Türkiye’nin Outdoor Sayfası:

Outdoor ayakkabı seçiminin incelikleri ile ilgili olarak yazmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin Outdoor Sayfası outdoor üzerine düşünmeye ve yayın yapmaya devam ediyor. Doğa yürüyüşü kıyafetleri seçimi ile ilgili serimize devam ediyoruz. Doğa yürüyüşü ile ilgili ilk yazımızda doğa yürüyüşü tanımını içeren hiking ve trekking kavramlarını açıklamıştık. İkinci yazımızda doğa yürüyüşüne (hiking-trekking) hazırlık aşamasında yapılması gerekenleri, sonraki yazılarımızda ise doğa yürüyüşü kıyafetleri seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak yayınladık. Dördüncü yazımızda outdoor pantolon seçiminde dikkat edilecek hususları , beşinci yazımızda outdoor bot seçimi ile ilgili bilgileri, son yazımızda ise outdoor ayakkabı seçilirken dikkat edilmesi gereken 10 özelliği yayınladık.

Genel olarak Doğa yürüyüşü kıyafetlerini detaylı olarak tanıtmıştık. Bu yazımızda beğendiğimiz bir yazıyı birebir çeviri yoluyla yayınlayacağız. Yazının İngilizce orijinalini (https://outdoorswithnolimits.com/how-to-choose-hiking-boots/) adresinden okuyabilirsiniz.

Outdoor Kıyafet Seçimi ile ilgili yazılarımız.

 1. Doğa Yürüyüşüne Hazırlık Aşamaları
 2. Trekking Kıyafetleri ve Ekipmanları Nasıl Seçilir?
 3. Outdoor Dış Katman Giyimi Nasıl Olmalıdır?
 4. 3’ü 1 Arada Outdoor Pztt Nedir?
 5. Outdoor Pantolon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 6. Outdoor Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?
 7. Outdoor Ayakkabı Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gereken 10 Özellik
 8. Outdoor Ayakkabılarının Sınıflandırılması
 9. Outdoor Ayakkabı Cmtın Alma Kılavuzu
 10. Outdoor Ayakkabı Alma Süreci

Bu yazımızda (https://outdoorswithnolimits.com) adresinden çeviri yoluyla elde ettiğimiz Yürüyüş Botları Nasıl Seçilir- Yürüyüş Ayakkabısı Cmtın Alma Rehberibaşlıklı yazıyı okuyucumuzla buluşturuyoruz.

Yazının orijinalini (https://outdoorswithnolimits.com/how-to-choose-hiking-boots/) adresinde bulabilirsiniz.

Not: Yazıyı çeviri programı aracılığıyla birebir çeviri yöntemiyle çevirip yayınladığımız için bazı kavram ve terimlerde tam Türkçe karşılık bulunmayabilir, anlatım bozukluğu olabilir, yazıda geçen bir kısım özel isimler tam anlamıyla çevrilemeyebilir, bazı yabancı markalar Türkiye’de bulunmayabilir. Yazının orijinalinde reklam amaçlı tanıtımlar olabilir. Bu hususları okuyucularımızın dikkate alması gerekir.

Yürüyüş Botları Nasıl Seçilir? – Yürüyüş Ayakkabısı Cmtın Alma Rehberi

Yürüyüş Botları Nasıl Seçilir

Yürüyüş Botlarının Önemi ve Rolü

Buradaysanız, muhtemelen spor ayakkabı denen herhangi bir ayakkabıyla yürüyüş yapabileceğinize ikna olmuş insanlardan biri olmadığınız içindir.

Ve haklısın: Göründüğü kadar garip, yürüyüş yapmak için bir çift yürüyüş ayakkabısına ihtiyacın var.

İnkâr edilemez bir şekilde, her şeyden önce biraz temiz hava almak, manzaraları hayranlıkla izlemek, yavaş bir tempoda seyahat etmek olsa bile… küçük yürüyüşten dünyayı gezmeye kadar, yürüyüş, uyarlanmış bir ekipman gerektiren bir spor aktivitesidir.

Ve yürüyüş aslında bir ayağı diğerinin önüne koymakla ilgili olduğu için, bu aktiviteyi uygulamanın her şeyden önce bir zevk olarak kalması için yürüyüşlerinizi hazırlamanın en iyi yolu ayaklarınıza ve onların rahatlığına dikkat etmektir!

Yürürken ayaklarınıza ne olur?

Ayaklarınız bir ayakkabıyla kapatıldığında terlerler.

Bu, cildinizi yumuşak ve savunmasız bırakır, bu da kabarcık almanın en iyi yoludur.

Şehir ayakkabısı ile yürüyüş yaparsanız ayaklarınız yeterince desteklenmeyecektir, bu da ayakların ısınmasında ilk etken olan sürtünmelere ve kabarcıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Üstelik açık havada zemin dengesiz, ıslak, kaygan, yokuş yukarı, yokuşta olabilir… kısacası, ayaklarınızı iyi desteklemenin önemini vurgulayan pek çok parametre.

Çok iyi, ama sizi her yolda mutlu edecek bir çift yürüyüş ayakkabısı nasıl bulunur?

Burada size rehberlik etmeye çalışacağım…

Sahip Olabileceğiniz Genel Sorular:

 • “Kumaş ayakkabı istemiyorum çünkü su geçirmez değiller”

İlk olarak, hiçbir ayakkabı tamamen su geçirmez değildir, yürürken çok rahatsız olur. İkincisi, herhangi bir yürüyüş ayakkabısı su geçirmez olabilir, nasıl olduğunu açıklayacağım.

 • “Deri ayakkabılar ıslanır”

Hayır, deri iyi muhafaza edildiğinde yani beslendiğinde oldukça su geçirmezdir. Bisikletçilerin takdir etmesi boşuna değil… Açıklamaları okuyun.

 • “Yürüyüş botlarında ayaklarım her zaman ağrır”.

Belki de mutlaka standartlaştırılmış herhangi bir ayakkabının iyi adapte olmadığı belirli bir ayak morfolojiniz var mı?

Tabanlık düşündünüz mü? Rahatınız için çok önemlidirler ve gerçekten bir fark yaratabilirler: gidin ve onlar hakkında söylediklerimi aşağıda görün.

 • “Çoraplarla iyiyim, bolca var.”

Her zamanki çoraplarınızı unutun: yürüyüş çorapları, gerçekten bir spor olan yürüyüşe uyarlanmış özel niteliklere sahiptir. Ve onlar olmazsa olmaz bir konfor faktörü oldukları için onlarsız yapmak bir hata olur. Bu aksesuardan ödün vermeyin, pişman olmayacaksınız!


Yürüyüş botlarınızı seçme kriterleri

Yürüyüş botlarınızı seçmek, sizinle birlikte inceleyeceğim birkaç parametre belirlemenizi gerektirir:

Yapacağınız yürüyüşün türü (süre, arazi…)
Bir ayakkabının size iyi uyup uymadığını nasıl kontrol edersiniz.
Mevsim koşulları
Ayakkabı taban özellikleri
Ayakkabı yapısı:
Yürüyüş botu seçimi

Yürüyüş botlarının özellikleri : saya yüksekliği, taban, malzeme, bağcıklar… ve ayağınız ve yürüyüşleriniz için en iyi özellikleri nasıl seçeceğiniz.

Ayrıca markaların ayakkabılarına göre yolunuzu bulmanıza da yardımcı olacağım.

Size mağazada ayakkabı denemesi için birkaç ipucu vereceğim… Bu sayede yürüyüş botları artık sizin için sır tutmayacak!


Her yürüyüş türü için bir tür yürüyüş ayakkabısı vardır.

Yaptığınız yürüyüşün türüne göre aynı yürüyüş ayakkabısını kullanmayacaksınız.

Yürüyüşte farklı kategoriler nelerdir? Yürüyüş botlarında nelere dikkat edilmelidir?

Gezinti ve kısa yürüyüş için

gezinti - kısa yürüyüş

Birkaç saat yürüyüş, işaretli patikalarda, kolay seviye, sırtınızda hiçbir şey olmadan veya sadece küçük bir günlük yürüyüş sırt çantası.

Düşük ila orta topuklu ayakkabılar, tercihen yumuşak ve hafif.

Bu tür ayakkabılar multiaktivite odaklıdır, onları kuzey yürüyüşünün yanı sıra dağ bisikleti ve oryantiring için kullanabilirsiniz.

Yine de dikkatli olun, koşu için çok daha verimli olan gerçek bir arazi ayakkabısının yerini almazlar.


Aktif yürüyüş için

aktif yürüyüş

​Ovalarda ve orta dağlarda sabit bir hızda yürümeye sportif bir yaklaşım.

Arazi, seviyedeki birkaç veya daha fazla değişiklikle çeşitlidir.

Ortama bağlı olarak düşük, orta veya yüksek sayalı uygun ayakkabılar.

Bu ayakkabıların ana avantajları esneklikleri ve çekişleridir.


Kısa yürüyüşler için

kısa yürüyüşler

Birkaç saatten birkaç güne kadar, en fazla 2 veya veya 3. yeni başlayanlar için, birkaç günlük bir yürüyüşe çıkmayı seçerseniz, düşük eğimli kolay yoldan başlayın.

Tercihen orta ila yüksek sayalı ayakkabılar. Aslında, esnek bir taban tutarken ayak bileğini iyi bir şekilde desteklemeniz tavsiye edilir, ancak ağırlığınızı ve muhtemelen bir sırt çantasının ağırlığını birkaç gün boyunca destekleyebilir.


Trekking ve uzun mesafeli yürüyüşler için

Trekking ve uzun mesafeli yürüyüş, ayakkabı seçiminiz için daha talepkar olan iki uygulamadır.

Uzun saatler boyunca, bazen çok engebeli zeminlerde yürüyecek ve seviyedeki olumlu ve olumsuz değişiklikler arasında geçiş yapacaksınız.

İyi uyarlanmış, yüksek, sert (veya yarı) ve sağlam çizmeler.


Yaklaşma yürüyüşü için

yaklaşma yürüyüşleri

Amaç, rotalara mümkün olduğunca yakınlaşmak ve hatta kolay rotalara veya ferrata üzerinden (“A via ferrata, yürüyüş ve tırmanma arasındaki bağlantı noktasıdır”) tırmanmaktır.

Kayaları çok iyi kavrayan kauçuk tabanlı, “yaklaşma ayakkabıları” adı verilen özel ayakkabılar. (Türkçede tam karşılığı bulunmayan yaklaşma ayakkabıları olarak çevrilen “approach shoes” yürüyüş botları ile ortak özellikleri olan kaya tırmanışı ayakkabıları olan bazı hibrit ayakkabılardır. Yürüyüş için tasarlanmış bir ayakkabı veya bot gibi, uzun mesafeler için yürürken rahatça oturan bir yaklaşım ayakkabısı rahatça giyilebilir.)


Yürüyüş botu seçiminde mevsim ve hava koşulları önemli unsurlardır.

Hava ve iklim koşulları yürüyüş sandaletleri, su geçirmez ayakkabılar, kanvas ya da deri ayakkabılar arasında ne alıp ne giyeceğinize karar vermenizi sağlayacak kriterler …

Yazın, sıcakta, düz zeminde

yaz yürüyüşü

Neden sandalet değil?

Kapalı ayakkabılarla yürümek

Hava güzel ve sıcakken terli ayaklar, ayakkabılara hapsolmuş hissi kimse sevmez.

Ayaklarınızın nefes almasına izin vererek yürüyüş yapmak için, antrenmanınıza bağlı olarak açık veya kapalı yürüyüş sandaletlerini tercih edin.

Yürüyüş sandaletleri hem yürüyüş hem de bivouacs için yedek bir çift olarak mükemmeldir.


Yaz aylarında dik arazide

dik arazide yaz yürüyüşü

Hafif ve nefes alabilen yürüyüş ayakkabısı.

Sarp arazide yürüyüş yapıyorsunuz, dolaşıyorsunuz, kötü işaretlenmiş patikalardan geçiyorsunuz… Hava sıcak olsa bile yürüyüş ayakkabısı ile yürümek daha güvenli.

Gerçekten de örneğin yüksek otları geçmek için sandaletler uyarlanmamıştır. Hafif ve nefes alabilen file malzemelerden yapılmış alçak veya yüksek yürüyüş ayakkabılarını seçin.


Ve yağmurda?

yağmurda yürüyüş

​Mükemmel ayakkabılar yok ama çözümler…

Kendinizi yağmurdan tamamen korumak her zaman zordur.

Ne yazık ki, bugüne kadar yağmur botları dışında hiçbir ayakkabı su geçirmez değildir: su iticilik veya su geçirmezlik hakkında konuşuyoruz.

Su tutmazlık özelliğine sahip yürüyüş botlarından Gore Tex membran yürüyüş ayakkabılarına kadar bir seçeneğiniz var.

Yoğun yağmur durumunda, en su geçirmez ayakkabının bile tam bir gün dayanamayacağını unutmayın, bu nedenle kendinizi maksimum düzeyde korumak için tozluk ve çizme kullanmanız gerekecek.


Doğru ayakkabıyı bulmak için önemli bir kriter olan morfolojiniz

Ayak, karmaşık bir anatomik yapıya sahip vücudun hassas bir parçasıdır, ancak çoğu zaman ihmal edilir ve kötü muamele görür, çünkü onu analiz etmek için zaman ayırmayız.

Ayaklarda ve vücudun geri kalanında erken yorgunluk veya ağrıdan kaçınmak için, özellikle spor aktiviteleri için doğru ayakkabı seçimi esastır.

Bir ayaktan diğerine tüm dikkate değer farklılıklardan şüphelenmiyoruz: ayak parmaklarının şekli, ayağın kemeri… aslında, tüm ayaklar farklıdır, “evrensel” ayak yoktur.

Bu nedenle, ayakkabılarınızı, belirli podolojik özelliklerinize en uygun olacak şekilde dikkatlice seçmenin önemi.

Çözüm N°1

Ayak ağrısını önlemek için: Doğru ayakkabı boyutunu seçmek

Ayakkabının iç kenarı herhangi bir deformasyon olmadan düz olmalıdır.

Ayakkabının genişliği ideal olarak ön ayağın genişliğinin 10 mm içinde olmalıdır.

Yürüyüş botlarında ne kadar parmak boşluğu var? Botlarınızın uzunluğu, yürüyüş ayakkabısının ucunda dayanakta olmaması için ayağınızdan 1 ila 2 cm daha uzun olmalıdır.

Ayrıca efor sırasında ayağınızın hacmi değişecektir, bu nedenle gün içinde ayaklarınızın uyum sağlaması için fazladan boşluk bırakmanız gerekir.


​Çözüm N°2

yürüyüş ayakkabısında tabanlıklı ayak

Ayak ağrısını durdurmak için: Tabanlıkların önemi

Bir yürüyüş botu veya başka bir ayakkabıda tabanlıklardan ve konforunuz için öneminden biraz bahsedelim.

Ayağınızda bir yürüyüş botu ile hissedilen rahatsızlık, 10’da 9 kez yetersiz ayak kavisi desteğinden kaynaklanır. Daha sonra ayakkabınıza tabanlık koymanız gerekir.

Aslında, müşterilerin %90’ı tüm yürüyüş ayakkabılarını giymek için bir çift tabanlık bulunan bir yürüyüş ekipmanı mağazasından çıkıyor: Daha önce de söylediğim gibi, ayağınız evrensel değil.


Bunu biliyor muydun?

ayak kemikleri

Bir ayak 28 kemikten, 27 kastan ve 33 eklem seviyesinden oluşur!

Ayağın farklı bölümleri, bir kişiden diğerine farklı hacimlere, boyutlara veya duruşlara sahiptir.

Ayağın değişken özelliklerine ek olarak, içi boş ayaklı, düz ayaklı birden fazla şekil ve hacim vardır… hepsi aynı şekilde davranmaz.


pronated vs supinated ayaklar

Doğru tabanlık seçmek için, pronator veya supinator ayaklarınız olup olmadığını bilmek en iyisidir.

Ayakkabılarınızın tabanındaki aşınma ve yıpranmayı inceleyin:

Pronasyon : Tabanınızın iç kısmı çok aşınmışsa, ayağınız pronasyonludur. (Pronasyon, yürüme ve koşma sırasında ayağınızın doğal hareketidir. Yürüyüşünüz bir nötr pronasyon, aşırı pronasyon veya supinasyon (yetersiz pronasyon) modeli gösterebilir. Aşırı pronasyon veya supinasyon stresleri, daha büyük yaralanma riskleriyle ilişkilendirilmiştir.)

Pronasyon, ayağın normal ve doğal bir şok emme hareketidir ve hafif içe doğru bükülme ile karakterizedir.

Supinasyon: Tabanınızın dış kısmı en çok hasar gören kısımdır, bu nedenle ayağınız supinatördür.

Supinasyon, ayağın dışa doğru hareketidir.

İki ana tabanlık ailesi vardır

“Hazır giyim” tabanlık ve önceden şekillendirilmiş tabanlıkların karıştırılmamasına dikkat edin:

“Hazır giyim” olarak adlandırılan tabanlık, koku giderici veya antibakteriyel tabanlık veya şok emici tabanlık veya varsayılan olarak ayakkabılarda satılan tabanlıklardan daha fazla nefes alabilmek için havalandırılan tabanlıklardır.

Deforme olmayan önceden şekillendirilmiş tabanlıklar, ayaklarınızın taban desteğini etkili bir şekilde düzeltecek olanlardır: ve bu nedenle, tavsiye ettiğimlerdir.

Burada iki tip tabanlık sunacağım ve onları denemek ve ayak şeklinize en uygun olanı hissetmek size kalmış.

Ayak kemeri türleri

3 Feet tabanlık, her morfolojinin destek ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek, orta ve düşük olmak üzere üç farklı kemer tipine uyum sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Sonuç olarak, tüm duruş iyileştirilir: Desteklerin iyi dağılımı sayesinde vücudun hizalanması ve stabilitesi daha iyidir.

Klasik veya ince olmak üzere iki versiyonu mevcuttur ve her türlü ayakkabıya mükemmel uyum sağlar.

Vücutta ayak duruşu belirtileri

Superfeet ergonomik tabanlıklarda, doğal şok emilimini desteklemek için topuğun altındaki yağ yastığını içine alan bir topuk kapağına sahip bir ADD/APT sabitleyici sistemi bulunur.

Sonuç olarak, ayak düşmesi ve aşırı pronasyon/supinasyon fenomenini sınırlarlar ve böylece dizlerinizi, kalçalarınızı korurlar…

Farklı malzeme ve hacimlerde mevcut olup, ayakların morfolojisine, ayakkabının şekline ve yapılan aktiviteye göre cevap verirler.


Şimdi ayakları inceledik, şimdi yürüyüş ayakkabılarının analizine geçelim.

Yürüyüş botlarının teknik özellikleri ve anatomisi

Yastıklama, taban, tutuş, sertlik, şaft yüksekliği… doğru yürüyüş ayakkabısını seçmek için incelenmesi gereken kriterlerdir.

Bu, önünüzdeki tüm çiftler arasından uygulamanıza uygun olan veya olmayanları hızlı bir şekilde ayırmanıza ve sizin için en yararlı olacak özellikleri aramanıza yardımcı olacaktır.

yürüyüş botu anatomisi
yüksek kesim yürüyüş botu

Yaka yüksekliği:

Yüksek kesim: en güvenli.

Üst kısmın bu yüksekliği, çok dik arazilerde bile bileği mükemmel şekilde destekler.

Yüksek bilekli yürüyüş botları olarak da adlandırılan yüksek kesim ayakkabılar, uzun yürüyüşler ve yürüyüşler için idealdir, çünkü yorgunluk bazen yanlış adımlar atmanıza neden olur: ne olursa olsun, üst kısım ayakları ve ayak bileklerini etkili bir şekilde tutacaktır.

orta kesim yürüyüş ayakkabısı

Orta kesim: en çok yönlü.

“Orta” olarak adlandırılan orta üst kısım, yüksek ve düşük üst kısım arasında mükemmel bir ara üründür.

Tüm “arada” ürünler gibi, kısa yürüyüşlerden kolay ve orta patikalarda gezici yürüyüşlere kadar çok yönlü kullanım için tasarlanmıştır.

Orta kesim, ayak bileğini yüksek sayaya göre daha esnek tutar ve bu nedenle ayakkabıyı daha hafif hale getirir.

düşük kesim yürüyüş ayakkabısı

Düşük kesim: en hafif.

Ayak bileğini hareket etmek için serbest bırakır, yürüyüş, aktif yürüyüş ve yüksek sayaların kısıtlamalarını istemediğiniz kolay parkurlarda kısa yürüyüşler için mükemmeldir.

Bazı ayakkabılar, tepe koşuları veya hızlı yürüyüşler için daha sert olan alt sayalara sahiptir; bunlara iz ayakkabısı denir.

Yürüyüş Botlarının Tabanları: Kavrama, Tutunma ve Yastıklama

Yürüyüş ayakkabılarının dış tabanı, ayakkabının dayanıklılığını belirleyen çeşitli derecelerde yumuşaklığa sahip kauçuk bir bileşimden yapılmıştır.

Kauçuk ne kadar yumuşak olursa, yastıklama ve tutuş o kadar iyi olur, ancak taban sert bir kauçuğa göre daha çabuk aşınır.

Yürüyüş ayakkabısı tabanlarının teknik özellikleri nelerdir?

yürüyüş çizme şeması ve taban

Çekiş, ayakkabının düşmanca ve dengesiz arazide (çamur, kum, kar) ilerleme yeteneğidir. Derin, yontulmuş kramponlar iyi kavrama sağlar.

Çekiş, engebeli ancak zorlu arazilerde (kayalar, taşlar) kolayca yürümenizi sağlar. İyi bir tutuş için ayakkabılar geniş ve sığ desenlerle donatılmıştır.

Yastıklama, eklemlerin ve tendonların rahatlığı ve korunması için gerçek bir kriterdir. Tabanın şekline bağlı olarak: düz, önde veya arkada yükseltilmiş yastıklama, ayakların zemine olan etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Tabanın genişliği, sağladığı stabilite hakkında çok şey söylüyor. Zor veya çok zorlu arazilerde hassasiyet için dar bir taban yapılmıştır.

Dağcılık ayakkabıları, yaklaşma yürüyüşleri veya zorlu yürüyüşler için önerilir.

Bunun yerine geniş bir taban, zeminde geniş bir ayak izi için tasarlanmıştır, bu nedenle stabilite mükemmeldir.

Öte yandan, dik arazide, bu tip taban zeminde çok fazla yer kaplayacağı için çok daha az uygundur.

Sertlik, ayakkabının hangi tür yürüyüş için tasarlandığını açıkça gösterir. Yürüyüş botunu bükmeye çalışarak test edilir:

Sert taban, zorlu arazilerde yürüyüş ve trekking yapmak için deneyimli yürüyüşçüler için tasarlanmıştır.

Yumuşak (veya yarı sert) tabanlar, kolay yürüyüşler veya iyi bir itiş gücüne ihtiyaç duyan aktif yürüyüşçüler içindir.

Araba lastiklerinde farklı kalitelerde kauçuk olduğu gibi, ayakkabı tabanlarında da farklı kaliteler vardır: Contagrip, Vibram, Michelin…


Taş korumalar, kendinden kilitlenen kancalar ve bağcıklar ihmal edilmemesi gereken unsurlardır.

Taş muhafızlar

yürüyüş botu taş bekçi

Ayakkabının ön kısmında bulunan, taş çarpması veya aşınma durumunda ayak parmaklarınızı korumak için kullanılan bir tür kabuktur.

Özellikle uzun mesafeli yürüyüşçüler, yürüyüşçüler ve hatta engebeli zeminde yürüyen ara sıra yürüyüş yapanlar için göz ardı edilmemesi gereken bir unsur.

Bağcık

yürüyüş botu bağcıkları

Yürüyüş botlarınızın doğru şekilde bağlanması çok önemlidir, ancak çok az yürüyüşçü ona hak ettiği önemi verir.

Bağcıklar ayakkabılarınızın son desteğini garanti eder, olması gerektiği kadar güvenli olmalarını sağlamak için ayaklarınızı “kilitler”.

Kötü bağcıklı bir ayakkabı hem düşme hem de ayak yaralanmaları açısından yürüyüş yaralanmalarında bir numaralı faktördür.

Aslında, kötü bağcıklı ayakkabılarla ayaklarınız hareket eder, bu da sürtünmeye gerçek bir davettir ve kabarcıklara neden olur.

Basit bağcıklar veya klasik bağcıklar hepimizin bildiği bağcıklardır, ancak uzun vadede dayanabilmeleri için daha dirençlidirler. Yuvarlak veya düz, size kalmış, hüner onları iyice sıkmaktır.

Kordonlu bağlama sistemi olarak da adlandırılan hızlı çekme sistemi hızlı ve kullanımı kolaydır: Kolu çekin ve ayakkabı sıkılır. Sıkılaştırma homojendir, destek hissi oldukça tatmin edicidir.

Topuk kilidi halkaları (kancalar) veya dantel kilidi, yürüyüş botlarınızı düzgün şekilde bağlamanıza izin verdiği için potansiyel olarak bir seçim kriteridir.

Kendinden kilitlenen kancalar sayesinde bağcıklarınız korunur ve gevşeme riski yoktur.


Farklı yürüyüş botları malzemelerinin avantajları ve dezavantajları

Yürüyüş ayakkabıları genellikle deri veya sentetiktir ve her malzemenin avantajları ve dezavantajları vardır.

deri

Deri

Avantajları : Çok esnek, dayanıklı çünkü dayanıklı bir malzeme ve doğal olarak su geçirmez: Ayakkabıyı emerek suyun geçmesini engeller, ancak suyu emerek oldukça ağırlaştığına dikkat edilmelidir.

Deri ayrıca bir dereceye kadar nefes alabilir, sıcak havalarda sentetik ayakkabıların büyük ölçüde takdir edileceği doğru olsa bile.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, bazı yürüyüş botları daha fazla nefes alabilen ancak aynı zamanda yağmura karşı daha hassas olan nubuk veya süetten yapılır.

Dezavantajları: Sürekli ve titiz bakım gerektirir. Doğal su geçirmezliğini korumak için beslenmeli, nemlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Nubuk ile süet deriyi karıştırmayın

Nubuk deri, yumuşak bir his ve kadifemsi bir görünüm vermek için zımparalanmış klasik deriden doğrudan gelir. Nubuk deriye dokunduğunuzda, bazen zımparalanmaya direnen deri tanelerini hissedebilirsiniz.

Süet deri tamamen farklıdır: “alt deri” dir, çünkü gerçekten hayvan derisinin arka tarafıdır.

sentetik

Sentetik

Yürüyüş botu üreticileri Naylon, Kevlar ve Polyester gibi sağlam malzemeler kullanır.

Avantajlar: Gerçek nefes alabilir niteliklere sahip esnek, hafif bir malzeme. Özellikle yaz aylarında deriden çok daha keyifli.

Dezavantajları: Sentetik bir yürüyüş botu su geçirmez değildir: yağmur yağarsa su hemen kumaşın içinden geçer.

Bununla birlikte, su geçirmezliklerini artırmak için birçok yürüyüş botu su geçirmez membranlarla yapılır (bir sonraki paragraf size daha fazlasını anlatacaktır…).

Sentetik ayakkabılar deri ayakkabılardan biraz daha az dayanıklıdır.


Bir çift yürüyüş botu nasıl su geçirmez?

Gördüğümüz gibi, (bakımlı) deri ayakkabılar dışında, yürüyüş ayakkabıları doğal olarak su geçirmez değildir.

Neyse ki, bunu düzeltmenin birkaç yolu var:

gore-tex outdry olayı

Su geçirmez membranları tercih edin

Bunlar sadece giyim için geçerli değil.

Gore-Tex, OutDry, eVent, ayakkabı dünyasında da bulunabilen tüm membran markalarıdır.

Unutmayın, su geçirmez bir membran su geçirmez değildir!

Hatta su buharının (terin) dışarı çıkmasına izin verirken yağmur damlalarının içinden geçmesini engellediği için su geçirmez-nefes alabilen bir membrandan bile bahsediyoruz.

Ama uzun vadede, su akıp gidiyor.

su geçirmez çizme

Su yalıtım ürünleri kullanın

Bir zar kadar etkili değiller, ancak tüm yürüyüş botlarınız için su itici bir işlem sağlıyorlar.

Sanki yağmur geçirmez bir filmle ayakkabınıza bulaşıyormuşsunuz gibi.

Bu bakımın her yağmura maruz kalındığında etkisini yitireceğini unutmayın, bu nedenle kullanımınıza bağlı olarak az çok düzenli olarak, hatta daha iyisi: düzenli bakımda yapılmalıdır.

yürüyüş botları

Kendinizi tozluk veya botlarla donatın

Son olarak membranlı ayakkabınız olsun ya da olmasın, aşırı koşullarda ayakkabılarınızın su geçirmezliğini tozluk ya da botlarla arttırmanız mümkün.

Tozluklar ve çizmeler, ayakkabının üstünü ve gövdesini su girmesine karşı korur.

Tozluklar ve özellikle botlar da yüksek dağ veya kutup bölgelerinde vazgeçilmez olabilecek yadsınamaz bir rüzgâr geçirmezlik etkisine sahiptir.


yağmurluk ve tozluk ile uzun yürüyüşe çıkan kimse

Yaşlı Yürüyüşçünün Tavsiyesi

Her zaman bunu düşünmüyoruz, ancak bir yağmurluk veya yürüyüş panço kullandığınızda, kendinize bir çift tozluk takmanız şiddetle tavsiye edilir.

Niye ya?

Çünkü yağmurluğunuzdan aşağı kayacak olan su doğrudan ayakkabınızın üzerine damlayacaktır.

Yürüyüş botlarınızın yakasını kapatacak tozluk giyerek suyun içeri girmesini ve ayaklarınızın ıslanmasını engellemiş olursunuz.


Yürüyüş botlarındaki büyük isimlere ve özelliklerine kısa bir genel bakış

Bu kılavuzda gördüğümüz gibi, yürüyüş ayakkabısı seçme kriterleri çoktur ve hepsi aynı derecede önemlidir.

Kötü markalar ya da kötü yürüyüş botları olmadığına ikna oldum: sadece farklı ayak hacimleri ve ayaklarınıza bağlı olarak farklı uyumlar vardır.

Kısacası, ideal ayakkabıyı bulmak, ayakkabının uyumu ve birçok teknik özelliği arasında bazı tavizler vermeyi gerektirecektir.

Aşağıdaki göstergeler, bunun yalnızca bir özet olduğunu göz önünde bulundurarak, markalar arasında yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.


Yürüyüş botlarınızın rahatlığı için çoraplarınızı ihmal etmeyin.

yürüyüş çorapları

Ayakkabılarınızda nem hissetmekten daha kötü ne olabilir?

Yağmur yağmıyor, suda yürümedin ve yine de ayaklarının ıslandığını hissediyorsun.

Çoraplarınız sorumludur. Malzeme, beden veya kalınlık endişesi duymadan bulabileceğiniz ilk çoraplarla yürüyüşe veya trekking yapmamalısınız.

Çorap, yürüyüş botunuzun rahatlığına %100 katkıda bulunur. Tıpkı bir termal iç çamaşırı gibi, yürüyüş çorapları da ayaklarınızın sağlığı için teknik ve temeldir.

Çoraplar, kumaşın kırışıklıkları veya hipertansiyonu olmadan ikinci bir cilt gibi ayağınıza mükemmel şekilde uymalıdır.

kış

Kış

Yürüyüş çorabı, ayaklarınızın nefes almasına izin verirken sizi soğuktan yalıtmalıdır.

Ayakkabılarınıza hacim kazandırabilecek çok kalın çoraplar seçmemeye dikkat edin.

yaz

Yaz

Hepimizin en az bir kez deneyimleme fırsatı bulduğu rahatsızlık kaynaklarına bağlı olarak dikkate alınması gereken daha fazla parametre var: terli ayaklar, çabuk delik açan çoraplar, ağır bacaklar vb.

Yaz çoraplarının karşılaması gereken kısıtlamaların küçük bir özeti:

Ayakkabının içine kapatılan ayaklar havalandırılmaz.

havalandırılmamış ayakkabı

​Nemi uzaklaştıran malzemelerden ( Coolmax polyester, polipropilen ) yapılmış ve tasarımı, nemli havayı yukarı doğru tahliye etmek ve kuru havayı içeri almak için ayakkabıda kalıcı bir hava hareketi oluşturan çorapları seçin (örneğin X-Socks patentleri, Thyo’dan Pody Air teknolojisi). ).

Kötü kokular.

kötü kokular

Ayakkabılardaki nemle ziyafet çeken bakterilerden gelirler. Yün doğal olarak antibakteriyeldir . Bazı işlemler ve lifler (örneğin gümüş iyonları) bu kaliteyi yapay olarak yeniden üretir. Bakterilerin ayrıca aşırı ısınmadan ve nihayetinde kabarcıklardan kısmen sorumlu olduğunu unutmayın.

Sürtünme, kıvrımlar, ısı, kabarcıklar.

gevşek delikli çorap

​Sentetik malzemeler, doğal malzemelerden daha hızlı ısınır. Ayağa tam oturan ve kaymayan çoraplar riskleri sınırlandırır (üst kısmın üst kısmına iyi oturması, iyi tolere edebilenler için elastan varlığı, “uyan” beden ve daha fazla hassasiyet için sağ/sol ayak yapısı) . Son olarak, su toplamasını önlemek için çift çoraplar veya kilit alanlarda Cumction Free gibi malzemelerle iyi takviye edilmiş çoraplar vardır.

Egzersizden sonra veya günün sonunda ağır bacaklar.

ağır bacaklar

​Bu sefer çoraplar sorumlu değildir, ancak venöz dönüşü teşvik eden ve yorgunluğu azaltan kompresyon ile bir çözüm sağlayabilirler.


Yürüyüş botları nasıl olmalı! Kullanım kılavuzu…

Yaklaşıyoruz!

Piyasadaki geniş yürüyüş botları yelpazesini daralttınız.

Şimdi bir çift seçmenin ve ayaklarınıza gerçekten layık olduklarından emin olmak için onları nihai montaj testinden geçirmenin zamanı geldi.

yürüyüş botları

1

Yanınızda bir çift yürüyüş çorabı getirin.

sıkı bağcıklar

​2

Ayakkabılarınızı her zamanki gibi sıkın ve yürüyün, merdiven çıkın, mümkünse gerçek bir yaşam testi için bir yokuşta ve hepsinden önemlisi oturmayın.

yürüyüş botu yürüyüş

​3

Botlarınızı en az bir saat açık tutmaktan ve yürüyüş hareketlerinizi abartmaktan çekinmeyin. Ayağını sonuna kadar aç, küçük yokuşlardan aşağı in…

Nasıl hissediyorsun?

çizme yeşil ayak

Ayağınız sıkıştırılmadan desteklenmiş hissetmeli ve rahat olmanız için yeterli alana sahip olmalıdır.

bagajda ayak boşluğu

Topuk ayakkabıya iyi sabitlenmiş olmalıdır, yaklaşık 0,2 inç (½ cm)’lik küçük bir ayrılmayı tolere edeceğiz, ancak daha fazla değil.

ayak botta oturmak

Son olarak, ayak parmaklarınız rahat olmalı, kıvrılmamalı veya ezilmemelidir. Ayak, ayakkabının tüm uzunluğu boyunca ve tüm genişlik boyunca yayılmalıdır.


Yürüyüş botlarında nasıl kırılır

Uygun bakıma sahip yürüyüş botları, optimum destek ile maksimum konforu garanti eder.

Yürüyüş botlarınızın su toplamasına neden olmadan sizi güvende tutacak kadar esnek ve sert olmasını nasıl sağlayacağınıza bir göz atalım .

Yeni olduğunda, yürüyüş botları sert hissedebilir ve ilk birkaç gezinizde rahatsızlığa, bazen ağrıya veya kabarcıklara neden olabilir.

Neyse ki, bundan kaçınmak ve onları ilk taktığınız andan itibaren kendinizi olabildiğince rahat hissetmek için birkaç püf noktası var. Her şey bakım ve iyi alışkanlıklarla ilgili.

İlk kullanımdan önce

Herhangi bir çift ayakkabıda olduğu gibi, özellikle deri ayakkabılarda olduğu gibi, onları ilk kez kullanmadan önce evde birkaç kez giymeniz ve hatta kısa yürüyüşlerde kullanmanız önerilir. 

Bu sayede ayaklarınız alışacak ve çizmeler zaten daha esnek hale gelmeye ve ayaklarınızın şekline uyum sağlamaya başlayacaktır. 

Depolamak

Kullanılmamış olarak dolabınızda dururken, ayakkabılarınızı doğru formda tutmak ve derinin sarkmasını önlemek için onları gazete ile doldurabilir veya bir ayakkabı ağacı kullanabilirsiniz. 

Bakım

Son olarak yürüyüş botları için özel olarak tasarlanmış yumuşatıcı ürünler olduğunu bilmelisiniz.

Ancak ayakkabınızın ana malzemesine uygun bir ürün seçmeye dikkat edin, zarar verme riski de var.

Deriden yapılmışlarsa, deriyi zaman zaman uygun bir krem ​​veya cila ile beslemek önemlidir, bu da onları korumanın ve uzun ömürlerini garanti etmenin en iyi yoludur.

Son olarak, ayakkabılarınızın yeterli desteği sağlayacak ve herhangi bir yaralanmayı önleyecek kadar sağlam olması gerektiğini unutmayın.

Bu nedenle onları çok fazla yumuşatmaya çalışmak yararsız ve hatta tehlikelidir.


Yazının orijinalini (https://outdoorswithnolimits.com/how-to-choose-hiking-boots/) adresinde bulabilirsiniz.


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. 
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. 
 • Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın. Kişisel çöpünüzü kamusal kullanıma açık olan doğaya terk etmeyin.
 • Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.
 • Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 
Türkiye'nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org