11 BİLECİK

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Bilecik ilinin zengin tarihi ve benzersiz turistik yerlerini keşfedeceğiz. Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan eşsiz doğal güzelliklere ve tarihi hazinelere sahip bir ilimizdir. Her köşesinde farklı bir hikaye ve doğal güzellik barındıran Bilecik , tatilcileri tarihin derinliklerine ve doğanın kucaklayıcı kollarına davet ediyor.

Bilecik’in Doğal Güzellikleri: Yaylalardan Kaplıcalara Doğa Harikaları

Bilecik’in Doğal Güzellikleri

Bilecik, sadece tarihi zenginlikleriyle değil, doğal güzellikleriyle de büyüleyen bir bölgedir. Bu güzellikler, coğrafi özelliklerinden, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanmaktadır. Yaylalardan şelalelere, göllerden nehir ve dağlara kadar birçok doğa harikası Bilecik’te keşfedilmeyi bekliyor.

Söğüt Çaltı Kaplıcası: Şifalı Su Arayışında Bir Mola

Söğüt ilçesine ait olan Söğüt Çaltı Kaplıcası, Bilecik’in doğal güzelliklerini tamamlar niteliktedir. Çaltı beldesinde yer alan bu kaplıcanın suları bikarbonat açısından zengindir ve sıcaklığı 38 derecedir. Dakikada 5 litre su akışına sahip bu kaplıcadan hem banyo hem de içme amaçlı faydalanmak mümkündür. Deri hastalıkları, romatizma, kadın hastalıkları gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinir.

Selçik İçmeleri: Şifalı Suların Yolu

Bilecik’in Doğal Güzellikleri

Osmaneli ilçesine bağlı Selçik İçmeleri, Bilecik’in sağlık dolu doğal güzelliklerindendir. Şehir merkezine sadece 9 kilometre uzaklıktadaki bu içmelere hem karayolu hem de demiryolu ile ulaşım sağlanabilir. Dört ayrı çeşmeden akan su, zengin mineral içeriğiyle dikkat çeker.

Su sıcaklığı 15 ila 20 derece arasında değişirken, saniyede 1 litre su akışı sağlanır. Mide, karaciğer, idrar yolları, safra kesesi ve bağırsak gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda mesane ve böbrek taşlarının eritilmesinde ve düşürülmesinde etkilidir.

Kamçı Yaylası: Huzurun ve Doğanın Kucaklaştığı Nokta

Pazaryeri ilçesine bağlı Kamçı Yaylası, Bilecik’in nadide doğal güzelliklerinden biridir. Özellikle çam ağaçlarıyla kaplı bu yayla, dinlenme ve kamp alanı olarak sıklıkla tercih edilir. Yaylanın bağlı olduğu Bozcaarmut köyüne ulaşım ise 15 kilometredir.

Kömürsu Yaylası: Bilecik’in Yeşil Cenneti

Bilecik’in Doğal Güzellikleri

Bozüyük ilçesine bağlı Kömürsu Yaylası, Bilecik’in doğal güzelliklerinden biridir. Bu yayla, Bozüyük merkezine 28 kilometre uzaklıktadadır ve kendine has bitki örtüsüyle göz kamaştırır. Köknar, karaçam, ardıç, kayın ve kavak gibi çeşitli ağaç türleri burada bulunur. Yaz aylarında yeşile bürünen yayla, çeşitli çiçek türleriyle de renklenir. Yaylada 4-5 farklı su kaynağı bulunur.

Kış turizmi açısından da önem taşıyan Kömürsu Yaylası, 90 hektarlık geniş bir alana sahiptir. Bu alanın yaklaşık 39 hektarı açık arazidir. Kalan kısmı ise ormanlarla kaplıdır ve zemin yapısı bozuktur. Yaylanın yüksekliği 1700 metreye kadar ulaşır.

Sofular Yaylası: Doğanın Sessiz Şaheseri

Bilecik’in Doğal Güzellikleri

Bozüyük ilçesine 25 kilometre mesafede yer alan Sofular Yaylası, Bilecik’in doğal güzelliklerinden bir diğeridir. Yüksekliği yaklaşık 1600 metreye ulaşan bu yaylada köknar ve çam ağaçları hakimdir. Turistlerin ilgisini çeken bu yayla, 104 hektarlık geniş bir alana yayılmıştır.

Bilecik’in doğal güzellikleri, her biri ayrı birer doğa harikası olan yaylalarından, şifalı kaplıcalarına kadar geniş bir yelpazede ziyaretçilerini bekliyor. Doğanın iç içe geçtiği bu eşsiz mekanlarda unutulmaz anılar biriktirmek mümkün.

Bilecik Gezi Rehberi Bütün Yazılar:

Bilecik TanıtımıBilecik Gezilecek YerlerBilecik Atatürk Anıtı Tanıtımı
Bilecik Kent Ormanı TanıtımıBilecik Müzesi TanıtımıBilecik Osman Gazi Heykeli Tanıtımı
Bilecik Bozcaarmut Göleti TanıtımıBilecik Domanic Kalesi TanıtımıBilecik Dursun Fakih Türbesi Tanıtımı
Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi TanıtımıBilecik Hamidiye Camii TanıtımıBilecik Hagios Georgios Aya Yorgi Rum Kilisesi Tanıtımı
Bilecik Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı TanıtımıBilecik İnhisar Mağarası ve Şelalesi TanıtımıBilecik Kamçı Yaylası Tanıtımı
Bilecik Kömürsu Yaylası TanıtımıBilecik Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı TanıtımıBilecik Küçükelmalı Tabiat Parkı Tanıtımı
Bilecik Orhangazi Cami TanıtımıBilecik Osmanlı Turası Anıtı TanıtımıBilecik Pelitözü Göleti (Gölpark) Tanıtımı
Bilecik Rıza Paşa Göleti TanıtımıBilecik Saat Kulesi TanıtımıBilecik Sofular Yaylası Kamp Alanı
Bilecik Sarıdayı-Uzuncam Yayla Kamp AlanıBilecik Turbin Mesire ve Kamp AlanıBilecik’te Yapılabilecek Outdoor ve Doğa Aktiviteleri
Bilecik’te Bulunan Başlıca TürbelerBilecik’te Bulunan Dağ, Yayla ve AkarsularBilecik Turizm Rehberi ve Gezi Haritası
Bilecik Bisiklet RotalarıBilecik Yöresel Mutfağı: Geleneksel Lezzetlerin ŞöleniBilecik’te Kültür ve Turizm
Bilecik’te Bulunan MüzelerBilecik’te Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te İnanç Turizmi
Bilecik’te İçmeler ve KaplıcalarBilecik’in Doğal GüzellikleriBilecik’te Bulunan Şelaleler
Bilecik’te Bulunan Kamp AlanlarıBilecik Bozcaarmut Göleti Kamp AlanıBilecik Büyükelmali Göleti Kamp Alanı
Bilecik Çavuşköy Göleti Kamp AlanıBilecik Çiçekli Yayla Kamp AlanıBilecik Dodurga Barajı Kamp Alanı
Bilecik Günyurdu Barajı Kamp AlanıBilecik Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Kamp AlanıBilecik Küçükelmalı Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bilecik Kınık Şelalesi Kamp AlanıBilecik Kömürsu Yaylası Kamp AlanıBilecik Kurtköy Bölgesi Kamp Alanı
Bilecik Pelitözü Göleti Kamp AlanıBilecik Sofular Yaylası Kamp AlanıBilecik Sarıdayı-Uzuncam Yayla Kamp Alanı
Bilecik Turbin Mesire ve Kamp AlanıBilecik’te Yapılabilecek Outdoor ve Doğa AktiviteleriBilecik Yenipazar Tanıtımı
Bilecik’te Bulunan İçmeler ve KaplıcalarBilecik’te Bulunan Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te İnanç Turizmi
Bilecik’te Bulunan İçmeler ve KaplıcalarBilecik’te Bulunan Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te Bulunan Şelaleler
Bilecik Gezilecek Yerler Tam Liste

Etiketler: Bilecik bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bilecik görülmesi gereken yerler, Bilecik gezecek yerler, Bilecik gezi, Bilecik gezi rehberi, Bilecik gezi yazısı, Bilecik gezilecek çarşı, Bilecik gezilecek doğal yerler, Bilecik gezilecek doğal yerler haritası, Bilecik gezilecek tarihi yerler, Bilecik gezilecek yerler, Bilecik gezilecek yerler doğa, Bilecik ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bilecik kalesi, Bilecik merkezde gidilecek yerler, Bilecik merkezde ne var, Bilecik ne yenir nerede yenilir, Bilecik ne yenir nereler gezilir, Bilecik otelleri, Bilecik seyahat rehberi, Bilecik tarihi, Bilecik tarihi yerler, Bilecik turizm potansiyeli, Bilecik turizm rehberi, Bilecik turizm ve tanıtım, Bilecik ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bilecik şehir rehberi, Bilecik’de bir günde ne yapılır?, Bilecik’de gezilecek doğal yerler, Bilecik’de gezilecek mekanlar, Bilecik’de ne yapılır, Bilecik’de ne yenir, Bilecik’de nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bilecik #Bilecikmağaraları #mağara #mağaraturizmi #outdoor #Bilecikoutdoor #ekoturizm #turkeyoutdoor #outdoor #outdoorlife

https://turkeyoutdoor.org/