Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Özellikle dağcılık ve tehlikeli-ekstrem outdoor aktivitelerine katılmak 2020 yılında bir genelge ile kolluk (polis, jandarma, sahil güvenlik) iznine bağlanmıştı. 2021 yılının temmuz ayında ülkemizin birçok yerinde orman yangınları çıktı. Valilikler önlem olarak Orman ve Milli Parklara girişleri yasakladı. 

Orman yasakları ve kamp izinleri hakkında şu yazılarda belirttiğimiz hususlara dikkat etmenizi ve yazıları dikkatle okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Başladı! 🚫🌲

2024 Yılında Ormanlara Girişlerin Yasaklandığı İller

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Başladı!

2023 yılında ormanlık alanlara girişler yasaklanmış ve bu durumu sizlere duyurmuştuk. O yıl, ülkemizin dört bir tarafında yer alan ormanlık alanlarda; doğa yürüyüşü, piknik, ATV turu, kamp, bisiklet turu ve çeşitli outdoor etkinliklerin yapılması yasaklanmıştı. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

2024 yılında da ormanlara girişlerin yasak olup olmadığı ve bu yasakların detayları hakkında bilgiler derlemek adına, kampyerleri.org ekibi olarak belediyeler, il valilikleri ve Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı il tarım ve orman müdürlükleri tarafından açıklanan orman yasaklarını sizler için topladık. 2024 yılı Mayıs ayı itibariyle, ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı iller açıklanmaya başladı. Peki, hangi illerde ormana giriş yasaklandı? İşte 2024 yılı için ormanlara girişlerin yasaklandığı illerin listesi ve detaylar.

Ormanlara Girmek Yasak Mı? 2024 – Hangi İllerde Ormana Giriş Yasaklandı?

2024 Yılında da Ormanlara Girişlerin Yasaklanıyor

Ülkemizin farklı kentlerinde ormanlık alanlara giriş yasakları açıklanmaya devam ederken, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) il müdürlükleri, belediyeler ve valilikler tarafından alınan “Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması Hakkında Karar” kapsamında, belirlenen tarihlerde ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

2024 Yılında Ormanlara Girişin Yasaklandığı İller:

 • Çanakkale: 1 Haziran 2024 – 15 Eylül 2024 tarihleri arasında
 • Aydın: 1 Haziran 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında
 • Hatay: 1 Mayıs 2024 – 30 Kasım 2024 tarihleri arasında
 • Muğla: 1 Haziran 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında
 • Kütahya: 1 Temmuz 2024 – 30 Eylül 2024 tarihleri arasında
 • Kastamonu: 1 Mayıs 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında
 • Bursa: 16 Mayıs 2024 tarihinden itibaren
 • Bartın: 1 Mayıs 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında
 • Kırklareli: 8 Mayıs 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında
 • Yozgat: 1 Haziran 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında

Orman Yasağı Nedenleri ve Detaylar

Bu yasakların temel nedeni, orman yangınlarını önlemek ve doğayı korumaktır. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklıklar ve kuraklık, orman yangınlarının artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, ilgili valilikler ve müdürlükler tarafından alınan kararlarla ormanlara girişler belirli dönemlerde yasaklanmaktadır.

Yasaklar Kapsamında:

 • Kamp Yapmak: Ormanlık alanlarda kamp yapmak yasaktır.
 • Piknik Yapmak: Piknik yapmak yasaktır.
 • Doğa Yürüyüşü: Ormanlık alanlarda doğa yürüyüşü yasaktır.
 • ATV Turu ve Bisiklet Turu: Bu tür outdoor etkinlikler yasaktır.

Vatandaşların bu yasaklara uyması, hem doğanın korunması hem de yangın riskinin azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Ormanlık alanlarda ateş yakmak, izinsiz giriş yapmak gibi eylemler yangın riskini artırmaktadır.

Sonuç

2024 yılında ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı iller, ilgili valilikler ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde giriş yasaklarını duyurmaya devam etmektedir. Kamp, piknik ve doğa yürüyüşü gibi açık hava etkinlikleri bu yasaklar kapsamında yer almaktadır. Doğayı korumak ve orman yangınlarını önlemek için alınan bu kararlara uyulması büyük önem taşımaktadır.

