Bursa Yıldırım İlçesi’nde Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bursa, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan büyüleyici bir şehirdir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağı ile ünlüdür.

Tarihi açıdan bakıldığında, Bursa Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak tarihi bir öneme sahiptir. Şehirde bulunan Ulu Cami ve Yeşil Türbe gibi Osmanlı dönemine ait önemli eserler, tarihseverleri cezbetmektedir. Ayrıca, İznik ilçesi Bizans İmparatorluğu dönemine ait tarihi kalıntıları ve ünlü çinileri ile ünlüdür.

Bursa Tanıtımı ve Gezi Rehberi

Doğa severler için Bursa, etkileyici Uludağ Dağı‘na ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında kayak severler için ideal bir destinasyon olan Uludağ, yaz aylarında da doğa yürüyüşleri ve piknikler için harika bir seçenektir.

Bursa’nın ayrılmaz bir parçası olan lezzetleri de unutmamak gerekir. İskender kebabı, pideli köfte ve diğer geleneksel Türk yemekleri, damak tadınıza hitap edecek lezzetler arasındadır.

Ayrıca, Kapalıçarşı gibi tarihi çarşılarında alışveriş yapabilir, el sanatlarından giyim eşyalarına kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.

Bursa, tarih, kültür, doğa ve lezzetleri bir araya getiren bir şehir olarak ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Bursa İlçeleri Tanıtımı

Neden Bursa’yı Ziyaret Etmelisiniz?

Bursa, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla göz kamaştıran bir şehirdir. Bitinya, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı gibi birçok imparatorluğun izlerini taşıyan bu tarih ve imparatorluklar şehri, aynı zamanda bir dizi önemli özelliği bünyesinde barındırır

Bursa Yıldırım Tarihi ve Turistik Yerler Listesi

Bursa, tarihi ve doğal güzellikleriyle dolu olanaklar sunan büyüleyici bir şehir olarak öne çıkar. Özellikle Yıldırım ilçesi, bu zenginlikleri keşfetmek isteyen gezginler için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Bursa Yıldırım ilçesinde gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. İşte bu ilçeyi ziyaret ederken keşfedeceğiniz bazı önemli yerler:

 1. Bursa Kalesi: Tarihi Bursa Kalesi, Yıldırım ilçesinde yer almaktadır. 1842 yılında yapılan bu kale, tarihi bir atmosfer sunar ve güzel manzaralar sunan tepelerin üzerine konumlanmıştır.
 2. Yıldırım Camii ve Külliyesi: Sultan Yıldırım Beyazıt tarafından 1391 yılında inşa ettirilen bu cami ve külliye, Osmanlı dönemi mimarisinin güzel bir örneğidir. İçerisinde türbe, medrese ve çeşmeler bulunur.
 3. Yeşil Türbe: Bursa’nın sembol yapılarından biri olan Yeşil Türbe, Yıldırım ilçesinde bulunur. Yeşil taşlarla kaplı olan türbe, Osmanlı padişahlarından I. Mehmet Çelebi’nin mezarını içerir.
 4. Bursa Hayvanat Bahçesi: Eğlenceli bir aile aktivitesi arayanlar için Bursa Hayvanat Bahçesi ideal bir seçenektir. Geniş bir alanda farklı türlerden hayvanları görmek mümkün.
 5. Botanik Park: Yıldırım ilçesinde bulunan Botanik Park, yeşil alanları, göletleri ve bitki çeşitliliği ile dinlenmek ve doğayla iç içe olmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Bursa Yıldırım ilçesi, tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu bir bölge olarak her türlü gezginin ilgisini çeker. Bu yazılanlar sadece başlangıç ​​noktasıdır ve Yıldırım’da daha fazla keşfedilecek çok daha fazla yer vardır. Bu güzel ilçede keyifli bir tatil veya gezi geçirmek için birçok neden bulunmaktadır.

 1. Yıldırım Camii
 2. Yıldırım Hamamı (Yeşil Hamam)
 3. Yıldırım Medresesi
 4. Yıldırım Darüşşifası
 5. Yıldırım Türbesi
 6. Yeşil Camii
 7. Yeşil Türbe
 8. Emir Sultan Camii
 9. Emir Sultan Türbesi
 10. Emir Sultan Çeşmesi
 11. Berkenet
 12. Zehra Hanım Çeşmesi
 13. Devlet Hatun Türbesi
 14. Darüssaade Ağası Çeşmesi
 15. Ümmügülsüm Çeşmesi
 16. Hünkar Çeşmesi
 17. Beşir Ağa Çeşmesi
 18. Sitti Hatun Mesciti
 19. Türk-İslam Eserleri Müzesi
 20. Cumalıkızık Köyü Camisi
 21. Fidyekızık Camisi
 22. Irgandı Köprüsü
 23. Setbaşı Köprüsü
 24. Boyacıoğlukulluğu Köprüsü
 25. Namazgah semtindeki Namazgâh
 26. Mahfel
 27. Kozaklık Han
 28. Namazgah Camii
 29. Umurbey Camii
 30. Bursa Şehir Kütüphanesi
 31. Teleferik
 32. Zeyniler Köyü
 33. Hünkar Köşkü
 34. Namazgah
 35. Cumalıkızık
 36. Balabanbey Kalesi
 37. Anadolu Arabaları Müzesi
 38. Hançerli Medresesi Kültür Merkezi

Bursa Yıldırım İlçesi Tarihi Camiler

 1. Bayezid Paşa (Çatal Mescit) Camii
 2. Davutkadı Eski Camii
 3. Emir Sultan Camii
 4. Feyzullah Paşa Mescidi
 5. Hacı Sevindik Camii
 6. Hacı Seyfettin Camii
 7. Hoca Taşkın Camii
 8. Hüsamettin Tekke Camii
 9. İbn-i Bezzaz Camii
 10. Meydancık Camii
 11. Molla Arap Camii
 12. Musababa Camii
 13. Müftüönü (İshakşah) Camii
 14. Namazgâh Camii
 15. Pir Emir Camii
 16. Selimzâde Camii
 17. Setbaşı Camii
 18. Şible Camii
 19. Umurbey Cami ve Türbesi
 20. Vekfiye Camii
 21. Yıldırım Bayezid Camii
 22. Yeşil Camii
 23. Zeyniler Camii

Bursa Yıldırım İlçesi Gezilebilecek Türbeler

 1. Abdüllatif Kutsi Türbesi
 2. Baba Zakir Türbesi
 3. Çobanbey Türbesi
 4. Devlet Hatun Türbesi
 5. Emir Sultan Türbesi
 6. Fethullah Dede Türbesi
 7. Kara Davut Türbesi
 8. Karamazak Türbesi ve Yunus Emre Kabri
 9. Mehmet Nakşi Türbesi
 10. Sancı Dede Türbesi
 11. Sinan Dede Türbesi
 12. Sofu Mehmet Türbesi
 13. Yıldırım Türbesi
 14. Yeşil Türbe

Bursa Yıldırım İlçesi Tarihi Medreseler

Mollayegan Medresesi

Yıldırım Medresesi

Yeşil Medresesi


Etiketler: Bursa bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bursa görülmesi gereken yerler, Bursa gezecek yerler, Bursa gezi, Bursa gezi rehberi, Bursa gezi yazısı, Bursa gezilecek çarşı, Bursa gezilecek doğal yerler, Bursa gezilecek doğal yerler haritası, Bursa gezilecek tarihi yerler, Bursa gezilecek yerler, Bursa gezilecek yerler doğa, Bursa ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bursa kalesi, Bursa merkezde gidilecek yerler, Bursa merkezde ne var, Bursa ne yenir nerede yenilir, Bursa ne yenir nereler gezilir, Bursa otelleri, Bursa seyahat rehberi, Bursa tarihi, Bursa tarihi yerler, Bursa turizm potansiyeli, Bursa turizm rehberi, Bursa turizm ve tanıtım, Bursa ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bursa şehir rehberi, Bursa’da bir günde ne yapılır?, Bursa’da gezilecek doğal yerler, Bursa’da gezilecek mekanlar, Bursa’da ne yapılır, Bursa’da ne yenir, Bursa’da nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bursa #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor #BursaGezisi #BursaDoğası #BursaKeşif #BursaTur #BursaMacerası #BursaRota #BursaGüzellikleri #BursaManzaraları #BursaYolculuk #BursaKeşfet #BursaKeyfi #BursaAktiviteleri #BursaYürüyüş #BursaKamp #BursaDoğa #BursaMacera #BursaGeziRehberi #BursaKültür #BursaTarihi #BursaYemekleri #BursaAnıları #Bursaİzlenimleri #BursaGezgin #BursaGözlemler #BursaKeşfedilmeyiBekliyor

https://turkeyoutdoor.org/

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!