11 BİLECİK

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

www.turkeyoutdoor.org

Bu yazı dizimizde Bilecik ilinin zengin tarihi ve benzersiz turistik yerlerini keşfedeceğiz. Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan eşsiz doğal güzelliklere ve tarihi hazinelere sahip bir ilimizdir. Her köşesinde farklı bir hikaye ve doğal güzellik barındıran Bilecik , tatilcileri tarihin derinliklerine ve doğanın kucaklayıcı kollarına davet ediyor.

Bilecik Gezilecek Yerler: Tarihin İzinde Unutulmaz Bir Keşif

Türkiye’nin sıcaklığını ve tarihini en içten şekilde yaşatan şehirlerinden biri olan Bilecik, unutulmaz bir seyahatin kapılarını aralıyor. Tarihin derinliklerinden günümüze uzanan birbirinden etkileyici izler taşıyan bu şehir, sakin atmosferi ve mistik güzellikleri ile her ziyaretçisini cezbetmeyi başarıyor.

Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk adımlarını attığı topraklarda yükselir. Her sokak, her meydan adeta tarih kokar. Osmanlı’nın kuruluşuna tanıklık etmiş Bilecik Kalesi, ihtişamlı yapısıyla sizi geçmişe götürürken, Çelebi Mehmet Camii’nin huzur dolu avlusunda tarih ve sanat iç içe geçer.

Ancak Bilecik sadece tarihi ile değil, doğal güzellikleriyle de büyüler. İnhisar Kanyonu’nun doğanın kucaklayışını hissederken, rengarenk çiçeklerle süslü kırlarda yürüyüş yapmanın tadını çıkaracaksınız.

Tatlı bir mola vermek isterseniz, Bilecik’in yöresel lezzetleri sizi bekliyor olacak. Kazan kebabı, büyük pastırma, cevizli sucuk gibi geleneksel lezzetler şehrin damaklarına kazınmış lezzetlerinden sadece birkaçı.

Bilecik’teki Gedikkaya Mağarası Kazıları Arkeolojik Keşiflerle Geliyor

Bilecik’in İnhisar ilçesindeki Gedikkaya Mağarası’ndaki kazılarda, arkeolojik tarih için önemli keşifler yapıldı. Bu önemli keşifler arasında 2022’de başlayan ve şu anda tamamlanan kazı çalışmaları sırasında M.Ö. 14 bin 500 yılına tarihlenen bir adak çukurunun bulunması öne çıkıyor.

Bilecik’teki Gedikkaya Mağarası Kazıları

Bilecik’in İnhisar ilçesindeki Gedikkaya Mağarası’nda, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Deniz Sarı’ın bilimsel danışmanlığında 2021 yılında önemli arkeolojik ipuçlarına ulaşılmıştı. O dönem, Gedikkaya Mağarası’nın 180 metre derinliğinde, Epi-Paleolitik döneme ait taş ve kemik objelerin yanı sıra Kalkolitik Çağ’a ait mermerden yapılan kilya tipi bir figürün ortaya çıkarıldığı bilinmektedir.

Bu yıl, ekip, M.Ö. 14 bin 500 yılına tarihlenen adak çukurunu ve ritüel odasında yer alan boğa tasvirli kaya kabartmasını tamamen açığa çıkardı, ayrıca bu bulguların detaylı belgelemesi ve 3D taraması yapıldı. Ardından Bilecik Valisi Sayın Şefik Aygöl ve Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Gedikkaya Mağarası’nda yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Gedikkaya Mağarası’ndaki Adak Çukuru ve Tarihsel Anlamı

Doç. Dr. Deniz Sarı, “Epi-Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik olmak üzere üç farklı dönemde, Gedikkaya Mağarası’nda yerleşimin olduğunu belirtmektedir. Bu dönemler, yaklaşık 20 bin yıl önceki son buzul dönemi ve 8 bin 200 yıl önceki küresel soğuma gibi iklim olaylarıyla ilişkilendirilebilir. Bu dönemlerde, bölgesel insan hareketliliği, barınma ihtiyacı ve yeni yerler arama gibi farklı sebeplere dayanmaktadır. Mağarada, M.Ö. 14 bin 500 yılına tarihlenen bir adak çukuru ve bu çukurun ortasında yükselen bir dikit keşfedilmiştir. Bu dikit, Epi-Paleolitik dönem mağara sakinlerinin dikkatini çekmiş olmalı ki, çevresi taşlarla çevrilmiş ve içindeki buluntularla birlikte özel bir alan olarak kullanılmıştır. Gedikkaya Mağarası’nda bulunan adak çukuru ve içindeki buluntular, Epi-Paleolitik dönemde bir çukur ritüelinin varlığını göstermektedir” dedi.

Ana Tanrıça Heykelciği ve Diğer Buluntular

Sarı, “Adak çukurunda bulunan Ana Tanrıça heykelciği ve kemik objeler, aynı zamanda kumtaşından yapılmış aslan ve kaplumbağa gibi heykelcikler ve mağaranın başka bir galerisinde bulunan kaya kabartması, M.Ö. 14 bin 500’lü yıllarda yabani hayvanlar ve insanların tasvir edildiği semboller ve ritüel uygulamaların varlığını göstermektedir. Buzul dönemi sona erdikten sonra, Batı Avrupa’daki üst Paleolitik kültürleri temsil eden avcı-toplayıcı gruplar yeni yerleşim yerleri aramış ve bu nedenle Balkanlar, Kafkasya ve Akdeniz’e yayılmıştır. Bu insanlar mağara ve kaya sığınaklarını tercih etmiş ve uzun bir süreç içinde Yakındoğu’ya ulaşmış gibi görünmektedir. Ana Tanrıça heykelcikleri, kemik objeler ve taşlarla çevrili dikitler gibi semboller ve ritüel uygulamalar, Avrupa Üst Paleolitik kültürlerine dayanan kültürel belleğin farklı zamanlarda ve coğrafyalarda tekrar ettiğini göstermektedir. Gedikkaya Mağarası, uzun bir süre boyunca bir geçiş durağı olarak kullanılmıştır (M.Ö. 14,500-13,500) ve bu döneme ait antropomorfik ve zoomorfik heykelcikler ile objeler, önceki Avrupa Üst Paleolitik kültürleriyle ve sonraki ‘Taş Tepeler’ olarak adlandırılan Anadolu Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem kültürleriyle bağlantılı olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Bilecik’e adım attığınız anda, tarihin ve doğanın iç içe geçtiği bu büyülü şehirde unutulmaz anılar biriktireceksiniz. Siz de valizlerinizi hazırlayın, Bilecik’in mistik atmosferinde eşsiz bir keşfe çıkmanın heyecanını yaşayın. İşte Bilecik yazı listemiz.

Bilecik Gezi Rehberi Bütün Yazılar:

Bilecik TanıtımıBilecik Gezilecek YerlerBilecik Atatürk Anıtı Tanıtımı
Bilecik Kent Ormanı TanıtımıBilecik Müzesi TanıtımıBilecik Osman Gazi Heykeli Tanıtımı
Bilecik Bozcaarmut Göleti TanıtımıBilecik Domanic Kalesi TanıtımıBilecik Dursun Fakih Türbesi Tanıtımı
Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi TanıtımıBilecik Hamidiye Camii TanıtımıBilecik Hagios Georgios Aya Yorgi Rum Kilisesi Tanıtımı
Bilecik Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı TanıtımıBilecik İnhisar Mağarası ve Şelalesi TanıtımıBilecik Kamçı Yaylası Tanıtımı
Bilecik Kömürsu Yaylası TanıtımıBilecik Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı TanıtımıBilecik Küçükelmalı Tabiat Parkı Tanıtımı
Bilecik Orhangazi Cami TanıtımıBilecik Osmanlı Turası Anıtı TanıtımıBilecik Pelitözü Göleti (Gölpark) Tanıtımı
Bilecik Rıza Paşa Göleti TanıtımıBilecik Saat Kulesi TanıtımıBilecik Sofular Yaylası Kamp Alanı
Bilecik Sarıdayı-Uzuncam Yayla Kamp AlanıBilecik Turbin Mesire ve Kamp AlanıBilecik’te Yapılabilecek Outdoor ve Doğa Aktiviteleri
Bilecik’te Bulunan Başlıca TürbelerBilecik’te Bulunan Dağ, Yayla ve AkarsularBilecik Turizm Rehberi ve Gezi Haritası
Bilecik Bisiklet RotalarıBilecik Yöresel Mutfağı: Geleneksel Lezzetlerin ŞöleniBilecik’te Kültür ve Turizm
Bilecik’te Bulunan MüzelerBilecik’te Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te İnanç Turizmi
Bilecik’te İçmeler ve KaplıcalarBilecik’in Doğal GüzellikleriBilecik’te Bulunan Şelaleler
Bilecik’te Bulunan Kamp AlanlarıBilecik Bozcaarmut Göleti Kamp AlanıBilecik Büyükelmali Göleti Kamp Alanı
Bilecik Çavuşköy Göleti Kamp AlanıBilecik Çiçekli Yayla Kamp AlanıBilecik Dodurga Barajı Kamp Alanı
Bilecik Günyurdu Barajı Kamp AlanıBilecik Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Kamp AlanıBilecik Küçükelmalı Tabiat Parkı Kamp Alanı
Bilecik Kınık Şelalesi Kamp AlanıBilecik Kömürsu Yaylası Kamp AlanıBilecik Kurtköy Bölgesi Kamp Alanı
Bilecik Pelitözü Göleti Kamp AlanıBilecik Sofular Yaylası Kamp AlanıBilecik Sarıdayı-Uzuncam Yayla Kamp Alanı
Bilecik Turbin Mesire ve Kamp AlanıBilecik’te Yapılabilecek Outdoor ve Doğa AktiviteleriBilecik Yenipazar Tanıtımı
Bilecik’te Bulunan İçmeler ve KaplıcalarBilecik’te Bulunan Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te İnanç Turizmi
Bilecik’te Bulunan İçmeler ve KaplıcalarBilecik’te Bulunan Dağ ve Doğa YürüyüşüBilecik’te Bulunan Şelaleler
Bilecik Gezilecek Yerler Tam Liste

Etiketler: Bilecik bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, Bilecik görülmesi gereken yerler, Bilecik gezecek yerler, Bilecik gezi, Bilecik gezi rehberi, Bilecik gezi yazısı, Bilecik gezilecek çarşı, Bilecik gezilecek doğal yerler, Bilecik gezilecek doğal yerler haritası, Bilecik gezilecek tarihi yerler, Bilecik gezilecek yerler, Bilecik gezilecek yerler doğa, Bilecik ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, Bilecik kalesi, Bilecik merkezde gidilecek yerler, Bilecik merkezde ne var, Bilecik ne yenir nerede yenilir, Bilecik ne yenir nereler gezilir, Bilecik otelleri, Bilecik seyahat rehberi, Bilecik tarihi, Bilecik tarihi yerler, Bilecik turizm potansiyeli, Bilecik turizm rehberi, Bilecik turizm ve tanıtım, Bilecik ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, Bilecik şehir rehberi, Bilecik’de bir günde ne yapılır?, Bilecik’de gezilecek doğal yerler, Bilecik’de gezilecek mekanlar, Bilecik’de ne yapılır, Bilecik’de ne yenir, Bilecik’de nereye gidilir?, gezilecek yerler, geziye hazırlık, #Bilecik #Bilecikmağaraları #mağara #mağaraturizmi #outdoor #Bilecikoutdoor #ekoturizm #turkeyoutdoor #outdoor #outdoorlife

https://turkeyoutdoor.org/