#OrmanYasağı2024 #DoğaKoruma #OrmanYangınları #OutdoorAktiviteleri #KampYasak #PiknikYasak #TürkiyeOrmanları #DoğaSeverler #ÇevreKoruma #OrmanYangınlarıÖnleme


Kamp Yapmak İsteyenlere Profesyonel Tavsiyeler:

Doğaya nefes almak için bile gitseniz de hakkınızda yukarıdaki mevzuatın herhangi birisine dayanılarak idari para cezası uygulanabilir. Son olarak en az 48 ilde bırakın kamp yapmayı, çadır kurmayı ormanlık alanlara giriş dahi yasaklanmıştır. (2021 yılı) Uygulamada bu yasağa çok fazla riayet edilmese de mevzuat uyarınca her zaman idari para cezası alma ihtimali bulunmaktadır.

Bu konu ile ilgili olarak (RESMİ OLMAYAN- https://jandarmaforum.com/) sitesinde kampçılara şu tavsiye yapılmaktadır:

“Kamp yapmak isteyenlere tavsiyemiz, kamp yapmak istediğiniz bölgenin enniyet, jandarma, zabıta yahut orman teşkilatlarına ister sözlü, isterseniz de işimiz garanti olsun derseniz yazılı olarak (dilekçe ile) sormanız sizin yararınıza olacaktır.”

https://jandarmaforum.com/)

Ormanlarda Kamp Kurmak:

6831 sayılı Orman Kanunu’nun 76. Maddesi uyarınca “açıkça kamp yapılabileceği belirtilen yerler dışında” konaklamak, kamp yapmak, çadır kurmak kısaca kanunda geçen tabiriyle “gecelemek” YASAKTIR.

Orman Kanunu Madde 76

 • a) Devlet ormanlarında; Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,
 • b) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde
 • yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek,
 • c) Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,
 • d) Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31 inci ve 32 nci maddeleri kapsamına giren köyler
 • hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak, Yasaktır.
 • 2021 yılı itibariyle 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 76/a maddesi uyarıca tanzim edilen tutanağa dayanılarak Orman İşletme Şefliği tarafından 163 TL idari para cezası uygulanabilir.

Orman Yasağı Cezası Ne Kadar?

Orman yasağı cezası; 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası olarak belirtilmiştir. Konu ile ilgili olarak; İstanbul Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin yaptığı açıklamasında; ”Bu yasaklar başladığından itibaren izinsiz olarak ormanlara girişi çıkış yapanlar, Kabahatler Kanunu 32. Maddesi kapsamında 427 TL para cezası ile cezalandırılırlar. Yine bu alanlarda kısıtlamanın olduğu bu dönemde izin verilmeyen noktalarda ateş yakmak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılırlar.” ifadelerini kullandı.

Örnek Kamp cezalarını görmek için tıklayınız.

Yukarıda belirttiğimiz kanunlar, genelgeler ve kolluk kuvvetlerinin uygulamaları net olarak bir olguyu ortaya koymaktadır: Kamu gücü istediği zaman çeşitli sebeplerle doğa aktivitelerinin tamamını yasaklayabilmekte, idari para cezası kesebilmektedir. Bu mevzuat kamu kurumlarına sınırsız ve muallak yetki vermektedir. Muğla’da yaşanan olayda da görüldüğü gibi sahilde çadır kurmaya bile “emre uymamak” gerekçesiyle idari para cezası yazılabilmektedir.

Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. Bu numaraları aradığınızda hem yasaklar konusunda bilgi almış olursunuz, hem de görüşmeler kayıt edildiği için herhangi bir idari ceza yazılması durumunda cezayı mahkemelerden çok kolaylıkla iptal ettirebilirsiniz.

Kolluk güçleri vatandaşa hizmet etmekle görevlidir ve telefon etmekle veya başvurmakla onları rahatsız etmezsiniz. Telefonlara cevap vermek ve vatandaşı bilgilendirmek güvenlik güçlerinin görevidir. Dolayısıyla en küçük bir konuda bile güvenlik birimlerini aramaktan, sormaktan, izin veya bilgi almaktan KESİNLİKLE ÇEKİNMEYİN.

Polisi jandarmayı arayın, bilgilenin, bilgi verin, güvende olun.

 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. 
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. 
 • Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini (Polis: 155 ve Jandarma:156 numara) arayarak yapacakları doğa aktivitesi ile ilgili bilgi vermeleridir. 
 • Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.
 • Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz.