Türkiye’de outdoor (açık hava etkinlikleri) hakkında bilgi sağlayan Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu yürüyüş, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri hakkında rehberler, rotalar, haberler ve etkinlikler sunmaktadır.

Outdoor Aktiviteleri Paylaşım Merkezi

Doğaseverler, outdoor tutkunları ve macera arayışındakiler için Türkiye’nin en kapsamlı etkinlik platformu artık hizmetinizde! TurkeyOutdoor.org olarak, doğa yürüyüşü grupları, outdoor kulüpleri ve bireysel maceraperestleri bir araya getiriyoruz. İletişim Adreslerimiz. Bu adresler üzerinden etkinlik detaylarını ve resimlerinizi bize iletebilirsiniz.

Türkiye’nin outdoor tutkunlarını bir araya getiren platformda siz de yerinizi alın! ✨


Doğru Şekilde Çadır Kurma Rehberi ⛺️📋

Doğru Şekilde Çadır Kurma Rehberi

Kamp yaparken en önemli adımlardan biri çadırınızı doğru ve güvenli bir şekilde kurmaktır. İşte çadır kurma sürecinde dikkat etmeniz gereken adımlar:

1. Çadırınızı İlk Defa Kullanacaksanız 📦

Eğer çadırınızı ilk defa kullanacaksanız, kullanma talimatını iyice okuyun ve çadırı doğaya gitmeden önce mutlaka evde ya da bahçenizde kurun. Bu, çadırın parçalarını ve kurulumu öğrenmenize yardımcı olacaktır.

2. Çift Katlı Çadırların Kurulumu 🏕️

Doğru Şekilde Çadır Kurma Rehberi

Çift katlı çadırlar iki ayrı gruba ayrılabilirler:

 • Önce İç Tentenin Kurulduğu Çadırlar: Daha hızlı kurulabilirler. Pollerle desteklenmiş iç tentenin üzerine gergi ipleriyle sabitleştirilmiş bir dış tentenin olması çadırı daha stabil hale getirir. Dezavantajı, yağışlı havalarda çadırı kurarken ve sökerken iç tentenin ıslanabilmesidir.
 • Önce Dış Tentenin Kurulduğu Çadırlar: Bu tip çadırlar, yağışlı havalarda iç tentenin kuru kalmasını sağlar.

3. Rüzgar Yönünü Kontrol Edin 🌬️

Kamp yerinizi seçtikten sonra rüzgarın hangi yönden estiğini kontrol edin ve çadırınızı buna göre yerleştirin. Çadır kapısının rüzgar almayan bir yöne bakması, çadır içinin daha konforlu olmasını sağlar.

4. Rüzgarlı ve Yağışlı Havalarda Kurulum ⛈️

Rüzgarlı ve yağışlı havalarda çadırınızı mümkün olduğunca kısa sürede kurmalısınız. Genelde kendi kendine ayakta durabilen dome çadırlarda çadır kurulduktan sonra en uygun yere yerleştirilir. Çadırınızı hemen en az 4-6 noktadan sabitleyin.

5. Dış Tenteyi İyi Gerin 🔧

Dış tentenin iyi bir şekilde gerilmesi, rüzgarda sallanmasını ve hatta yırtılmasını engelleyecektir. Eğer hava kötüyse ya da kötüleşme şansı varsa, çadırınızı mümkün olan her yerinden kazıklarla sabitleyin ve gergi iplerinin hepsini kullanın.

6. Kazıkların Sağlam Olmasını Sağlayın 🪓

Kazıkların hepsinin sağlam bir şekilde yere girdiğinden emin olun. Eğer çıkabilecek olanlar varsa bunları taşlarla sabitleyin.

Doğru Şekilde Çadır Kurma Rehberi

7. Kar veya Buz Üzerinde Kurulum ❄️

Kar veya buz üzerinde çadır kurmanız gerektiğinde durum farklılaşacaktır:

 • Yumuşak Kar: Ufak alüminyum plakalar kara gömülerek ve kazma veya batonlar kullanılarak çadır sabitlenebilir.
 • Sert Kar ve Buz: Kazmalar ve bu iş için üretilmiş buz kazıkları kullanılmalıdır. Normal kazıklar bu zeminde işe yaramaz.

8. Çadırı Toplarken 🏷️

Çadırı toplarken kurma işleminin tam tersini yapmalısınız:

 • Islak Dış Tente: Islaksa, iç tenteden farklı bir yere konulmalıdır.
 • Rüzgarlı Havalarda: Çadırı toplamak için fazla zaman olmayabilir. Bu durumlarda çadırın uçmaması için özel bir dikkat gerekir.

Doğru ve güvenli bir çadır kurma süreci, kamp deneyiminizi daha keyifli ve güvenli hale getirecektir. Her kamp gezisi öncesinde bu adımları gözden geçirerek, olası sorunları önceden önleyebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Mutlu kamplar! 😊

Kampçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kamp yapmadan önce, seçtiğiniz bölgenin kurallarını ve yönergelerini dikkatlice okumak önemlidir. Ayrıca, çevreye saygılı bir şekilde kamp yapmak, doğayı koruma ve gelecek nesiller için bırakma sorumluluğunu içerir.

TurkeyOutdoor Kampçılık Rehberi

Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu kampçılık rehberi tüm yazılar

Özellikle kamp alanları başta olmak üzere bütün turizm aktivitelerinde yapılan yorumların kişiye ve zamana göre değişen “normatif olmayan, göreceli” yorumlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bir kişinin çok beğendiği ve tavsiye ettiği bir turizm tesisi / doğa aktivitesinin başka bir kişi hiç beğenmeyebilir. Listemizi yaparken olabildiğince nesnel olmaya çalışsak da bazı tesisler hakkında yapılan yorumları da eklemek zorunda kaldık.

Kamp yapmadan, tatile gitmeden önce plan yapmanızı, kalacak yer ayarlamanızı son güne bırakmamanızı, internet yorumlarının yanıltıcı olabileceğinin aklınızda bulundurmanızı, gideceğiniz tesisin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarından detaylı bilgi almanız gerektiğini unutmayın.


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu