11 BİLECİK

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Bilecik ilinin zengin tarihi ve benzersiz turistik yerlerini keşfedeceğiz. Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan eşsiz doğal güzelliklere ve tarihi hazinelere sahip bir ilimizdir. Her köşesinde farklı bir hikaye ve doğal güzellik barındıran Bilecik , tatilcileri tarihin derinliklerine ve doğanın kucaklayıcı kollarına davet ediyor.

İnanç Turizmi: Tarihin İzinde Ruhsal Bir Yolculuk

Bilecik, tarihi ve inanç turizmi açısından büyük bir zenginliğe sahip. Bu kapsamda ziyaretçilere sunulan önemli yapılar arasında:

Bilecik Gezilecek Dini Mekanlar

Orhan Gazi Camii: Yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de, Osman Gazi’nin diğer eserleriyle birlikte 14. yüzyılın başında inşa edildiği düşünülen cami, Osmanlı cami mimarisinin erken örneklerindendir. İçindeki ilginç detaylardan biri, ana binadan uzakta bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan minaresidir.

Şeyh Edebalı: Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi kurucusu olarak kabul edilen Şeyh Edebalı, Osman Gazi’nin manevi rehberi ve öğretmeniydi. Kendisi aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı ve müftüsüydü. Türbesi Bilecik’te bulunmakta ve Türk tarihindeki önemli bir kişiliği anlatan hikayeleri barındırmaktadır.

Dursun Fakıh: Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine tanıklık etmiş olan Dursun Fakıh, Osman Gazi’nin damadı ve yakın bir danışmanıydı. Osmanlı’nın kuruluşunun sembol isimlerinden biri olan Dursun Fakıh, Osman Gazi’nin adına Cuma Hutbesi okuyup, Cuma namazını kıldırarak devletin istiklalini ilan etmiştir.

Bilecik Gezilecek Dini Mekanlar

Ertuğrul Gazi Türbesi: Osman Gazi’nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin türbesi, Osmanlı Beyliği’nin kurucusunun babasının yattığı anıtsal bir mekandır. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılan ve daha sonra türbe haline getirilen bu yapı, Osmanlı tarihinin önemli isimlerini anlamak için bir durağınızdır.

Ertuğrulgazi Mescidi (Kuyulu Mescit): Söğüt Çayı kenarında bulunan bu mescit, Osman Gazi’nin aşiretinin ilk çadırını kurduğu yer olarak kabul edilir. İçinde bir kuyu bulunan ve “Kuyulu Mescit” olarak anılan yapı, 1276 tarihinden önce Ertuğrul Gazi tarafından yaptırılmıştır. II. Abdülhamit tarafından 1902 yılında aynı temeller üzerine yeniden inşa edilmiş ve zaman içinde onarımlar geçirmiştir.

Bilecik Gezilecek Dini Mekanlar

Hamidiye Camii: Söğüt ilçesinde bulunan bu cami, son dönem Osmanlı mimarisinin neo-klasik tarzının güzel bir örneğidir. 1903-1905 yılları arasında II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Kare planlıdır ve duvarları kırmızı kesme taştan inşa edilmiştir. Çatısı kurşun kaplı tek bir kubbeyle örtülüdür. İki minaresi bulunması nedeniyle halk arasında “Çifte Minareli Camii” olarak da adlandırılır.

Çelebi Mehmet Camii: Sultan I. Mehmet Çelebi tarafından 1414-1420 yılları arasında yaptırılan bu cami, Osmanlı Mimarlık Sanatı’nın kubbeli yapılar kategorisindeki ilk örneklerindendir. Dikdörtgen planlıdır ve 12 kubbesi bulunmaktadır. Sultan II. Abdülhamit döneminde onarılmış ve genişletilmiştir.

Bilecik Gezilecek Dini Mekanlar

Kasımpaşa Camii: Klasik Osmanlı camilerinin örneklerinden biri olan Kasımpaşa Camii, 1525-1528 yıllarında Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat seferine katılan Kasım Paşa tarafından yaptırılmıştır. Duvarları kesme taştan olup giriş kapısı ve mihrabın yanındaki pencerelerdeki ahşap kanatlar ve fildişi kakmaları ilginç detaylardır. Minberi ise çeşitli renkte çinilerle kaplıdır.

Kumral Abdal Türbesi: Kumral Abdal, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde önemli bir rol oynamış olan bir derviştir. Ertuğrul Gazi’nin sancaktarı ve Şeyh Edebalı’nın müridi olarak bilinir. Türbesi Bozüyük’e 2 km uzaklıkta, Kovalıca Köyü yolu üzerindedir.

Bilecik İnanç Turizmi

Köprülü Mehmet Paşa Camii: 1665 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu cami, Bilecik-Sakarya Karayolu üzerinde Vezirhan beldesinde yer alır. Dikdörtgen planlıdır ve kesme taştan yapılmıştır. Üzeri kırma çatı ile örtülüdür. Minaresi ise 1965 yılında yenilenmiştir.

Rüstem Paşa Camii: Osmaneli ilçe merkezinde yer alan bu cami, klasik üslupta yapılmıştır ve Mimar Sinan’ın çıraklarından biri tarafından inşa edilmiş olabilir. Kareye yakın dikdörtgen planlıdır ve kesme taştan yapılmıştır.

Bilecik İnanç Turizmi

Mihalgazi Türbesi: Bizans döneminde Harmankaya tekfuru olarak bilinen Mihail (Kosses), Müslüman olup Abdullah adını almış ve Osmanlı’ya katılan önemli dervişlerden biridir. Türbesi İnhisar ilçesine bağlı Harman Köy’de bulunmaktadır.

Bu önemli yapılar, Bilecik’in inanç turizmi açısından zengin geçmişini ve kültürel mirasını ziyaretçilere aktarırken, tarihi bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak.

Bilecik Gezi Rehberi Bütün Yazılar:

Bilecik TanıtımıBilecik Gezilecek YerlerBilecik Atatürk Anıtı Tanıtımı
Bilecik Kent Ormanı TanıtımıBilecik Müzesi TanıtımıBilecik Osman Gazi Heykeli Tanıtımı
Bilecik Bozcaarmut Göleti TanıtımıBilecik Domanic Kalesi TanıtımıBilecik Dursun Fakih Türbesi Tanıtımı
Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi TanıtımıBilecik Hamidiye Camii TanıtımıBilecik Hagios Georgios Aya Yorgi Rum Kilisesi Tanıtımı
Bilecik Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı TanıtımıBilecik İnhisar Mağarası ve Şelalesi TanıtımıBilecik Kamçı Yaylası Tanıtımı
Bilecik Kömürsu Yaylası TanıtımıBilecik Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı TanıtımıBilecik Küçükelmalı Tabiat Parkı Tanıtımı
Bilecik Orhangazi Cami TanıtımıBilecik Osmanlı Turası Anıtı TanıtımıBilecik Pelitözü Göleti (Gölpark) Tanıtımı
Bilecik Rıza Paşa Göleti TanıtımıBilecik Saat Kulesi TanıtımıBilecik Sofular Yaylası Kamp Alanı
Bilecik Sarıdayı-Uzuncam Yayla Kamp AlanıBilecik Turbin Mesire ve Kamp AlanıBilecik’te Yapılabilecek Outdoor ve Doğa Aktiviteleri
Bilecik’te Bulunan Başlıca TürbelerBilecik’te Bulunan Dağ, Yayla ve AkarsularBilecik Turizm Rehberi ve Gezi Haritası
Bilecik Bisiklet RotalarıBilecik Yöresel Mutfağı: Geleneksel Lezzetlerin ŞöleniBilecik’te Kültür ve Turizm
Bilecik’te Bulunan MüzelerBilecik’te Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te İnanç Turizmi
Bilecik’te İçmeler ve KaplıcalarBilecik’in Doğal GüzellikleriBilecik’te Bulunan Şelaleler
Bilecik’te Bulunan Kamp AlanlarıBilecik Bozcaarmut Göleti Kamp AlanıBilecik Büyükelmali Göleti Kamp Alanı
Bilecik Çavuşköy Göleti Kamp AlanıBilecik Çiçekli Yayla Kamp AlanıBilecik Dodurga Barajı Kamp Alanı
Bilecik Günyurdu Barajı Kamp AlanıBilecik Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Kamp AlanıBilecik Küçükelmalı Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bilecik Kınık Şelalesi Kamp AlanıBilecik Kömürsu Yaylası Kamp AlanıBilecik Kurtköy Bölgesi Kamp Alanı
Bilecik Pelitözü Göleti Kamp AlanıBilecik Sofular Yaylası Kamp AlanıBilecik Sarıdayı-Uzuncam Yayla Kamp Alanı
Bilecik Turbin Mesire ve Kamp AlanıBilecik’te Yapılabilecek Outdoor ve Doğa AktiviteleriBilecik Yenipazar Tanıtımı
Bilecik’te Bulunan İçmeler ve KaplıcalarBilecik’te Bulunan Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te İnanç Turizmi
Bilecik’te Bulunan İçmeler ve KaplıcalarBilecik’te Bulunan Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te Bulunan Şelaleler
Bilecik Gezilecek Yerler Tam Liste

Etiketler: Bilecik bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bilecik görülmesi gereken yerler, Bilecik gezecek yerler, Bilecik gezi, Bilecik gezi rehberi, Bilecik gezi yazısı, Bilecik gezilecek çarşı, Bilecik gezilecek doğal yerler, Bilecik gezilecek doğal yerler haritası, Bilecik gezilecek tarihi yerler, Bilecik gezilecek yerler, Bilecik gezilecek yerler doğa, Bilecik ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bilecik kalesi, Bilecik merkezde gidilecek yerler, Bilecik merkezde ne var, Bilecik ne yenir nerede yenilir, Bilecik ne yenir nereler gezilir, Bilecik otelleri, Bilecik seyahat rehberi, Bilecik tarihi, Bilecik tarihi yerler, Bilecik turizm potansiyeli, Bilecik turizm rehberi, Bilecik turizm ve tanıtım, Bilecik ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bilecik şehir rehberi, Bilecik’de bir günde ne yapılır?, Bilecik’de gezilecek doğal yerler, Bilecik’de gezilecek mekanlar, Bilecik’de ne yapılır, Bilecik’de ne yenir, Bilecik’de nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bilecik #Bilecikmağaraları #mağara #mağaraturizmi #outdoor #Bilecikoutdoor #ekoturizm #turkeyoutdoor #outdoor #outdoorlife

https://turkeyoutdoor.org/