıtımıBolu Kıbrıscık Gezi Rehberi
Bolu Kıbrıscık’ın Doğal Güzellikleri ve Gezilecek YerleriBolu Mengen Yöresel DeğerleriBolu Mengen Tarihi ve Turistik Yerleri
Bolu Mengen Gezilecek YerlerBolu Yöresel MutfağıBolu Mudurnu İlçesi Tanıtımı
Mudurnu Kültürü: Gelenek ve Lezzetin Buluştuğu İlçeTarihi Mudurnu Evleri ve KonaklarıMudurnu’nun Zengin Tarihi Eserleri
Bolu Mudurnu Gezilecek YerlerBolu Seben İlçesi TanıtımıBolu Seben’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler
Bolu Seben Gezilecek YerlerBolu Seben Doğa Yürüyüşü RotalarıBolu Yeniçağa İlçesi Tanıtımı
Bolu Yeniçağa İlçesi Gezilecek YerlerBolu Müzesi TanıtımıBolu’da Gezilecek Tarihi Yapılar
Bolu’da Bulunan Termal TesislerBolu’da Kış TurizmiBolu’da Gezilebilecek Yaylalar
Bolu’da Outdoor Doğa AktiviteleriBolu’da Outdoor ve Doğa Yürüyüşü RotalarıBolu’da Yapılabilen Outdoor Doğa Aktiviteleri
Bolu’da Bulunan Konaklama TesisleriBolu’da Bulunan Korunan AlanlarBolu Mudurnu Abant Tabiat Parkı Tanıtımı
Bolu Gölcük Tabiat Parkı TanıtımıBolu Beşpınarlar Tabiat Parkı TanıtımıBolu Kıbrıscık Karagöl Tabiat Parkı Tanıtımı
Bolu Suluklu Göl Tabiat Parkı TanıtımıBolu Göynük Sünnet Gölü Tabiat Parkı TanıtımıBolu Ayıkayası Tabiat Parkı Tanıtımı
Bolu Gölcük Kargılı Tabiat Parkı TanıtımıBolu Kamp ve Karavan AlanlarıBolu Kamp Alanları: Abant Çadırlık Camping
Bolu Kamp Alanları: Aladağ Göleti Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Abant Gölü Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Göksu Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Gölcük Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Çubuk Gölü Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Bolu Karagöl Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Beşpınarlar Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Balıklı Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Haccagız Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Ayıkayası Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: At Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Hera Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Kardüz Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Örencik Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Pürenli Yaylası Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Aladağlar Mountrain Kamping Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Sarıalan Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Seben Gölü Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Seben Taşlıyayla Gölü Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Sinekli Yaylası Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Sırınyazı Göleti Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Suluklu Göl Tabiat Parkı Kamp AlanıBolu Kamp Alanları: Sünnet Gölü Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bolu Kamp Alanları: Gerede Yaylaları Kamp Alanları
Bolu Gezi Rehberi Tam Liste

Etiketler: Bolu bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bolu görülmesi gereken yerler, Bolu gezecek yerler, Bolu gezi, Bolu gezi rehberi, Bolu gezi yazısı, Bolu gezilecek çarşı, Bolu gezilecek doğal yerler, Bolu gezilecek doğal yerler haritası, Bolu gezilecek tarihi yerler, Bolu gezilecek yerler, Bolu gezilecek yerler doğa, Bolu ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bolu kalesi, Bolu merkezde gidilecek yerler, Bolu merkezde ne var, Bolu ne yenir nerede yenilir, Bolu ne yenir nereler gezilir, Bolu otelleri, Bolu seyahat rehberi, Bolu tarihi, Bolu tarihi yerler, Bolu turizm potansiyeli, Bolu turizm rehberi, Bolu turizm ve tanıtım, Bolu ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bolu şehir rehberi, Bolu’da bir günde ne yapılır?, Bolu’da gezilecek doğal yerler, Bolu’da gezilecek mekanlar, Bolu’da ne yapılır, Bolu’da ne yenir, Bolu’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bolu #BoluDoğası #BoluKeşif #BoluTur #BoluMacerası #BoluRota #BoluGüzellikleri #BoluManzaraları #BoluYolculuk #BoluKeşfet #BoluKeyfi #BoluAktiviteleri #BoluYürüyüş #BoluKamp #BoluDoğa #BoluMacera #BoluGeziRehberi #BoluKültür #BoluTarihi #BoluYemekleri #BoluAnıları #Boluİzlenimleri #BoluGezgin #BoluGözlemler #BoluKeşfedilmeyiBekliyor

#BoluGezisi #BoluDoğası #BoluKeşif #BoluTur #BoluMacerası #BoluRota #BoluGüzellikleri #BoluManzaraları #BoluYolculuk #BoluKeşfet #BoluKeyfi #BoluAktiviteleri #BoluYürüyüş #BoluKamp #BoluDoğa #BoluMacera #BoluGeziRehberi #BoluKültür #BoluTarihi #BoluYemekleri #BoluAnıları #Boluİzlenimleri #BoluGezgin #BoluGözlemler #BoluKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/